Jump to content
HrN

[RST] Cum sa faci un bot 'inteligent' sa joace jocuri flash in python [zmeul zmeilor]

Recommended Posts

E discutabil.

Nu e chiar de domeniu AI, e mai mult de Learning Machines.

Sa considera ca un program invata dintr'o experienta E in relatie cu un task T si un indicator de performanta P atunci cand performanta programului la task'ul T, masurata prin P, creste odata cu experienta E.

In cazul de fata task'ul e sa joaca 5 in a row.

Indicatorul de performanta e procentul de numere castigate.

Experienta o reprezinta numarul de meciuri jucate.

Daca te joci putin (oleaca mai mult) cu el o sa observi sa ajunge sa castige din ce in ce mai multe meciuri cu cat are mai multa experienta, pana se stabilizeaza undeva pe la 85%.

E adevarat ca unii oameni nu incadreaza asta in field'ul de AI dar nefiind o granita bine stabilita e greu de spus sigur.

Link to comment
Share on other sites

Seamana foarte mult cu: How to Build a Python Bot That Can Play Web Games | Activetuts+. Sa vedem ce zic baietii cu programarea de pe aici daca e Ponta-neala sau nu ca eu nu sunt in masura sa ma dau cu parerea.

N-am stat sa citesc absolut tot dar e clar ca el a invatat de pe siteul ala. Oricum nu-i acelasi joc deci macar a stiut sa aplice principiul in alta parte. Si a tradus.

Link to comment
Share on other sites

Seamana foarte mult cu: How to Build a Python Bot That Can Play Web Games | Activetuts+. Sa vedem ce zic baietii cu programarea de pe aici daca e Ponta-neala sau nu ca eu nu sunt in masura sa ma dau cu parerea.

a?a e, e "Ponta"-neala peste 50%, cel pu?in prima parte e copiat? mot-a-mot , doar tradus?, pentru joc a creeat el mai multe func?ii, ?i partea în care zice c? e "AI" ar fi f?cut? tot de el, în rest e luat de acolo ?i tradus..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...