Jump to content
cybercop

Curatenie in forum

Recommended Posts

1. Ar trebui sterse conturile banate definitiv, cele duplicat sau conturile create pentru o perioada scurta de timp si nefolosite de ani de zile.

2. Filtrarea continutului informational din toate sectiunile forumului. Unele posturi au informatia bazata pe doar pe arhiva din linkul(urile) inclus(e) in ele. In momentul in care linkurile nu mai sunt valide, practic continutul postului a devenit lipsit de valoare. Am vazut multe tutoriale duplicat sau incomplete. Acelasi lucru in cazul posturilor inutile sau facute de dragul de a face un anume numar de posturi. Aici propun ca utilizatorii vechi si cu experienta sa ajute la identificarea acelor posturi si sa le propuna pentru stergere staff-ului, pentru a se rezolva in timp rapid curatenia de inutilitati.

3. Crearea sectiunii N00bs pentru noii-veniti si cu cunostinte low-level sau deloc despre securitatea IT si tot ce tine de ea, unde sa posteze numai ei. Ramane la latitudinea staff-ului de administrare in ce conditii au voie sa posteze in celelalte sectiuni.

Link to comment
Share on other sites

Sa nu schimbati nimic, mie mi se pare foarte bine asa cum e acum xD si cum a fost pana acum. Dupa cum a zis tromfil, cine rezista, bine, noobii oricum o sa plece si o sa vina altii in locul lor mereu, orice ai face si oricat de hotarat ai fi sa schimbi ceva in privinta asta.

Edited by adonisslanic
Am uitat sa pun punctul de la sfarsitul postului =))
Link to comment
Share on other sites

Zise cineva care s-a inregistrat de o saptamana pe forum...

- De ce sa stergem sau sa banam userii? Cu ce ar putea asta incanta pe cineva?

- Cum putem sti toate conturile duplicat? Presupunem ca imi fac doua conturi: "Nytro" si "Vasile", de unde stie cineva ca e vorba de aceeasi persoana?

- Sunt putine posturi care sunt doar o trimitere catre un link, majoritatea prezinta continutul, insa daca e vorba de programe sau video tutoriale, nu stiu cat de ok ar fi sa le gazduim pe serverul RST, insa e si asta o idee. Cat despre tutoriale incomplete... Nu te opreste nimeni sa scrii tu tutoriale complete, sau sa le completezi pe cele existente.

- Da, posturile inutile sunt o problema, insa nu cred ca sta nimeni sa ia fiecare post nou, fiecare topic din fiecare categorie si sa vada tot ce se posteaza sa poata sa faca curatenie, dureaza mai mult decat iti imaginezi.

- Pentru "noobs", adica restul forumului in afara de tine, exista categoriile CERERI si AJUTOR unde isi pot expune problema si pot primi ajutorul.

Link to comment
Share on other sites

Ma vad nevoit sa clarific:

Zise cineva care s-a inregistrat de o saptamana pe forum...

Are vreo importanta asta? Daca deja pleci cu o idee preconceputa judecand pararea cuiva, risti sa fii ori obiectiv ori subiectiv. Ma poti trata ca pe o persoana matura. Daca ma poti trata ca atare poate ai sa ma intelegi mai bine cand emit o simpla parere. Crede-ma ca sunt doar bine intentionat.

"Ce ma' vine asta inregistrat de o saptamana sa ne spuna noua ce avem de facut si cum trebuie facut?"

E o simpla idee a unei persoane si atata tot.

- De ce sa stergem sau sa banam userii? Cu ce ar putea asta incanta pe cineva?

Nu am spus sa stergeti sau sa banati pe absolut nimeni, asa din senin. Era vorba doar despre conturile care sunt banate definitiv sau conturile care nu mai sunt accesate deloc de ani de zile si nu au avut o activitate sau o contributie semnificativa pentru forum.

Dau un exemplu luat la intamplare: https://rstcenter.com/forum/members/-ana/

Last Activity: 11-02-2009 12:42 AM

Posturi: https://rstcenter.com/forum/search.php?searchid=273427

Un alt exemplu: https://rstcenter.com/forum/members/-robert-/

Last Activity 05-07-2010 01:02 AM

User banat: https://rstcenter.com/forum/members/laur13/

Last Activity: 12-12-2010 11:15 PM

Imi pare rau daca am fost inteles gresit. Ca si la celelate subpuncte unde am fost luat peste picior.

Link to comment
Share on other sites

Sunt persoane care uita treptat de forumuri, si apoi all of the sudden isi amintesc de ele, si incearca sa se logheze din nou... ghici ce? le-au fost sterse conturile din cauza inactivitatii :| E o sursa de frustrare... de exemplu pe unele trackere private faza cu inactivitatea e chiar aiurea, sau prea scurta...

Link to comment
Share on other sites

Nu ai fost luat peste picior, am inteles ideile, unele dau de gandit, altele nu sunt chiar atat de practice.

Nu putem sterge conturile banate definitiv, pe baza lor putem stii daca membri actuali sunt printre noi (de exemplu cei care se ocupa cu carding, CC-uri... si care nu ne plac). Iar conturile vechi nu incurca pe nimeni, apar mereu persoane care nu mai activeaza de mult timp, sunt admini care nu mai activeaza de mult ci doar din cand in cand, stergerea acelor conturi ar fi penibila, nu putem forta pe cineva sa isi faca un alt cont pentru ca nu a intrat de mult timp.

Cat despre curatenia forumului de posturi si topicuri inutile, se incearca tot ce se poate, in limita timpului disponibil. In fiecare zi se baneaza useri sau se muta topicuri la "Cosul de gunoi".

Link to comment
Share on other sites

@exploiter: Cu tot respectul pe care ti-l port, m-ai inteles gresit. Daca tie ti se pare ca eu ma tin toata ziua de sfaturi sau de asta mi-am facut cont, as vrea sa imi mai arati un topic gen asta unde am postat. Cred ca m-am incadrat pe subiect si n-am dat-o in cola si din cola-n sprite. Si daca nu iti poti spune parerea, atunci care mai e rostul libertatii de idei? Cred ca un forum inseamna impartasirea experientei intr-un anumit domeniu in primul rand dar si din viata de zi cu zi.

M-am exprimat despre ceva in scris nu am dat cu parul. Chiar trebuie sa fiu pus la zid pentru asta?

Acum sa te intreb si eu ceva, dar raspunde-mi fara sa te superi si apoi sa ma jignesti: tu de ce ti-ai facut cont, sa le dai unora peste nas daca nu iti plac ideile lor?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cu ce te deranjeaza pe tine spatiul ocupat de-ampulea. Ownerul o sa plateasca si asta basta.Daca devine prea scumpa mentinerea db-ului (presupunand ca se ajunge la 100 de tera cu anon si lulz) o sa plateasca de o sa-i sara capacele, sau o sa faca curat. Nu inteleg cu ce te deranjeaza pe tine in mod direct. Cauti informatie, ai functia search, vrei sa fii activ, ai chestia aia care nustiu cum se cheama care iti spune ultimele posturi. Ai nevoie de alt ceva?

Link to comment
Share on other sites

Cei care ca au un vocabular neecologic, ar trebuie sa primeasca ban in secunda 2. Recomand o comunicare asertiva, neutra, calda. Adica matura. Pentru ca astfel si x si y sa se simta ok. Win/win daca vrei. Mai multa armonie dragilor. Incurajez exprimarea punctului de vedere. Este sanatos sa te exprimi online sau offline. Dar vezi tu ca de la o varsta in colo, ai nevoie sa te cizeli in societate. Comunicarea prin glume picante si prin tensiuni spune multe despre personajul respectiv, pe langa ca are are o mare gaura in interior care se hraneste cu ea, pana la radacini din copilarie. In plus cine are incredere nu vorbeste urat, agresiv, ci asertiv ca un barbat adevarat echilibrat. Apoi emisia de carbon in atmosfera cine o suporta? :)

MULTUMESC!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...