Jump to content
Mandrake1942

Comanda pe Alibaba.com

Recommended Posts

Salut,

Lucrand printre ingineri am fost abordat zilele trecute de team liderul de la electrical design. El mi-a explicat in termeni tehnici fantastica tehnologie a becurilor din noua generatie led. Cat de bune sunt pt ochi si cat de putin consuma si calitatea luminii e net superioara. Un bec bun bazat pe ultima tehnologie LED la noi in tara il poti cumpara cu sume intre 80 -200 lei iar pentru tuburi chiar mai mult.

I-am aratat pe alibaba cateva becuri si a ramas foarte placut impresionat mai ales ca acele becuri sunt 5-10 $ si la noi se vand cu preturi de 4-5 ori mai mari.

N-am mai comandat de acolo si n-am gasit nici un "ghid" sa zic asa care sa parcurga pasii unei comenzi sau cum sa verifici vanzatorii de acolo.

Mi-ar fi de mare ajutor si va recomand si voua acele becuri o sa se scumpeasca energia electrica in curand iar acele becuri va vor scadea facturile cu peste 60-70 % plus ca ofera o lumina de inalta calitate care nu oboseste ochiul deloc.

In concluzie ce va cer este sa impartasiti din experientele voastre cu acel magazin.

Cum verificati vanzatorii

Ce taxe se platesc

In cat timp ajunge coletul

Si altele

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Sunt slabe sanse sa gasesti pe cineva aici care a cumparat de pe alibaba.com pentru ca acolo se vinde en gross .

Daca verifici cu atentie o sa observi ca te obliga la o cantitate minima . Pentru siguranta poti sa cumperi de la cei care au fost verificati , au emblema "escrow" .

Taxe o sa platesti exact ca la orice colet care nu vine din uniunea europeana ,adica : daca valoarea este peste 150 eur platesti TVA + taxe vamale (2-3%) . Daca valoarea este pana in 20 dolari (posibil sa fie 10 acum,echivalent in eur) nu platesti nimic . Daca valoarea este mai mare de 20 dolari dar mai mica de 150 eur platesti doar taxe vamale (2-3%) .

Durata transportului variaza in functie de ce varianta de transport alegi . Intre 15 si 50 de zile .

Coletul ajunge la posta vamala din orasul unde locuiesti .

Chinezii nu emit facturi ,ei nu au asa ceva . O sa dovedesti valoarea coletului printr-o copie a actului cu care ai trimis banii (PayPal , WU ...etc )

Asta e valabil daca cumperi cantitati mici , de ex 50 de bucati .Daca cumperi mai mult si mai des o sa faca figuri vamesul (daca nu-l premiezi ) si e posibil sa te oblige sa te inregistrezi ca importator .

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

Sunt slabe sanse sa gasesti pe cineva aici care a cumparat de pe alibaba.com pentru ca acolo se vinde en gross .

.......

Asta e valabil daca cumperi cantitati mici , de ex 50 de bucati .Daca cumperi mai mult si mai des o sa faca figuri vamesul (daca nu-l premiezi ) si e posibil sa te oblige sa te inregistrezi ca importator .

Multumesc mult pentru acest raspuns complet, O sa postez aici un review dupa ce finalizez comanda.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu fac alt topic, redeschid acest topic cu aceeasi intrebare :D a mai comandat cineva intre timp? pe langa taxele vamale si tva, transportul cat se plateste? unde imi ajunge marfa... la posta vamala din oras? cel putin la mine in oras daca as face o comanda mai voluminoasa gen 2m pe 2m nu ar incapea in sediul lor :))

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, jetus said:

Ca sa nu fac alt topic, redeschid acest topic cu aceeasi intrebare :D a mai comandat cineva intre timp? pe langa taxele vamale si tva, transportul cat se plateste? unde imi ajunge marfa... la posta vamala din oras? cel putin la mine in oras daca as face o comanda mai voluminoasa gen 2m pe 2m nu ar incapea in sediul lor :))

 

Vorbesti cu vanzatorul sa ti le trimita prin DHL daca vrei rapid si direct acasa. Daca vrei ieftin si la posta vamala alegi varianta free shipping.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...