Jump to content
Graphik

Un sfat de la seniori si cunoscatori

Recommended Posts

Va salut. Mai nou mi sa pus pata sa incerc cel putin sa aprofundez domeniul web design ului. Eu am ca pasiune mai mult grafica si as vrea sa imi spuneti cei ce sunteti infipti in domeniu, cam ce trebuie sa cunoasca un bun web designer. Nu sper sa ajung vreodata un master in bransa insa macar o sa incerc.

Stiu ca HTML e un "must have" la fel ca php, mysql si flash.

Mersi anticipat.

Mii de scuze daca am gresit aria (am un feeling ca da ) :)

Link to comment
Share on other sites

Corect, nu poti fi cel mai bun in tot, de aceea este bine sa te specializezi pe ceva, e diferenta intre a face 100 siteuri amator, si sa castigi 1500 eur si a face unul profi, evident impreuna cu echipa de grafica/programare (ce sunt specializati pe ce nu esti tu), si sa castigi 1500 eur.

Diferenta apoi intre a avea un portofoloi calumea si a fi un punct de referinta si a exista si tu p'akolo!

Link to comment
Share on other sites

@Gecko nu e chiar asa, designer e designer, programator, analist programator, etc sunt cu treaba lor, designerul web nu trebuie sa isi codeze template-ul , asta e treaba programatorului.

Majoritatea asa ziselor firme fac chestii de genul asta(designerul codeaza template-urile) si intervin in activitatea programatorului cea ce nu este ok, un programator stie mai bine anumite informatii si unde/cum sa le puna.

Fiecare ar trebui sa isi vada de treaba lui(designer, programator...)

Link to comment
Share on other sites

N-am vrut s? te jignesc, sau altceva, doar c? explica?ia de pe Wikipedia sus?ine ceea ce am spus eu, iar eu în contiuare tot a?a vad lucrurile. Mi se pare logic? explica?ia... Fiecare cu p?rerile lui, ce pot s? spun mai mult... :)

Dupa logica ta un designer trebuie sa faca un proiect cap coada?

Link to comment
Share on other sites

din experienta mea de lucru la diverse firme, precum si din discutiile cu cei care lucreaza in domeniu, in general un designer trebuie sa stie atat partea de design cat si taierea si stilizarea layout-ului (strict html si css, fara javascrip sau alt tip de cod, deci doar bazele)

eu de exemplu primeam template-ul gata codat (html si css) si il recodam eu (daca era nevoie) cum imi trebuia ca sa il bag in cms si sa fie cum vrea clientul... in general la firmele mici (pana in 10 oameni) cam asta face designerul si restul programatorul... la firmele mari (peste 10 oameni) isi permit sa angajeze personal specializat (cel care creaza, cel care taie si aranjeaza, cel care implementeaza in proiect, cel care testeaza etc)

Link to comment
Share on other sites

cum zice si benny, tu, ar trebuii sa stii chestii despre culori, sa ai ochi si imaginatie, si sa stii sa stii sa folosesti anumite programe de facut/prelucrat imagini.

si cum a mai zis tot benny, lasa pe programator sa faca "codarea", eu, de multe ori am intalnit probleme cu astea deja codate, cel mai bine este sa lasi pe programator, el stie ce-i trebe si ce nu, si poate el gandeste intr-un alt mod fata de tine si nu va intelege ce ai vrut tu sa faci tu acolo, poate nu-i place cum ai denumit tu anumite clase sau eu stiu, formulare...

Link to comment
Share on other sites

Din experienta personala pot sa va spun ca: daca ceri design pe care sa-l tai tu e ok, din cauza ca tu ai stilul tau de a aranja elementele, ai tu formatul tau pe care lucrezi, ai deja formate niste idei, daca ai mai taiat alte template-uri, bineinteles. Dar, daca ceri design+taiat, se poate ca designerul iti va trimite html-ul in tabel, un lucru foarte urat, nu se mai fac site-uri in tabele de mult timp. Chiar daca se intampla ca designerul sa-l faca frumos din css, tot nu e chiar la fel de usor cum daca l-ai face tu, pentru ca tu trebuie sa stii de ce nu merge un float acolo, un position dincolo, trebuie sa stai tu sa citesti in css-ul aluia exact ce a facut, ceea ce mi se pare redundant...

Nu recomand web designerilor sa invete sa taie decat daca e necesar. Sa stea ei acolo in lumea lor creativa, sa nu-mi strice mie layout-ul pentru ca nu stie el sa-l taie dupa aia... ca si de taiat trebuie sa ai ceva experienta...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...