Jump to content
AlexDesign

Personal PSD template - One Page

Recommended Posts

Salutari.

Daca tot am venit pe aici mai nou, am decis sa dau un fel de cadou comunitatii,si anume un PSD layout facut de mine.

Nu i-am facut mai multe pagini , deoarece atata timp cat il dau gratis, nu am interes.

De codat nu il codez fiindca nu stiu HTML/CSS.

E organizat destul de bine, zic eu, si am folosit griduri.

E licentiat in CC 3.0 , si il puteti folosi in orice fel de proiect fie el comercial sau nu, desi as prefera sa nu il vindeti mai departe in caz ca il faceti live, sau orice altceva.

Preview: http://i.imgur.com/Qg9ef.jpg

Download: ejs_1000px_responsive_grid.psd download - 2shared

Succes!

BUGS: 1. footer_bg nu se potriveste cu gridurile si cu dimensiunea originala ce o aveam in minte, puteti modifica asta cu CTRL+T si tineti Shift in timp ce trageti de background in stanga pana la al doilea grid (de la dreapta la stanga).

Edited by AlexDesign
Link to comment
Share on other sites

Daca il descarci si te folosesti de Type Tool, cand selectezi layerul cu textul respectiv iti va aparea in toolbar numele fontului, sau daca nu il ai instalat te va avertiza ca nu ai fontul in computer si iti va da numele lui.

Oricum, am folosit Segoe UI aproape peste tot, mai putin la continutul articolului.

Simbolurile sunt facute cu Segoe UI Symbols .

Link to comment
Share on other sites

PSD layout, nu template. Mie mi se pare prea simplu. Cat despre font-uri, orice font merge pe web, atata timp cat folosesti font-face. Insa atata timp cat este Handpicked free fonts for graphic designers with commercial-use licenses. | Font Squirrel care e super fain, face toata treaba de unul singur.

Link to comment
Share on other sites

@Gecko Cine a zis ca sunt UX/UI designer?

Mi-am pus eu numele acolo sus?

E John Doe, un nume foarte folosit in industria asta, iar titlul l-am pus ceva tot legat de designing.

Momentan sunt in faza de invatare, folosesc PS-ul de trei luni.

Nu foloseam griduri, insa am auzit si eu acum de ele si am vrut sa le incerc, imi pare rau daca incurca.

Din cate vad esti Designer aici, daca tot vrei sa imi raspunzi la topic, daca ai niste resurse folositoare de unde sa invat mi-ar fi de folos.

Mersi :).

Link to comment
Share on other sites

@Gecko Multumesc de linkuri :)

HTML si CSS nu ma intereseaza momentan, eu nici nu stiu bine cu ce se mananca Photoshopul, nu ma bag inca la ceva mai complicat.

Cele de webdesign sunt foarte folositoare, iar din cate vad e o retea intreaga de siteuri de tutoriale care cred ca am se le urmez dupa ce invat mai multe despre UI designing.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...