Jump to content
Guest Kovalski

Sunteti niste nesimtiti!

Recommended Posts

Guest Kovalski

Cand am propus ideea de a tine cursuri gratuite pentru membrii RST au fost de acord peste 100 de persoane.

Cand am propus subiectele pentru cursuri ati votat si ati ales ce ati vrut!

Cand am intrebat cine va participa la aceste cursuri au fost aproape 100 de persoane care au spus ca o sa participe.

Cand au inceput cursurile ne chinuim sa strangem persoane care sa participe la ele.

Sunteti niste nesimtiti! ne-am chinuit sa organizam si sa ne sacrificam timpul pentru a va creea ceva util iar voi nu sunteti interesati.

Imi pare rau sa spun asta, dar daca aveati interes fata de aceste ore de curs va faceati prezenta la ele.

Daca la urmatoarele 2 cursuri o sa fie prezenta la fel de mica ca la cel de astazi, cu parere de rau anunt ca o sa inchidem proiectul "Class Hour"!

La cursul de astazi (PHP) s-au inscris 50 de persoane, dar au participat doar 12, asa ceva este inadmisibil!

Inteleg ca unii ati uitat, iar altii ati fost retinuti cu treburi, dar trebuie sa intelegeti ca micul nostru efort trebuie apreciat, iar cea mai buna forma de a va arata asta este acela de a participa la aceste cursuri.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski
Eu sincer am uitat... mi-am adus aminte saptamana trecuta dar am uitat iar :))

Voi incerca sa ma prezint la urmatorul.

Eu cred ca sunt oameni pentru cursuri. Insa lumea uita. Ca o parere... un mic banner cu calendarul cursurilor pe forum ar reaminti oamenilor tot timpul de cursuri...

edit: mi-a venit o idee si mai buna! Se poate aduce topicul(urile) cu calendarul cursurilor primul pe lista 'whats new'? Toti cand apasa 'whats new' vor vedea topicul si vor verifica tot timpul cand incepe ora.

edit2: ar trebui sa postez la sugestii?

Edited by fulminator
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am nici un drept sa introduc informatia cu forta in creierul indivizilor, e doar jalnic sa vad faptul ca nu exista punctualitate si organizare.Sesiunile au fost create deoarece un grup de indivizi au votat Pro si sesiunile vor fi incheiate deoarece acelasi grup de indivizi a decis acest lucru.Totul depinde de voi, aveti puterea de a crea si de a distruge , alegeti ceea ce considerati ca va satisface mai mult placerile.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa fim seriosi, nu frecventeaza orele de curs la scoala dar aici. Ar fi ideeal daca prezentarea cursurilor se fac in format video si postate pe site.
Ceea ce impune sistemul de invatamant e obligatoriu , ceea ce am propus noi a fost ales de buna voie de catre fiecare in parte.E usor sa promiti, dar e mai greu sa te tii de cuvant.
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am nici un drept sa introduc informatia cu forta in creierul indivizilor, e doar jalnic sa vad faptul ca nu exista punctualitate si organizare.Sesiunile au fost create deoarece un grup de indivizi au votat Pro si sesiunile vor fi incheiate deoarece acelasi grup de indivizi a decis acest lucru.Totul depinde de voi, aveti puterea de a crea si de a distruge , alegeti ceea ce considerati ca va satisface mai mult placerile.
Ceea ce impune sistemul de invatamant e obligatoriu , ceea ce am propus noi a fost ales de buna voie de catre fiecare in parte.E usor sa promiti, dar e mai greu sa te tii de cuvant.

Gresesti. De ce ai impresia ca toata lumea are ambitia si motivatia ta? Multi sunt lenesi si uituci, iar eu sunt primul pacatos. Sa introduci informatia cu forta in creierul indivizilor e una, dar sa tragi de ei sa ii aduci la cursuri e alta. La sfarsit multi dintre ei o sa spuna:"ce bine ca ai tras de mine! daca nu trageai nu faceam si mi-ar fi parut rau!" Ai dreptate cu promisiunile: cuvintele sunt usoare. Dar nu uita: un profesor bun nu e ala de le stie pe toate si asteapta ca vaca buna in grajd sa vina sa cumpere lapte, ca e ala de iti atrage atentia si te face ca tu sa le stii pe tine.

Parerea mea e, repet, un banner ce il inchizi cu x sau un sticky la 'whats new' daca ma pot pronunta asa, ar face minuni.

Link to comment
Share on other sites

Unul din absenti sunt eu. Am tras din greu sa trec anul la facultate tinand cont ca in semestrul 2 n-am fost nici macar o ora la scoala (probleme personale).

In ce topic gasesc orarul cursurilor si in ce conditii se desfasoara (team speak, chat, video stream, etc) ?

EDIT : Duminica la 20:00 pentru PHP ? Daca da, voi fi acolo.

Edited by Wav3
Link to comment
Share on other sites

Daca ceva nu merge bine, este vina noastra. Trebuie sa ne adaptam produsul in functie de mofturile consumatorului.

- zicea acum cateva ore un "gogu" care conduce webdigital .ro

Cred ca fulminator are dreptate, in mare parte este vina voastra pentru ca nu ati facut o promovare mai buna a produsului. Lumea nu se tine nici de cursurile de la coursera, de ce va mira situatia de aici? Ati implementat vreun sistem de reamintire a orelor de curs? Ati facut un brand din asta? Bad marketing...

Ca sa nu mai spunem ca se gasesc milioane de cursuri de php si alte cele pe net. Doar calitatea produsului vostru (fie el si "vandut" gratuit) nu a fost suficienta...

Incercati sa oferiti informatii exclusiviste si sa le promovati mai bine. Daca nu reusiti sa va duceti la bun sfarsit proiectul este doar vina voastra pentru ca nu ati reusit sa oferiti ceva suficient de atragator.

Ar fi pacat sa nu se mai tina cursurile, ideea in sine este buna. Dar problemele nu se vor rezolva cu jigniri...

Link to comment
Share on other sites

?i eu am încercat s? fac asta pentru ni?te colegi. Dar mi-am dat seama c? nu îmi place ?i nici nu vreau s? trag de ei. Dac? ei vor s? îi înv?? câte ceva, s? trag? ei de mine, nu eu de ei. Recunosc, nu am participat decât la (s? zicem) un curs jumate din cauza unor probleme, dar de acum sunt sigur c? voi avea timp pentru alte activit??i, printre care ?i participarea la aceste cursuri.

Link to comment
Share on other sites

Un singur lucru pe care nu il tolerez in viata de zi cu zi este negijenta atunci cand vine vorba de punctualitate.Nu condamn faptul ca sesiunile noastre au putini useri.Idea nu a fost sa fie promovat la nivel de marketing pentru a castiga prezente.Ceea ce pe mine m-ar multumi este faptul ca atunci cand o persoana afirma un lucru il va conclude sau in cel mai rau caz va anunta cu preaviz faptul ca nu reuseste sa il concluda.

Link to comment
Share on other sites

nu am avut idee de aceste cursuri,eu am facut anul trecut niste cursuri de php si webdesign care au durat aproximativ 2 luni de zile,am dat 600 ron,cate 4 ore pe zi,dupa care mi-au dat o diploma care nici macar nu e acreditata;la sfarsitul celor 2 luni de zile stiam mai mult php si webdesign decat "profesoara",care era penala,citea tot de pe foi si nu ne invata nimic la ore;asa ca tot pe cont propriu si de pe net am invatat

stiu ca ne vine mintea greu la cap,dupa ce suntem nevoiti sa scoatem bani din buzunar,sau cand nu mai avem timp din pacate(cazul meu),dar as da orice doar ca sa am timpul de dinainte si sa ma apuc de invatat ce-mi place,nu ce am fost obligat

respect pt cei care au avut aceasta initiativa,si sfatul meu pt toti cei care s-au inscris la cursuri e sa se tina de ele,nu cred ca facultatea sau scoala e o piedica in calea invatarii

Link to comment
Share on other sites

din experienta mea de peste 4 ani de predat cursuri/meditatii php online, stiu ca exista un procent de 75% care abandoneaza din primele ore de curs (din diverse motive, lipsa timp, nu au chef, le-a murit pisica etc)

din astia 5% se reintorc dupa o perioada mai mare de 3 luni...

restul de obicei rezista pana la final, cu mici exceptii (mai uita de un curs, mai intervine o problema la alt curs, dar se vede de la inceput ca isi dau silinta si merita ajutati sa invete)

asa vad ca patiti si voi, din 100 care se inscriu, 75 renunta sau nici nu auziti de ei, iar restul abandoneaza pe parcurs sau intervin alte probleme si uita sa vina la curs... persoanele care modereaza astfel de cursuri trebuie sa observe cine are potential si cine nu si sa incerce sa lucreze doar cu cei cu potential, ceilalti or sa abandoneze orice ar face profesorul...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...