Jump to content
cosminn93

Basarabia Pământ Românesc

Recommended Posts

100 000 semnaturi , 43 005 semnaturi stranse

dupa ce se strang 100 000 semnaturi -> mai avem nevoie de doar inca 50 000 semnaturi !

150 000 semnaturi , 100 000 semnaturi stranse

dupa ce se strang 150 000 semnaturi -> se pare ca mai e necesar de inca 20 000 semnaturi !

170 000 semnaturi , 150 000 semnaturi stranse

si tot asa... => trafic

Link to comment
Share on other sites

100 000 semnaturi , 43 005 semnaturi stranse

dupa ce se strang 100 000 semnaturi -> mai avem nevoie de doar inca 50 000 semnaturi !

150 000 semnaturi , 100 000 semnaturi stranse

dupa ce se strang 150 000 semnaturi -> se pare ca mai e necesar de inca 20 000 semnaturi !

170 000 semnaturi , 150 000 semnaturi stranse

si tot asa... => trafic

Cum zice el , e o vrajeala , crezi ca o sa avem basarabia pentru niste semnaturi , numai pot ei de semnaturiile noastre !

Link to comment
Share on other sites

Cum zice el , e o vrajeala , crezi ca o sa avem basarabia pentru niste semnaturi , numai pot ei de semnaturiile noastre !

Potrivit articolului 74 din Constitutia României, “initia?iva legislativ? apar?ine (…) unui num?r de cel pu?in 100.000 de cet??eni cu drept de vot” iar “cet??enii care î?i manifest? dreptul la ini?iativ? legislativ? trebuie s? provin? din cel pu?in un sfert din jude?ele ??rii, iar în fiecare din aceste jude?e, respectiv în municipiul Bucure?ti, trebuie s? fie înregistrate cel pu?in 5.000 de semn?turi în sprijinul acestei initiative”.

Campania de strângere de semn?turi ADUCEM BASARABIA ACAS? î?i propune colectarea acestor semn?turi pentru sprijinirea unei ini?iative legislative care va apropia decisiv cele dou? state române?ti. Este cel mai important exerci?iu democratic de dup? 1990 privind românii de peste Prut.

Odat? adoptat?, legea ar face din Republica Moldova o prioritate a statului român. Printre prevederile cele mai importante se num?r? crearea unei institu?ii în subordinea primului ministru care s? se ocupe de coordonarea strategiilor pentru cel de al doilea stat românesc, ob?inerea mai u?oar? a vizelor de intrare în România de c?tre românii de peste Prut precum ?i integrarea basarabenilor în via?a socio-cultural? din România.

Ini?iatoarea acestei propuneri legislative este Platforma Civic? Ac?iunea 2012, o coali?ie de peste 30 de ONG-uri care sus?ine ideea unirii Republicii Moldova cu România. Ca parteneri în aceast? ini?iativ? a?tept?m orice asocia?ie sau persoan? care nu uit? c? FRA?II ÎN VECI VOR FI FRA?I.

-----

Romania pune oameni in guvernul Moldove-i si in functii inalte fata de Rusia care inca organizeaza concerte de muzica acolo.Noi luam locul ungurilor cu privinta la ce fac ei la noi in tara(daca ma intelegi).

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce ,care ii parerea ta?

Eu zic daca o sa fie unire o sa fie greu cu minoritatea ruseasca

Eu stau la granita cu Moldova si crede-ma ca e nasol tare la ei, mentalitate defectuoasa, sunt "rusi" in tot ce ii priveste, gen iti iei topoare in cap, gen iti e sparta masina daca treci granita noaptea...si tot felu de alte chestii.

Voi, "patriotii" din Bucuresti/Cluj si restul tarii, repede ii vreti dar nu stiti cum sunt si ce presupune asta, tara asta are alte probleme pe care ar trebui sa va axati, pensionari care au pensii de 200 de lei chiar daca au cotizat toata viata...va plictisiti sau duceti lipsa de ocupatie....

Link to comment
Share on other sites

Eu stau la granita cu Moldova si crede-ma ca e nasol tare la ei, mentalitate defectuoasa, sunt "rusi" in tot ce ii priveste, gen iti iei topoare in cap, gen iti e sparta masina daca treci granita noaptea...si tot felu de alte chestii.

Voi, "patriotii" din Bucuresti/Cluj si restul tarii, repede ii vreti dar nu stiti cum sunt si ce presupune asta, tara asta are alte probleme pe care ar trebui sa va axati, pensionari care au pensii de 200 de lei chiar daca au cotizat toata viata...va plictisiti sau duceti lipsa de ocupatie....

Las-o mai moale, nu dramatiza situatia. Nu sunt mult sub civilizatia romana. Ca au fost rupti de la patria-mama, rusificati, deznationalizati, nu inseamna ca trebuie sa dai, acum, cu piciorul la neamul tau. O alipire a Basarabiei la Romania, ar putea insemna, in timp, si o dezvoltare sociala, econimica samd.

Insa mi-e greu sa cred ca se va reusi asa ceva, incat dominatia ruseasca este si in prezent, mult prea puternica si influenta. Aproape toata conduecerea Republicii Moldovei este condusa de cei de la Moscova. Moldova nu poate rezolva problema transnistreana, care si-au facut un stat al lor, aparte, cu puncte vamale, parlament samd, nu poate intra in Uniunea Europeana, daramite sa se uneasca cu Romania. Asta ar insemna pierderea controlului celor de la Moscova, asupra Moldovei, si-n cazul asta, ei vor face tot posibilul ca sa nu se intample asta.

Link to comment
Share on other sites

Las-o mai moale, nu dramatiza situatia. Nu sunt mult sub civilizatia romana. Ca au fost rupti de la patria-mama, rusificati, deznationalizati, nu inseamna ca trebuie sa dai, acum, cu piciorul la neamul tau. O alipire a Basarabiei la Romania, ar putea insemna, in timp, si o dezvoltare sociala, econimica samd.

Nu este in totalitate asa, dar trebuie sa recunosti ca este un procentaj mai mare decat in romania(ca exemplu).

PS:Nu sunt fratii mei, daca ar fi fratii mei, cum se caca atatia pe net, i-as lua acasa, i-as angaja la mine ca sa poata sta in romania si asa mai departe dar nu ma intereseaza.

Link to comment
Share on other sites

Vad ca cei de la Moscova se tem de "romanizare"

Din cate am inteles 116 politicieni sustin proiectul Aducem Basarabia Acasa,sa stii ca se poate ..trebuie doar sa intram tare ca rusii is mai prosti de fel.

Trebuie sa incetam sa fim genul acela de "antiromani" si sa ne prindem de ce putem mai bine. Imediat ungurii ne dau peste nas si noi nu facem nimic .Decat sa fie o problema de autonomie si inlaturarea unor tinuturi din romania , mai bine ar fi o problema anexata pe lipirea/reintegrarea Moldovei,nu?

Link to comment
Share on other sites

Fineas, stai tu calm ca rusii nu sunt mai prosti de fel, sa-ti argumentez de ce : 1.Daca erau asa prosti nu reuseau sa tina piept Germaniei hitleriste + celorlalte tari intoarse impotriva ei timp de cativa ani buni in timpul razboaielor mondiale. 2.Daca erau asa prosti nu ne luau tot tezaurul care si acum sta in depozitele rusesti si nu "hraneau" jumatate din Europa cu gaz si alte materii prime. 3.Cei de la Moscova se tem? Ma indoiesc...apropo, nu e chiar asa nici situatia asta cu ungurii..oricine care a stat oarecum pe la orele de istorie din liceu stie cum e situatia cu Transilvania sau Bucovina sau ce mortii lor pretind ca detin ei...imperiul austroungar era la fel de influent si puternic ca si celelalte mari puteri ale lumii.

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca pana in acest moment majoritatea au pareri stereotipice despre Moldoveni.

@ElChief, daca ai sta sa te gandesti, ei sunt doar un produs al societatii. Chestiile care le comit sunt probabil influentate de anturaj.

De ce sa am dreptul eu sa decid viitorul unui Moldovean?

Cu ce sunt eu ma presus ca el? Doar pt. ca m-am nascut in Romania? Am ales eu asta?

Cum zicea un user mai sus, Parlamentul este obligat sa discute situatia propusa daca are un numar mai mare de 100.000 de semnaturi. Totusi, asta e problema Romaniei acum? Nu cred ca Moldovenii ar ridica numarul crimelor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...