Jump to content
spyrydus

Monetizare cunostinte?

Recommended Posts

Salutare tuturor. Ca sa nu lungesc prea mult topicul trec direct la intrebare: Cum pot sa fac ceva banuti din programare?(de preferat C++ sau PHP, dar o sa invat curand si alte limbaje). Am doar 17 ani deci ma multumesc sa scot banii de tigari si cel mai important(cred eu) experienta.

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Nu asculta prostii. Freelancing-ul e calea. Si eu am castigat ceva banuti (putini, pentru ca nu m-am ocupat prea mult cu asta).

Iti vinzi serviciile intr-un mediu profesional si esti platit cu cat se merita.

Trebuie sa fii dinamic si sa stapanesti cat de cat webdesignul.

(Daca ai noroc presteaza servicii si la companii locale: un site, un program, un server).

Daca te descurci o sa te lansezi repeder. Din asta poti castiga 500-1000$ pe luna (in functie de cat muncesti.)

Pt @blech Bullshit! Corpotariile si companiile nu te ahuta cu nimic. Mai bine iti faci experienta cu mana ta.

Rar esti valorificat in firma. Trebuie sa fii ft bun (si ca sa fuu bun tre sa inveti si sa experimentezi pe cont propriu)

Edited by yoyois
Link to comment
Share on other sites

@Brenin Pe forumuri? Cred ca glumesti. Du-te pe siteuri de freelancing, acolo capeti experienta si faci si bani.

Eu cred ca tu glumesti, sa se duca pe site-uri de freelancing? Ca sa incepi sa lucrezi pe freelancing trebuie sa ai 1-2 ani, cel putin, in spate, de experienta, dar din formularea lui, imi dau seama ca nu are. Te duci pe site-uri de freelancing: n-ai experienta, n-ai reputatie, poate prinzi, cu mare noroc, un proiect si te faci si cu ala de ras ca nu esti in stare sa-l faci si s-a dus de rapa totul. Aia cauta rapiditate, calitate...

Clientii din Romania is ok pentru bani de tigari, nu mai mult :)). Iti faci portofoliu, prinzi experienta, cativa banuti... dupa care te bagi pe freelancing.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru posturi. Ca sa nu deschid alt thread o sa postez aici un alt lucru care ma macina, poate puteti voi sa ma indrumati. Sunt tentat sa dau la politehnica dar am inteles ca se cere matematica si fizica(la admitere si foarte mult in primii 2 ani de facultate). Problema e ca mie nu imi place matematica, iar fizica o urasc de-a binelea. Pot sa fac o cariera in domeniul IT fara poli? Ce se cere(vorbind de matematica si fizica) la poli si cat accent se pune in realitate pe ele? Mai am 2 ani din liceu deci banuiesc ca pot recupera aceste doua materii daca este neaparata nevoie.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru posturi. Ca sa nu deschid alt thread o sa postez aici un alt lucru care ma macina, poate puteti voi sa ma indrumati. Sunt tentat sa dau la politehnica dar am inteles ca se cere matematica si fizica(la admitere si foarte mult in primii 2 ani de facultate). Problema e ca mie nu imi place matematica, iar fizica o urasc de-a binelea. Pot sa fac o cariera in domeniul IT fara poli? Ce se cere(vorbind de matematica si fizica) la poli si cat accent se pune in realitate pe ele? Mai am 2 ani din liceu deci banuiesc ca pot recupera aceste doua materii daca este neaparata nevoie.

Sfatul meu este ca daca vrei la politehnica sa nu te gandesti ca nu o sa faci fata la mate pentru ca ai colegi care te vor ajuta si vei vedea ca nu e asa grea cum pare iar in ceea ce priveste fizica o sa fie mai interesanta, mai realista si o sa-ti placa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...