Jump to content
c0unt3rlog1c

Probleme cu energia electrica

Recommended Posts

Salut, de cam o luna, am o problema cu cacatii de la E-ON, futa-i Zebedeu si Hristos si mortii lor mai stie cine.

Imi tot pica curentul, foarte des, insa azi deja a intrecut masura.

A picat de 7 ori la rand, si de fiecare data cand isi revenea, dura cateva secunde si iar pica.

Astazi mi-a cam stricat toata aparatura de prin casa, frigider, televizor, unul din computere care nu avea protectie, etc.

Intrebarea mea este, se poate, in termeni juridici, sa ii dau in judecata si sa cer despagubiri?

Am doua reclamatii la activ, cu nr. de inregistrare, depuse la ei, tot pentru motivul asta.

Au venit si la mine acasa, si au constatat ca nu e problema de la mine (ma mir).

Multumesc si scuzati-ma pentru limbaj, insa sunt plin de draci.

O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Da. Du-te la ei la ghiseu si spune-le ca ti s-a ars X si Y. Vorbeste-le calm, nu te ambala. O sa-ti explice (mai frumos, mai melteneste) unde sa te prezinti si sa faci acea reclamatie. Dar nu te astepta sa iti primesti banii intr-un timp prea scurt...

Am un prieten care si-a ars un mixer si un PC din cauza lor. Inca asteapta banii si dupa 6 luni. Ca evaluatorul lor nu stiu ce rahat de rahaturi nu a rahatit si mai dureaza, etc... Dume de E-ON. Am auzit la altii ca s-ar misca mai repede.

Nu te repezi sa-i dai in judecata, ca dureaza si mai mult cu 'nspe mii de recursuri si amanari.

Link to comment
Share on other sites

:))

Si mie mi-au ars intr-o zi toate becurile din casa. 3 caderi consecutive de curent si s-a dus tot. Restul aparaturii cred ca e protejata in vre-un fel. Am sunat, m-am plans, a venit un nene, s-a uitat si mi-a zis ca a venit asa de curtoazie ca stiu foarte bine ca problema a fost de la ei :))) In final, ce am inteles eu e ca trebuie sa incerc sa nu mai aprid nimic cand au ei probleme :)) Oricum s-a remediat si totul e ok acum.

Ce iti recomand: sa te duci sa vorbesti calm cu ei, sa le spui ca ti-au facut pagube si te vor indruma unde e cazul. Cat va dura si daca va avea o rezolvare asta ramane de vazut. Intre timp daca problema continua vezi ce fel de aparaturi, cabluri, intrerupatoare, prelungitoare, etc, mai ai sa nu faca vre-un scurt circuit ca atunci o dai in altele...

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca esti asa de potent financiar incat sa te judeci cu E-ON care invarte sume mari de bani, doar cu "buna" poti sa rezolvi ceva, cheltui foarte mult daca ii dai in judecata. Mai ales daca nu ai pagube materiale, gen PC ars samd.

Tu esti inca copil man :)... Nu da sfaturi la adulti.

Odata ce ai un contract cu ei este normal sa iti dea ceea ce ti se cuvine. Este vorba de protectia consumatorului si aici nu se tine cont ca tu esti X-ulescu de care nu stie nimeni sau de e-ON.

Link to comment
Share on other sites

Si vorbeste cu un electrician, poti sa iti pui sigurante de protectie etc.

La ce anume s?-?i pun? siguran?e de protec?ie?

Instala?ia electric? a locuin?ei are siguran?ele ei, la fel ?i toate electrocasnicele... Despre siguran?e ?i care sunt rolul lor într-un circuit te po?i documenta AICI.

Omul, pe viitor are nevoie de un dispozitiv, care s?-i ofere protec?ie la supratensiune... like this

Link to comment
Share on other sites

ganditi aiurea, ce daca E-On e ditai firma. Pe tine te intereseaza un avocat cu un onorariu pe care ti-l permiti (exista o suma minima pentru onorariu, acu cativa ani era 500 lei) si dai in judecata. Suma minima exista deoarece chiar daca avocatul e prietenul cel mai bun, are nevoie de o chitanta in instanta. Iar el te invata exact ce trebuie sa faci. Am mai auzit de procese cu E-On. Nu esti primul caz. Si e imposibil ca E-On sa fi castigat toate procesele.

Link to comment
Share on other sites

Acesta da, dar nu se nume?te siguran??, ?i confer? protec?ie doar la "?ocurile" mari de tensiune(supratensiune) !

2cgizvl.png

Iar cu acesta vei avea siguran?? doar la suprasarcin? ?i scurtcircuit, la supratensiune...PA.

Deci, pe române?te, siguran?a v-a declan?a doar dup? ce-?i va fi pr?jit tv-ul, frigideru, pc-ul,s.a.m.d, sau mai ?tiu eu ce folose?ti în acel moment.

2hmfyo5.png

PS. Tensiune(V) ?i curentul(A) nu sunt acela?i lucru... la fel cum nici supratensiune ?i suprasarcin? nu sunt ! Lucrurile acestea se înva?? la fizic? în clasele primare... cine a fost prezent, evident!

LE. Când vorbe?ti cu un electrician de meserie ?i îi spui de siguran?? de protec?ie, el se va gândi direct la acel întrerup?tor automat!!

Scuze de off topic !

Edited by dixongsm
Link to comment
Share on other sites

Acesta da, dar nu se nume?te siguran??, ?i confer? protec?ie doar la "?ocurile" mari de tensiune(supratensiune) !

Asa, si nu de asta ar avea nevoie?

Eu am incercat doar sa ajut, fara a fi vreun expert. De acord, nu se numeste "siguranta", cum gresit am scris intr-un post anterior.

Ce sa zic, eu nu am invatat prea multe la scoala, dar e cam hilar sa apara referiri la scoala din partea cuiva care scrie doct ca "siguran?a v-a declan?a". Pe langa alte alea...

Link to comment
Share on other sites

O sa ajungi la ghiseu si o sa iti spuna cucoana cam asa: ia si completeaza o cerere in care scrii ca ti-a fost arsa aparatura din casa. Ea e obisnuita cu asa ceva pentru ca au zeci de reclamatii de astea. Tu o sa te ambalezi si o sa te enervezi, la care cucoana iti va spune: Domnule, tu chiar crezi ca probleme tale sunt asa de importante? in lume se arunca bombe, copii din africa mor de foame, tu stiai asta domnule? tu te plangi pentru un televizor cand aia saracutii nu au ce manca?

Link to comment
Share on other sites

Mai bine afli cum il cheama pe seful de la E-On din zona ta sau macar un nene de la echipa de interventie si te duci sa-i ta cablul de la curent de la vila ( ca sigur are vila ) si faci asta in fiecare zi :D .Asa faceam eu si niste prieteni in liceu unei profesoare .... ii taiam netul de 3 ori pe saptamana ca era o distrusa ( se oftica cand chiuleam ) :D

Nu o sa se rezolve problema ta probabil dar macar te vei simti mai bine.

Succes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...