Jump to content
Guest Kovalski

Class hour 2

Ce curs te-ar interesa cel mai mult?  

159 members have voted

  1. 1. Ce curs te-ar interesa cel mai mult?

    • C++
      39
    • PHP
      41
    • Linux
      25
    • Python
      13
    • Java
      6
    • Pentesting
      24
    • Electronica
      11


Recommended Posts

Guest Kovalski

Dupa cum am promis, am facut o medie a sugestiilor voastre si le-am asezat in pool dupa ordinea propunerilor voastre.

am pus primele 7 cursuri care au fost cele mai cerute.

rugamintea mea este sa votati 1 curs. primele 3 cele mai votate vor fi aplicate.

au fost postate exact in ordinea in care au fost votate de la cel mai votat pana la cel mai putin votat.

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

As prefera C inclus in pentesting si pentesting sa acopere exploiting iar garnitura sa fie scrisa in python si toate acestea sa ruleze in Linux.Daca promovam C++ nu mai alocam memoria ca in C si ne vom concentra doar asupra (OOP) desi as fi de acord ca indivizii sa cunoasca inainte structured programming .Daca promovam java nu vom cunoaste niciodata memoria , vom fi doar o alta clasa unita de elevi.Daca promovam PHP devenim vulnerabili la sql injection deoarece exista probabilitatea ca unele persoanele sa nu invete structurele de control la perfectie .Despre electronica nu am nimic impotriva e interesanta structura de engineering.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

eu te inteleg pyth0n3 problema este ca nu avem cum sa acoperim tot..

la c++ au fost propuneri de c c++ c# din astea 3 am decis sa fie c++ pentru ca era mai cerut decat celelalte doua..

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

^ a fost ceruta de baieti a fost propusa electronica de vre-o 5 ori

java pentesting si electronica au fost propuse de 5-6 ori..

c++ de vre-o 14 ori

PHP de vre-o 10 ori

iar linux de vre-o 8 ori

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea mea e cum poti sa faci un curs de linux? In sensul ca eu unul nu prea ii vad rostul (desi am votat pt linux) pentru ca linuxul dupa parerea mea daca nu il folosesti zi de zi... il uiti.. si cand il practici zi de zi nu ai nevoie de curs. Interesant ar fi daca s-ar face un curs despre configurarea unui server in linux cu toate chestiile de baza gen LAMP, DNS, RDNS DHCP...cel putin raman niste chestii in urma pe care cineva interesat le poate folosi cand are nevoie. Asta e doar parera mea!

Link to comment
Share on other sites

As prefera C inclus in pentesting si pentesting sa acopere exploiting iar garnitura sa fie scrisa in python si toate acestea sa ruleze in Linux.Daca promovam C++ nu mai alocam memoria ca in C si ne vom concentra doar asupra (OOP) desi as fi de acord ca indivizii sa cunoasca inainte structured programming .Daca promovam java nu vom cunoaste niciodata memoria , vom fi doar o alta clasa unita de elevi.Daca promovam PHP devenim vulnerabili la sql injection deoarece exista probabilitatea ca unele persoanele sa nu invete structurele de control la perfectie .Despre electronica nu am nimic impotriva e interesanta structura de engineering.
Sunt de acord cu tine, dar cred ca am putea rezolva problema C vs C++ prin includerea unui modul de custom memory allocator in care sa fie utilizate bibliotecile C sau assembler. Pana la urma tot ce e C poate fi aplicat si in C++ din cate stiu eu (nu pretind sa fiu mare cunoscator).

Pana la urma pentesting poate include orice limbaj de programare (ceea ce ar putea constitui si o problema).

Electronica ar fi de asemenea un subiect interesant, dar sincer, nu stiu cate persoane de pe acest forum au cunostintele de fizica necesare.

// Off-Topic: ce parere aveti de afirmatia lui tex?

Edited by u0m3
Link to comment
Share on other sites

Presupun ca pentesting nu inseamna backtrack si metasploit iar din punct de vedere a limbajelor interpretate pentru programare web i-as da mai multa prioritate la Java decat PHP. Acum avand in vedere ca PHP si Java sunt deja OOP ce rost mai are introducerea la C++ daca tot despre OOP se va discuta.Daca am ales deja sa vorbim despre OOP in Java si PHP o strada libera ar fi pentru C unde se va studia structured programming, poi o data ce ai studiat conceptul OOP in Java sau PHP nu iti trebuie cine stie ce ca sa treci de la C la C++.In schimb pentru Linux exista intotdeauna un manual si un singur concept "sa intelegi cum functioneaza structura unui sistem operativ Unix/like".Daca tu iei PHP si C++ ai 2 limbaje incare vei vorbi despre acelasi lucru OOP .Daca alegi C si PHP spre exemplu ai 2 lucruri diverse Structured Programming si OOP + faptul ca in C vei reusi sa intelegi cum vine alocata memoria si este limbajul ideal care poate fi folosit si atunci cand te referi la sistemul operativ Linux si in momentul in care te referi la pentesting.Python e ideal pentru pentesting deoarece cu usurinta poti crea canale pentru orice tip de destinatie.De aceea as pune o singura eticheta pe C++ ,Java, PHP si o alta eticheta pe C, Python dupa care se da prioritate la limbajul cel mai votat din eticheta respectiva.Acum e clar ca C il vom programa in Linux deoarerce in windows pute urat, de aceea a fost creat C# , plus faptul ca Windows are limbajele lui personale care sunt facute dintro bucata cu interfata grafica care sa nascut lipita in acelasi ou cu Kernelul NT .

Edit:

Sincer sa fiu si python e OOP dar se poate programa si in mod structural oricum e interpretat pe cand C e compilat.Python e pentru a crea cu usurinta orice fel de canal dar alocarea memoriei este dinamica si se limiteaza la interpreter , chiar daca are extensii in C python poate fi doar o garnitura pentru exploiting , se creaza un canal in care vine trimis un buffer care contine shellcode si e ideal pentru pentesting, pe cand C coboara la un alt nivel.Sper ca userii sa aiba in minte de ce anume au nevoie , nu putem merge pe camp doar cu sapa (C++,PHP,Java) in spate, mai trebuie si alte scule (C,Python) si fiecare cum am specificat mai sus isi are rostul lui doar ca unele pot face acelasi lucru si ar fi normal sa stea in aceeasi categorie iar daca tu imi spui ca cunosti PHP ,C++sau Java stiu ca poti sa prasesti dar nu te pot pune sa faci altceva cu sapa (Sper ca ati inteles conceptul)

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

^ a fost ceruta de baieti a fost propusa electronica de vre-o 5 ori

java pentesting si electronica au fost propuse de 5-6 ori..

c++ de vre-o 14 ori

PHP de vre-o 10 ori

iar linux de vre-o 8 ori

Da, stiu, dar electronica nu ar fi trebuit luata in considerare tinand cont de tematica principala a forumului. Vad ca sunt singurul care a votat Java

Edited by Wav3
Link to comment
Share on other sites

Eu am votat pentesint care nu prea stiu cu ce se mananca si acel lucru m-ar interesa cel mai mult, eu nu stiu de ce se inghesuie lumea atat la PHP, ca pana la urma e net-ul plin de tutoriale PHP, JAVA ar fi fost ok, daca ar fi fost j2ee sau android. Apo Electronica stiu ca nu tine de forum, dar e ceva diferit, si ar fi fost bune si niste notiuni de Electronica, eu am zis ce am votat, sper ca pana la urma sa se fie cursurile:D.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

^pai nu o sa fie pentesting monentan vor fi doar 3 cursuri: PHP, C++, Linux atat poate pe viitor o sa implementam si altele.. momentan sa ne ocupam de astea...

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

^ stiu ca nu prea are rost sa fie si c++ si php.. dar astea au fost votate..

am putea totusi schimba c++ cu altceva.. dar nu prea stiu cu ce anume..

din moment ce php-ul are cele mai multe voturi.. nu prea putem sa il schimbam..

Link to comment
Share on other sites

Care este diferenta intre "OOP compilat" si "OOP interpretat" ? Intrebarea e pentru cei care au votat C++ si PHP

Cred ca viteza de rulare e diferenta dat faptul ca limbajul de scripting mai trece si printr-un program care il interpreteaza fata de celalt care ruleaza pe CPU

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

:) of.. da o sa se tina.. dar momentan am cateva mici lucruri de rezolvat..

si am nevoie de 3 baieti buni

1 php

2 C

3 linux

si mai am nevoie de tex pentru a face noi chat rooms pe chat.

Profesor pe sectiunea linux va fi PingLord.

astept voluntari pentru C si php.

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

In C vom face urmatoarele lucruri:

1.O mica introducere despre C si Dennis Ritchie

2.Definitia unui compilator (gcc , vom vedea diferenta dintre compiler si interpreter)

3.Data types ( declararea variabilelor de diferite tipuri)

4.Operators(Logical && Aritmethic)

5.Flow(IF/ELSE/SWITCH/LOOP/GOTO)

6.Function/Procedures

7.Pointers/Arrays

8.I/O && Input/Output

9.Memory (Stack/Heap)

10.C Inline Assembly (Intro)

Edited by pyth0n3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...