Jump to content
em

I don't even ..

Recommended Posts

usr6, sunt curios cum schimbi numele la un .jpg pe windows 7.Singura solutie sa schimbi numele la o poza .jpg pe windows 7 se poate face deschizand poza intr-un editor de text si salvand-o pe extensia .rar dar, daca vrei sa dai extract la arhiva sau sa o deschizi spune ca este 'corupta'. So yeah .. ai putea sa ma luminezi cum ai redenumit un .jpg in .rar fara sa se produca o arhiva 'corupta'.

Link to comment
Share on other sites

Da, am citit.

usr6, sunt curios cum schimbi numele la un .jpg pe windows 7.Singura solutie sa schimbi numele la o poza .jpg pe windows 7 se poate face deschizand poza intr-un editor de text si salvand-o pe extensia .rar dar, daca vrei sa dai extract la arhiva sau sa o deschizi spune ca este 'corupta'. So yeah .. ai putea sa ma luminezi cum ai redenumit un .jpg in .rar fara sa se produca o arhiva 'corupta'.

Nu ?tii s? modifici o extensie pe Win 7? Come on.

?i da, rezolvarea are cum s? fie ?i cum a spus el. Headerul pentru un anumit tip de fi?ier nu e nevoie s? fie la pozi?ia 0 ca s? fie citit.

Link to comment
Share on other sites

@Hennessey

nu folosesc 7

daca te-ai impotmolit acolo poti incerca:

click dr pe poza, save image...

Save as type > "All files (*.*)

schimbi extensia din jpeg>rar >save

sau command prompt:

copy secimg.jpeg secimg.rar

sau total commander:

click pe secimg.jpeg > F5 > modifici acolo in secimg.rar

etc.

-----------------------//LE//-----------------------

+ bonus: tutorial cum sa ascunzi o arhiva intr-o poza

http://www.online-tech-tips.com/computer-tips/hide-file-in-picture/

-----------------------//LE 2//-----------------------

se pot ascunde multe lucruri intr-o poza:

lectura de weekend: http://en.wikipedia.org/wiki/Steganography

Edited by Usr6
Link to comment
Share on other sites

Fie cum spuneti voi, dar cert e ca pe windows sau orice alt OS nu poti schimba un .jpg sa fie .rar si sa si poti dezarhiva fisierul.Fii serios, nu sunt nascut duminica asta.Sa-mi explici si mie cum poti extrage dintr-o arhiva arhiva insusi.Ca exact asa vine.. tu practic faci fisierul .jpg in .rar si incerci apoi sa extraci fisierul .jpg.Mda.. sunteti prea inteligenti unii pentru era asta.

Exact ce spuneam usr6:

Dupa ce dai save ass - .rar = o arhiva fara fisiere care rezulta ca nu poti extrage nimic din ea.Daca totusi dai 'extract' = mesaj 'arhiva corupta' si este si normal sa-ti dea acel mesaj avand in vedere ca nu e nici un fisier de extras in acea arhiva.

Edited by Hennessey
Link to comment
Share on other sites

Fie cum spuneti voi, dar cert e ca pe windows sau orice alt OS nu poti schimba un .jpg sa fie .rar si sa si poti dezarhiva fisierul.Fii serios, nu sunt nascut duminica asta.

Îmi pare r?u dar cred c? e?ti. Acum 4 s?pt?mâni a postat Wubi un tutorial la care un fi?ier putea fi deschis cu 9 programe. În func?ie de extensie. Hai c? nu e greu.

Link to comment
Share on other sites

@Hennessey: Faci mi?to cumva?

Tem? pentru acas?: corkami - reverse engineering experiments and documentations - technical, free, useful - Google Project Hosting

Tot pe subiect de genul.

?i nu, refuz s? cred c? n-ai schimbat o extensie la fi?ier s? vezi c? fiecare program cite?te ce are nevoie. NU e nevoie s? fie la pozi?ia 0.

Ce save as? Cum naiba s? dai save as? Eventual o modifici în hex, dac? nu binar.

@em: Gând la gând cu bucurie. Chiar acum scriam despre asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis
Asta da rezolvare Nemessis.Comanda copy nu face decat sa copieze un fisier sau mai multe intr-o locatie anume.

Hai ca devine interesant.

Ia testeaza tu zmeule sa vezi ce face comanda aia. Pe xp mergea de minune. Pe 7 si 8 nu stiu daca mai functioneaza.

Link to comment
Share on other sites

Asta da rezolvare Nemessis.Comanda copy nu face decat sa copieze un fisier sau mai multe intr-o locatie anume.

Hai ca devine interesant.

:facepalm:

Macar ai incercat? Pe XP, deschizi My Computer sau orice alt folder. Sus ai Tools -> Folder Options. In tablu VIEW, debifezi Hide extensions for known file types. Dupa poti sa pui ce extensie vrei tu.

Sunt sigur ca merge si pe 7 si pe 8 sa schimbi extensia, nu tre' sa fii geniu.

Link to comment
Share on other sites

Ok, nu este nici o problema.Eu nu am stat zeci de ore pe acest forum si poate nu sunt informat complet in ceea ce priveste unele lucruri.Sunt inregistrat de 1 an aici da din cauza timpului n-am petrecut mult timp prin zona.Ajungi la o varsta cand nu iti permite timpul pentru a petrece atat de mult timp in fata pc-ului.Si nu imi este rusine sa recunosc faptul ca nu stiam de acest trick.Acesta este faptul pentru care am si pus accent pe subiect, nu intelegeam cum a modificat el .rar si sa se poata si dezarhiva.

Link to comment
Share on other sites

Asta da rezolvare Nemessis.Comanda copy nu face decat sa copieze un fisier sau mai multe intr-o locatie anume.

Hai ca devine interesant.

Mai interesant ar fi s? cite?ti tu despre Steganography ?i eventual s? vii s? arunci cu inep?ii de genul:

Fie cum spuneti voi, dar cert e ca pe windows sau orice alt OS nu poti schimba un .jpg sa fie .rar si sa si poti dezarhiva fisierul.Fii serios, nu sunt nascut duminica asta.Sa-mi explici si mie cum poti extrage dintr-o arhiva arhiva insusi.

Era normal ca fi?ierul s? fie alterat într-un mod specific (cum ?i-a descris ?i Nemessis mai sus), pentru ca acea arhiva s? se g?seasc? într-un fi?ier de tip jpg.

Ca ?i corec?ie:

Ca exact asa vine.. tu practic faci fisierul .jpg in .rar si incerci apoi sa extraci fisierul .jpg

N-ai în?eles nimic se pare. În acea arhiv? redenumit? din jpg, NU se afl? tot aceea?i poz?. Evident c? ai putea s? faci ?i asta, btw, dar nu ?sta era scopul challenge-ului.

Mda.. sunteti prea inteligenti unii pentru era asta.

Zi z?u s? te cred.

@Nemessis, merge si pe W7.

Link to comment
Share on other sites

Mai baiete, faptul ca esti Moderator nu-ti da dreptul sa spui utilizatorilor sa taca.Ai facut si tu 17 anisori si te crezi si tu vreun fel de zmeu? Nu-mi zice tatal meu sa tac si-mi spui tu copile.Nu esti de acord cu ce postez poti sa stergi posturile si daca nu esti in stare sa ajuti pe cineva pana la capat nu te baga in discutie.Eu cand am postat in acest topic discutam strict cu usr6, pe el l-am intrebat ca nu intelegeam , el fiind singurul care a rezolvat problema.Daca ai fi rezolvat-o tu, sigur erai tu cel intrebat.Nu mai sariti de coaie in sus aiurea si incercati sa ajutati pe cel care cere acest lucru asta daca vreti sa o faceti.In rest 'taci' si cuvinte de genul ai putea sa le adresezi amicilor de varsta ta.

Mersi pentru intelegere.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cine e interesat de datele lui Henessey, nu ca ar fi vreun vip dar na, de plictiseala:

alexandru_srs@yahoo.com

Cu un search pe Google puteti gasi tot ce va intereseaza despre el. Acum revenim la topic.

In caz ca-si sterge toate conturile ->

Vezi Profil: A l e x - Passat FORUM ... das Auto

Telefon : 0768.009.548 - 0755.016.112

Interese

None Really Driving Around, Clubbing, Smokeing Weed Dante's Inferno, Conspiracy of Fools Radio Killer

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...