Jump to content
CristianRoflmao

Cablu retea 20m merita?Scade viteza?

Recommended Posts

Salut,vreau sa-mi iau un cablu de retea cam de 20m sa imi trag in camera sa am ip dinamic,am static fiind pe router,vreau sa va intreb scade viteza la internet daca e asa lung cablu? am 18mb/s la download cam cat ar putea sa scada?

cablu dinasta e bun?

CABLU UTP INTEX 20M - Okazii (115972387)

sau

1520PLU Cablu cat5e 20m cu mufe suflate cu aur Hama modular 8p8c rj45 cablu gigabit 10/100/1000mb/s - Okazii (118073063)

mersi ;)

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum ai explicat mai sus se intelege ca:

In primul rand nu ai IP static, ci ramane acelasi IP care ti-a fost alocat de ISP o perioada mai lunga de timp deoarece routerul sta aprins non-stop!

Poti mai usor sa faci altfel, poti sa dai restart la router de pe interfata web de fiecare data cand vrei alt IP , sau sa creezi un script care sa faca asta pentru tine de fiecare data cand iti aprinzi calculatorul.

Link to comment
Share on other sites

Cablurile UTP din ce stiu de la un retelist de la mine din oras sunt mai slabe decat cele FTP.

am citit pe net si am aflat ca alea ftp se folosesc pe distante lungi intre cladiri etc.. mie nu imi iese cablu afara pur si simplu trece prin camera de jos unde e ala de la rds modemu -> sus la mine in camera.

Dupa cum ai explicat mai sus se intelege ca:

In primul rand nu ai IP static, ci ramane acelasi IP care ti-a fost alocat de ISP o perioada mai lunga de timp deoarece routerul sta aprins non-stop!

Poti mai usor sa faci altfel, poti sa dai restart la router de pe interfata web de fiecare data cand vrei alt IP , sau sa creezi un script care sa faca asta pentru tine de fiecare data cand iti aprinzi calculatorul.

deci stiu faza cu resetu,am incercat dar ma cam enerveaza sa ma logez sa dau reset sa stau 1 min plm plus ca am viteza mica la download 4mb/s comparativ cu 18mb/s :|

foloseste cineva sa-mi spuna cum sta treaba?

Link to comment
Share on other sites

Lungimea maxim? f?r? pierderi pentru cablul UTP (RJ45) este de 100 m (99m practic pentru c? depinde de lungimea firelor, iar datorit? r?sucirilor - twisted, unele sunt mai lungi, altele mai scurte). ?i ar mai fi de zis ?i faptul c? nu trebuie s? fie apropiate de cablu de curent electric (sau surs?), deci s? îl pui la minim 15 cm distan?? de a?a ceva. A? zice s? î?i pui STP pentru orice eventualitate.

Ar mai fi de zis s? fii atent la mufare (asta dac? o faci tu) ?i s? fii atent la faptul c? unii vând tâmpenii de cabluri, deci chiar dac? e mai scump gânde?te-te c? îl vei folosi intens.

Spor.

Link to comment
Share on other sites

Lungimea maxim? f?r? pierderi pentru cablul UTP (RJ45) este de 100 m (99m practic pentru c? depinde de lungimea firelor, iar datorit? r?sucirilor - twisted, unele sunt mai lungi, altele mai scurte). ?i ar mai fi de zis ?i faptul c? nu trebuie s? fie apropiate de cablu de curent electric (sau surs?), deci s? îl pui la minim 15 cm distan?? de a?a ceva. A? zice s? î?i pui STP pentru orice eventualitate.

Ar mai fi de zis s? fii atent la mufare (asta dac? o faci tu) ?i s? fii atent la faptul c? unii vând tâmpenii de cabluri, deci chiar dac? e mai scump gânde?te-te c? îl vei folosi intens.

Spor.

bun atunci:) am sa ma duc sa vad cum is preturile prin oras la magazine,sper sa fie nu doar online :)

inca o intrebare :

astea de perete ce rol au?

1-4056.jpg

au rol de switch sau cum?

tre mufat cablu direct pe ala in perete?

Link to comment
Share on other sites

Daca ai fribra optica nu cred sa pierzi din viteza.. nu ma prea pricep la fire dar na... Priza aia in schimb cred eu ca e sa lungesti firu .. adica, un fir pleaca din router si intra in prima priza, iar in a 2-a bagi firul ca sa ajunga pana la tine in camera (exmplu') nu sunt sigur, dar cred ca asa e. Posibil sa pierzi putina viteza cu priza aia, e mai bine daca ai fir ce-ti pleaca direct din router.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai fribra optica nu cred sa pierzi din viteza.. nu ma prea pricep la fire dar na... Priza aia in schimb cred eu ca e sa lungesti firu .. adica, un fir pleaca din router si intra in prima priza, iar in a 2-a bagi firul ca sa ajunga pana la tine in camera (exmplu') nu sunt sigur, dar cred ca asa e. Posibil sa pierzi putina viteza cu priza aia, e mai bine daca ai fir ce-ti pleaca direct din router.

cablul nu il trag direct din router il trag direct din modeu ala de la rds.. prin router prind 150MBPS la conectare pe cand direct din modemu ala prind 1GBPS deci ...

dar ideea e tu bagi direct mufat cablu in priza aia sau tre mufat pe mufa aia pe perete? ca sa mearga mai departe..

Link to comment
Share on other sites

@tromfil - posibil sa aiba RDS cu noile conexiuni de 1GB/s si bineinteles router care sa fie capabil de asa viteza.In acest caz trebuie sa mufezi toate cele opt fire nu doar 4 ca si in cazul conexiunilor de 100 MB/s.

Aici este un topic despre aceste conexiuni:

http://forum.softpedia.com/topic/795210-modem-rds-fibra-optica-zte

Link to comment
Share on other sites

Hai sa facem niste clarificari :

UTP ( 100 m scrie la carte limita ) dar e recomandat sa fie maxim 65-70 m .Deasemenea e vorba de ecranare cand treci pe langa cabluri de curent cu el.

Foloseste un UTP cat5e , cablu utp ecranat ce duce 1Gbps ca link connection.Daca tie acolo in windows iti apare connected at 1Gbps asta nu inseamna ca rupi torentele cu " 1 Giga " .

Poti sa fii conectat si la 10 Gbps,e vorba de QoS si traffic throttle-ul facut de ISP.El iti ofera viteza in Mbps ceea ce este diferit de viteza de descarcare ce este reprezentata de MBps.

Daca el zice ca ai pe extern 25 Mbps,iei valoarea asta,o imparti la 8 si iti iese maximum de MBps la Download,un maxim care nu il vei atinge deoarece nu dispui de wirespeed si nici macar rds-ul in POP-uri nu au echipamente ce au WireSpeed.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa facem niste clarificari :

UTP ( 100 m scrie la carte limita ) dar e recomandat sa fie maxim 65-70 m .Deasemenea e vorba de ecranare cand treci pe langa cabluri de curent cu el.

Foloseste un UTP cat5e , cablu utp ecranat ce duce 1Gbps ca link connection.Daca tie acolo in windows iti apare connected at 1Gbps asta nu inseamna ca rupi torentele cu " 1 Giga " .

Poti sa fii conectat si la 10 Gbps,e vorba de QoS si traffic throttle-ul facut de ISP.El iti ofera viteza in Mbps ceea ce este diferit de viteza de descarcare ce este reprezentata de MBps.

Daca el zice ca ai pe extern 25 Mbps,iei valoarea asta,o imparti la 8 si iti iese maximum de MBps la Download,un maxim care nu il vei atinge deoarece nu dispui de wirespeed si nici macar rds-ul in POP-uri nu au echipamente ce au WireSpeed.

stiu cum e faza cu astea dar faza e ca inainte am avut un pc cu placa de retea de 100mbps si scoteam cu ala cu 9mb/s iar cu laptopu cu placa de 1gbps scot cu 18-19mb/s dar am realizat faptul ca scoteam incet pe ala ca eram pentium 4 si nu aveam resurse sa scot mai repede..

mersi baieti pentru raspunsuri :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...