Jump to content
Usr6

Recunoasterea faciala, in locul codului PIN

Recommended Posts

61365988.jpg

Un start-up cu sediul in Helsinki a dezvoltat primul sistem de plata cu recunoastere faciala din lume. Independent.co.uk scrie ca acest sistem nou va transforma in esenta fata dumneavoastra intr-un cod PIN si chiar daca cineva isi va face operatie estetica sa arate exact ca dumneavoastra, sistemul va reusi sa faca diferenta dintre original si copie. Oricum, operatia ar putea sa coste mai mult decat are victima bani in cont.

Denumita „cel mai rapid sistem de plata din lume”, tehnologia va recunoaste indivizii din momenul in care se apropie de casa de plata, britanicii notand ca „intregul proces de plata se va putea efectual astfel in aproximativ 5 secunde.”

Momentan, aceasta idee pare riscanta, insa producatorii softului spun ca se bazeaza pe "algoritmi militari” si va fi aproape imposibil de spart acest sistem. Chiar si in cazul asta, noi am accentua pe cuvantul "aproape”.

"Camerele noastre nu folosesc fotografii, ci un model matematic al fetei, ceea ce inseamna ca fiecare va fi unic”, spune Ruslan Pisarenko, directorul de dezvoltare al start-upului Uniqul.

"Chiar si gemenii vor fi diferentiati. Am fost intrebati si despre cei care isi fac operatii estetice. Sistemul va reusi sa recunoasca si diferentieze daca o persoana este reala sau este doar o masca.”, a mai declarat acesta.

Uniqul vrea sa implementeze primele sisteme de acest gen in decurs de o luna, iar daca acestea vor da rezultate, atunci planuieste sa extinda proiectul.

Un lucru e cert. Sunt sanse mari ca un clovn aflat la locul de munca sa aiba probleme sa-si scoata banii folosind acest sistem. In rest, ideea suna excelent. Sau "aproape” excelent, ca sa revin la o idee de mai sus.

sursa: Finlanda anunta "cel mai rapid sistem de plata din lume".Recunoasterea faciala, in locul codului PIN

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt foarte sceptic in legatura cu acei "algoritmi militari" pe care ii folosesc spiridusii lui Mos Craciun. Daca vor reusi sa faca diferenta intre cum arata vecina mea dis de dimineata si cum arata pe la ora 15, dupa ce se macheaza si aranjeaza, chiar credeti ca vor reusi sa faca distinctia intre gemeni sau mulaje plastice? Si ce mama naibii va trebui sa fac daca voi vrea sa-i dau cardul lu' frate'meu ca sa-si cumpere ce vrea de ziua lui? Va trebui sa ii imprumut si fata mea?

PS: "Ai o fata de-mi da eroare..."

Edited by TheTime
Link to comment
Share on other sites

Asta cu imposibil de spart.. nu stiu cum e pentru voi dar eu am invatat ceva in toti acesti ani.Parerea mea este ca nimic nu mai este de "nespart" . Eu cred ca pentru orice lucru securizat exista leac chiar daca noi nu stim si poate nu vom sti niciodata ca exista. Nimic nu mai este sigur. Nici macar toaletele. :))

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere sistemul acesta este in plus si ineficient in acelasi timp.Daca cumva ai ceva probleme, suferi de o boala anume(o alergie ceva) probabil nu mai poti achita ca nu-ti mai recunoaste fata.Destul de amuzant sa ti se intample asa ceva.. sa-ti spuna casiera: Domle' fata dumneavoasta nu e recunoscuta! Reveniti cu fata de data trecuta.

Edited by Erase
Link to comment
Share on other sites

Aici apare o problema, ori algoritmul e foarte strict si in 80% din cazuri nu te va recunoaste nici pe tine, ori e prea permisiv si va permite accesul altora la banii tai. Sau daca vine cineva cu o poza de-a mea (de pe Facebook, de exemplu) si i-o pune in fata camerei? Zic ca daca acest sistem ar fi unul permisiv (adica sa ma recunoasca si cu ochelari de soare sau w/e) ar putea fi folosit impreuna cu PIN-ul ca 2 layer authentification.

Link to comment
Share on other sites

Sa nu exageram. O aplicatie de genul pusa la punct nu are ca parametri doar forma fetei.

Eu cred ca daca vor performante adevarate vor analiza si structura ochilor, distanta dintre ochi, distanta de la nas la gura, parul, dimensiunile urechilor, forma capului si alte zeci poate chiar sute de nebunii de genul. (cu cat mai multe cu atat sansa de reusita este mai mare).

Pentru a fi siguri ca nu da rateu in sensul ca nu recunoaste o persoana autorizata persoanei respective va trebui sa-i corespunda un anumit procent din parametri, 80% spre exemplu.

Si desigur, sa-mi dau cu parerea si de partea celalalta a baricadei: Vor face baietii si mai destepti generatoare de fete ... cu aceeasi parametri :)). Ce nebunie ar fi.

Link to comment
Share on other sites

Asta nu o sa se realizeze niciodata, deoarece nu e sigura. Cu cat avansam mai mult cu atat devenim mai nesiguri.

Spre exemplu: sa zicem ca ar fi posibil ceea ce se spune in topicul acesta. Eu, gica martotescu, fac un device care sa semene cu aparatul foto, si iti fac o "poza" si in loc sa pun poza pe facebook ma folosesc de parola ta care se afla la vedere.

Doar parola e sigura, nu si sistemele de logare, Prostia pe care noi o facem este ca ne aratam parolele lumii intregi folosind amprenta, card de acces, scanarea a globului ocular, si extrem de multe alte cacaturi de genul.

Cea mai buna metoda este cand vei folosi parole diferite la fiecare site si aplicatie, si pentru asta ar fi ok un manager de parole cu autentificare in mai multi pasi, precum e lastpass.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Daca cineva ia o poza unei victime si o printeaza pe o foaie A4?Sistemul v-a recunoaste persoana din poza prin urmare nu este sigur pe orice parte ai da.Tot pinul este mai sigur.

Apropo cand vei merge la magazin sa cumperi ceva cu cardu oare se aplica principul plateste dupa cum tie fata?=))

Edited by danyweb09
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...