Jump to content
hirosima

inmatriculare masina din belgia in romania

Recommended Posts

Nu sunt la curent cu taxele care se platesc, daca vreau sa inscriu o masina adusa din belgia. Asi vrea sa imi cumpar un Volkswagen, Golf Dsl la pretul 2.000 €. Am pus mai jos toate detalile despre masina.

Catégorie: Auto

Marque et modèle: Volkswagen, Golf Dsl

Catégorie de véhicule: Berline

Boîte de vitesses: Manuelle

Carburant: Diesel

Année Modèle: Septembre 2002

Kilométrage: 184500

Accessoires: ABS, Airbag, Alarme, Verrouillage central, Rétroviseur extérieur électrique, Roues en alliage léger, Direction assistée, Lève-glaces électriques, Banquette rabattable

PS: Daca am sase sa gasesc o masina asemanatoare in romania, nu m-asi mai chinui sa o aduc din belgia. Astept parerile voastre, daca se merita.

Link to comment
Share on other sites

dupa ce o cumperi mergi la un birou de ala unde iti poti scoate copie la numere.Iti vor da numerele trecute in talonul masinii doar ca nu ai semnul INSPECTIEI pe spate si pleaca si tu noaptea din Belgia.Daca nu te opreste nimeni in Belgia pana iesi,ai avut noroc si nu mai trebuie sa o inscrii acasa.Asta pana strangi bani sa platesti timbrul de mediu din Romania. Eu asa am circulat vreun an prin Romania :)

Link to comment
Share on other sites

Depinde de noxe (EURO) si capacitatea cilindrica a motorului.

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsitentaContribuabili_r/calculator_taxe/taxa_timbru_2013.html

Exemplu: Pentru un VW GOLF din 2004, cu motor 1.4 benzina, EURO 4, emisie CO2- 132 g/km taxa e de 218 EURO

Exemplu 2: VW GOLF 2004, motor 2.0 TDI, EURO 4, taxa e de 508 EURO

Edited by oldnavy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...