Jump to content
alqaida

Pistol de lipit romanesc 100W

Recommended Posts

Salutare.

Am o problema de ceva vreme cu Pistolul de lipit romanesc 100W , nu stiu ce sa ai mai fac...

Iam schimbat de mai multe ori ansa, degeaba. Se incinge se se inroseste ansa, si nu adera fludorul la ea.

Voi ce fludor folositi ? Si ce Accesorii Chimice, sacaz, pasta decapanta, ceara ?

Multumesc. baieti ...

Edited by alqaida
Link to comment
Share on other sites

Salutare.

Am o problema de ceva vreme cu Pistolul de lipit romanesc 100W , nu stiu ce sa ai mai fac...

Iam schimbat de mai multe ori ansa, degeaba. Se incinge se se inroseste ansa, si nu adera fludorul la ea.

Voi ce fludor folositi ? Si ce solutie, sacaz, pasta decapanta, ceara ?

Multumesc. baieti ...

Am patit si eu. Incearca sa cureti capatul sau ansa cum ii spui tu. Stiu ca aveam un fel de ceara galbena pentru asta.

Link to comment
Share on other sites

daca folosesti anse din alama alea se ard repede si snt slabe...

ia o sarma de cupru (din acea folosita la curent la 220) de 2-2,5 mm si fa anse din ea, o sa reziste mai mult si o sa se lipeasca mai bine fludorul pe ele...

de assemenea conteaza si pasta decapanta folosita pentru lipituri, testeaza mai multe pana nimeresti pe aia buna si foloseste-o doar pe aia.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am cumparat ceva tentativa de pistol de lipit cu ceva ansa foarte rigida,numai cupru nu era.A inceput sa incalzeasca prost si mi-a puscat in mana.Noroc ca am in bloc un vecin si m-a facut el unul,merge brici.Pentru aderare si curatare folosesc ceva pasta,ceva de genu doar ca e in altfel de ambalaj.

bv396.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fa o noua ansa din sarma de cupru,bago in sacaz si dupaia pune flodur pe ea pasta decapanta e pentru alt ceva,de exemplu vrei sa adere flodurul pe o bucata de cupru de exemplu pui pasta decapanta si o incalzesti sacazul e ca un liant in combinatie cu fludorul iti da un contact perfect si rezistent.Referitor ca ti se inroseste ansa masoara transformatorul sar putea sa aiba spire in scurt si tensiunea pe barile de alama sa fie mare,Eu foloesc sarma de cupru cu diametrul intre intre 1,8 si 2.

Link to comment
Share on other sites

Fa o noua ansa din sarma de cupru,bago in sacaz si dupaia pune flodur pe ea pasta decapanta e pentru alt ceva,de exemplu vrei sa adere flodurul pe o bucata de cupru de exemplu pui pasta decapanta si o incalzesti sacazul e ca un liant in combinatie cu fludorul iti da un contact perfect si rezistent.Referitor ca ti se inroseste ansa masoara transformatorul sar putea sa aiba spire in scurt si tensiunea pe barile de alama sa fie mare,Eu foloesc sarma de cupru cu diametrul intre intre 1,8 si 2.

pai si cate spire ai bagat la el?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...