Jump to content
fulminator

Logica lui Demostene

Recommended Posts

Avand in vedere ca la multe interviuri IT se pun si probleme de logica va propun un site pentru antrenament. Mentionez ca nu am nicio legatura cu site-ul, nu incerc sa fac reclama&shit, doar spun ca, personal, eu l-am folosit, iar la un interviu chiar mi-au picat cele care le rezolvasem.

Probleme de logica si IQ — Logica lui Demostene

Sorry daca s-a mai vorbit de site, dar merita.

P.S. Dupa ce le-am rezolvat cu usurinta cele de pe testul scris, am primit una la interviul face-to-face care, din pacate, nu o stiam. Nu mi-am dat seama. Problema e:

Mergi singur noaptea prin padure si auzi o voce care iti spune: "tu esti fiul meu, dar eu nu sunt tatal tau". A cui apartine vocea?

Nu postati raspunsul, nu trimiteti prin PM. Daca nu vedeti raspunsul, atunci nu aveti decat sa va dati cu "pumnu'n pept" cum m-am dat eu. Hint: atat intervievatorul cat si eu suntem de sex masculin. Bafta! >:D<

edit: e chiar amuzant, acum m-am uitat peste cele mai noi postari de pe site si am gasit asta: http://logica.demostene.ro/2012/04/o-problema-de-logica-data-la-interviu.html si e chiar una dintre problemele picate la interviul IT.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

ce dracu sa caut noaptea in padure? doar daca auzi voci atunci umblii creanga prin paduri si cimitire noaptea.

sau poate era masa prin padure umbla dupa fragi si muie..

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi intrebare era formulata altfel intr-un alt test:

2 oameni tata si fiu merg cu masina, fac un accident din care tatal moare, iar fiul ajunge la spitalul de urgenta unde doctorul spune: nu pot sa il operez pentru ca este fiul meu.

Si intrebarea era: cine este doctorul?

raspuns: FRODO!

Link to comment
Share on other sites

@SticKyWoX: majoritatea problemelor de IQ sunt de genul:"ori vezi raspunsul, ori nu il vezi". Si asta din prima, fara gandire. Majoritatea problemelor sunt facute in asa fel incat sa nu necesite calcule sau meditatii. Daca tu ai vazut raspunsul, bravo, cert e ca eu nu l-am vazut la interviu, desi l-am vazut pe cel cu avioanele. Cel cu avioanele era la testul scris, cel cu padurea a fost la interviul oral unde omul mai are si emotii, si conteaza mult forma si intonatia cu care a fost pus.

@ps-axl: pentru ca aceste probleme nu necesita gandire sau calcule, si sunt chiar simple (la a doua privire), se folosesc tehnici de "miss-leading". "Noaptea, singur prin padure". In plus, intervievatorul era barbat, de aceea a si ales sa imi puna problema asta, cum am spus si la hint, si si asta a contat mult.

Link to comment
Share on other sites

@AhEaD era bunica-su

@fulminator vocea apartine unei persoane de sex masculin , corecteaza-ma daca gresesc.

@Ahead: cei din masina nu erau rude intre ei, nu?

@sandabot: nu prea imi place sa postez fara motiv serios, si am spus in primul meu post: nu aveti decat sa va bateti cu pumnu piept cum m-am batut eu. Te corectez pentru ca gresesti. Citeste-mi postul meu de mai sus si o sa vezi ce am spus despre "miss-leading". "Noaptea, singur, prin padure" sunt parti ce tin de miss-leading. Hintul meu cum ca intervivatorul era barbat este tot ceva ce tine de miss-leading, daca era femeie nu mi-ar fi pus problema asta, ba chiar a si accentuat "tatal tau" cand mi-a pus problema. Titularul vocii este o femeie.

@Gecko: misterul e... ca vei fi angajat :D. Daca nu ai imaginatie si gandire outside-the-box, insa esti bun la ceea ce faci, asta nu inseamna ca nu poti "trisa" (presupun ca asta insinuezi) si sa inveti dracului cateva mecanisme de probleme de logica. Si sa raspunzi la ele la interviu ca si cum ai fi un nou Tesla.

http://www.businessinsider.com/15-google-interview-questions-that-will-make-you-feel-stupid-2009-11?op=1

Edited by fulminator
Link to comment
Share on other sites

Cam ce raspunsuri ati da la astea? cu cate mingi de golf intra intr-un autobuz? sau cat ai cere pentru a spala toate geamurile din Seattle, sau cate piane exista in lume? Nu inteleg ce urmaresc cu asemenea intrebari, eu as raspunde niste cifre abstracte probabil.

EDIT:// I'm stupid, mai jos sunt si raspunsurile.

Edited by Ellimist
Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski
Cam ce raspunsuri ati da la astea? cu cate mingi de golf intra intr-un autobuz? sau cat ai cere pentru a spala toate geamurile din Seattle, sau cate piane exista in lume? Nu inteleg ce urmaresc cu asemenea intrebari, eu as raspunde niste cifre abstracte probabil.

EDIT:// I'm stupid, mai jos sunt si raspunsurile.

cate piane exista in lume?

287.882.391

Cate mingi de golf intra intr-un autobuz?

4.363.018

cati bani as cere pentru a spala toate geamurile din Seattle?

pai fix 37.749.109 dolari.

Link to comment
Share on other sites

cate piane exista in lume?

nu ma intereseaza, nu ascult muzica la pian, singurul loc in care imi place sa vad un pian sunt fazele epice in care cad pe cate ceva/cineva.

pe cine ar interesa cate piane exista? pis pe ele!

Cate mingi de golf intra intr-un autobuz?

Una intra sigur!

cati bani as cere pentru a spala toate geamurile din Seattle?

de plm as vrea sa spal vre-un geam?

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

eu nu iau per window ci pur si simplu pentru efort ustensile (detergent etc) spor de risc (alpinism) muncitori.

mingii de golf... un autocar etajat cu toate scaunele date jos si podeaua despartitoare dintre etaje date jos.

pianele.. e cam asa.. sunt aproximativ 7 miliarde de oameni pe acest pamant... tinand cont ca un pian (mare) costa in jur de 25,000 dolari.. tinand cont ca 40% din populatia lumii nu isi permite sa cumpere unul am aproximat ca 287.882.391 de piane ar exista in toata lumea.

parerea mea.

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca angajatorii care va pun astfel de intrebari la interviu au probleme grave cu capu'. De obicei conduc firme foarte mari cu marfa "care se vinde singura" ,sunt plictisiti si asta pentru ei e un fel de joc .

Majoritatea intrebarilor de acest gen au 2 -3 raspunsuri corecte si logice .E un fel de goanga mica-goanga mare .

Daca raspunzi "corect" sau "gresit" la intrebari d'astea este total nerelevant pentru ocuparea unui post .

Link to comment
Share on other sites

Orarul 1/1h

Minutarul 60/1h

Secundarul 3600/1h

=> 3600*60*24 = 5 184 000. Nu?

Less than 50%.

La cea cu overlapping, e 22, iti spune si orele, e ceva in progresie geometrica parca, iar la cea cu raportul, e 50/50, pentru ca in timp ce unii fac 2 fete pana fac baieti, altii fac baieti din prima si la un moment dat se echivaleaza.

Link to comment
Share on other sites

La cea cu overlapping, e 22, iti spune si orele, e ceva in progresie geometrica parca, iar la cea cu raportul, e 50/50, pentru ca in timp ce unii fac 2 fete pana fac baieti, altii fac baieti din prima si la un moment dat se echivaleaza.

La cea cu pverlapping nu e 24 (o dat? pentru fiecare or?) ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...