Jump to content
/usr/bin

R.I.P. Iurie Darie

Recommended Posts

Iurie Darie a murit în noaptea de vineri spre sâmb?t?, la vârsta de 83 de ani.

Actorul Iurie Darie, în vârst? de 83 de ani, a fost internat din 10 mai pân? în 31 mai la Spitalul de Urgen?? "Bagdasar-Arseni" din Capital?. În 21 mai, Iurie Darie a fost operat pentru montarea unui sistem de drenaj care s? ajute la eliberarea lichidului în plus ce se acumula în zona creierului.

Iurie Darie are o carier? remarcabil?, ce cuprinde roluri în peste 40 de produc?ii cinematografice. Dup? ce a debutat în cinematografie, în 1953, în "Nepo?ii gornistului" - în regia lui Dinu Negreanu, avându-i al?turi pe Marga Barbu ?i pe Liviu Ciulei -, Iurie Darie a jucat în filme precum "S-a furat o bomb?" (1961), "Dragoste la zero grade" (1964), "Atunci i-am condamnat pe to?i la moarte" (1971), "Fra?ii Jderi" (1974), "Ringul" (1983), "În fiecare zi mi-e dor de tine" (1987), "Zâmbet de soare" (1987), "Oglinda" (1993), "Punctul zero" (1996), "Triunghiul mor?ii" (1999).

De-a lungul carierei, Iurie Darie a colaborat cu unii dintre cei mai importan?i regizori români ai secolului trecut: Ion Popescu Gopo, Mircea Dr?gan, Sergiu Nicolaescu, Gheorghe Vitanidis. De asemenea, în teatru, actorul a cucerit audien?a prin roluri memorabile în piese precum "Troilus ?i Cressida", "Umbra" ?i "P?l?ria".

Iurie Darie s-a remarcat ?i în emisiunile de televiziune pentru copii, în care actorul î?i etala abilitatea de a desena, uneori cu ambele mâini.

În 2009, Iurie Darie a primit premiul de excelen?? pentru întreaga carier? la Festivalul Comediei Române?ti - festCO. Totodat?, în martie anul acesta, Iurie Darie a primit premiul Gopo pentru întreaga carier?, iar în 1 iunie a primit o stea pe Aleea Celebrit??ilor - Walk of Fame din Capital?.

Sursa: IURIE DARIE A MURIT. Actorul avea 83 de ani - Mediafax

PS:

Scot o regula in evidenta:

SECTIUNEA OFFTOPIC ESTE PENTRU TOPICURILE CARE AU LEGATURA CU SECURITATEA/INFORMATICA DAR NU SE INCADREAZA IN CATEGORIILE DEJA EXISTENTE, SECTIUNEA OFFTOPIC NU ESTE PENTRU ALTCEVA DECAT CEEA CE AM SPECIFICAT MARE SI CLAR MAI DEVREME, ORICE ALT CONTINUT LA CATEGORIA OFFTOPIC CARE NU RESPECTA ACEA REGULA VA FI MUTAT LA GUNOI IAR CEL CARE A FACUT TOPICUL VA PRIMI BAN/WARN DUPA CAZ.

Simt miros de Trash Can.

Imi cer scuze px-axl :)

Edited by /usr/bin
Link to comment
Share on other sites

si categoria se cheama general -> offtopic .

Uite ce zice ps-axl -> Scot o regula in evidenta:

SECTIUNEA OFFTOPIC ESTE PENTRU TOPICURILE CARE AU LEGATURA CU SECURITATEA/INFORMATICA DAR NU SE INCADREAZA IN CATEGORIILE DEJA EXISTENTE, SECTIUNEA OFFTOPIC NU ESTE PENTRU ALTCEVA DECAT CEEA CE AM SPECIFICAT MARE SI CLAR MAI DEVREME, ORICE ALT CONTINUT LA CATEGORIA OFFTOPIC CARE NU RESPECTA ACEA REGULA VA FI MUTAT LA GUNOI IAR CEL CARE A FACUT TOPICUL VA PRIMI BAN/WARN DUPA CAZ.

Ai inteles fratioare? nu faci tu regulile aicea ;)

https://rstcenter.com/forum/59818-regulamentul-forumului-ro.rst Baga bine la cap.

Link to comment
Share on other sites

Sa-i fie tarana usoara.

Cat despre offtopic, care e problema va e ciuda ca nu postam unguri sau despre salam victoria, ca nu inteleg, daca unii dintre voi sunteti inculti sau nu ati prins vremea actorilor (sau din simplu motiv ca nu va pasa) care au facut ceva in tara asta asta asa cum au putut ei nu inseamna ca nu merita jeliti.

Adevarul e ca a mai cauzut o stea de pe cer, chiar daca e iurie darie, si spre dezamagirea voastra(comentatorilor) nu e tinkode.

Daca aveti impresia ca v-ati nascut peste 2000 si ati apucat la ce rahaturi sa va uitati, nu uitati old school guys poate ca nu au prins chestiile astea.

Edited by me.mello
Link to comment
Share on other sites

Actori ca omul asta mi-au facut copilaria mai frumoasa.Totusi nu inteleg de ce la toate televiziunile sunt asa tare bagati in seama actorii din vechea generatie,la toate talk-show-urile sunt invitati de 3 ori pe zi;sunt oameni care stiu sa vorbeasca,lasa-i pe aia,actorii sa joace.Daca prima stire pe la televiziuni e ca a murit iurie darie,ma intreb ce or fi zis la tv cand a murit cioran

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...