Jump to content
eusimplu

Pascal, C++ sau Python

Recommended Posts

Buna Ziua,

Azi mam decis sa invat Python, dar parca este prea simplu si prea limitat.

In Pascal mi se pare perfect, se salveaza fisierele .exe foarte usor, avand in vedere ca in Python nu stiu sa fac un fisier . exe :(

Dar am auzit de la multi ca cel mai bun limbaj de programare este C++, pe care sa il invat primul ?

Daca deranjez pe cineva imi cer scuze dar chiar vreau sa invat si altceva inafara de PHP. :(

Link to comment
Share on other sites

Invata C si C++, singura limitare a Python-ului este interpretorul si librariile sale.

Pascal nu prea se mai foloseste, doar versiunea sa, Delphi, insa cred ca nu foarte mult.

Sfatul meu e sa stapanesti bine conceptele de OOP din C++, iar apoi sa inveti Python.

Link to comment
Share on other sites

de ce delphi si nu pascal ? (ai Lazarus care are foarte multe unit-uri si cu care poti converti uniturile delphi in unituri pascal...)

pascal e simplu, usor de inteles, destul de rapid, ca orice alt limbaj de programare suporta multi-threding (cthreads, cmem)

Dar tre sa te gandesti la un lucru, sa te gandesti bine, daca te duci sa te angajezi undeva aia ce limbaj de programare vor?(c++/c/c#/vb.NET dar nu pascal;))

Link to comment
Share on other sites

In vb.net nu prea aud sa se programeze pe undeva daca si lucreaza cu .NET majoritatea aleg C#.In Delphi inca se programeaza in special in tarile CSI,in el se pot crea aplicatii rapid de orice nivel de dificultate,aplicatiile ruleaza fara a fi nevoie de instalarea unui Framework/Runtime Library cum e in cazul .NET sau Visual C++.

Daca totusi ai planuri mari pe viitor in domeniul programarii zic sa alegi C/C++ ,in caz de necesitate poti trece usor pe .NET.

Edited by symboss
Link to comment
Share on other sites

^Nu e absolut nici o diferenta intre C# si vb.net.

Codul scris in aceste limbaje este interpretat intr-un cod intermediar dupa care din acel cod just in time compiler-ul face treaba mai departe. Acel cod intermediar este generat EXACT la fel fie ca scrii cod VB, fie ca scrii C#. Performanta e exact la fel . Singura diferenta e sintaxa. Unora poate le place mai mult sintaxa VB si altora C#.

Eu, cel putin, urasc sintaxa VB.

Ca sa fiu si ontopic as sugera sa incepi cu C. Din C au derivat majoritatea limbajelor. Daca stii C iti va fi foarte usor sa inveti si alte sintaxe. Cauta carti pe docs.rtfm.us ca ai de unde alege. :)

Link to comment
Share on other sites

Apropo, dar tot nu inteleg cum as putea face fisierele Python executabile... google nu ma lamurit nici acum...

Raspunsul lui yo9gjx este unul util, dar vei pierde mult pentru ca nu vei intelege diferentele dintre Python si C. Cauta despre compilatoare si interpretoare.

Citeste de aici primul capitol.

Link to comment
Share on other sites

Am folosit multa vreme py2exe, atat pe gui cat si cli ba chiar am reusit sa impachetez toate dependentele intr-un singur executabil, dar am observat ca nu mai este dezvoltat/actualizat. De aceea iti recomand, in opinia mea cel mai bun la ora actuala, cx_Freeze. Este aproape identic cu py2exe numai ca este pus mult mai bine la punct, comenzile par mai logice si suporta si python3.x cu tot cu interfata.

Il gasesti aici. E cross-platform, pe 32/64 si versiuni speciale actualizate la zi pentru ultimile variante de Python.

O buna documentatie a pachetului aici.

Si aici ai un script facut in graba dezordonat care il folosesc pentru a ingheta la minut aplicatii pe windows :).

Mai multe detalii despre o alta alternativa aici.

Succes!

Discutat si pe https://groups.google.com/forum/?fromgroups#!topic/python-romania/3S_l2rf4rv0 .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...