Jump to content
NOVATu

2 CARDERI romani, condamnati in SUA

Recommended Posts

2 Carderi romani, condamnati in SUA

02_Hacker_2_shutterstock_3e55636163.jpg

Doi hackeri români au fost condamnati, miercuri, la 7 si, respectiv, 15 ani de închisoare pentru participarea lor la o vasta retea de piratare a datelor bancare pe Internet, a anuntat Departamentul american de Justitie, citat de AFP.

În total, aceasta retea a reusit sa afecteze o multime de magazine, dintre care 250 de restaurante Subway, si sa fure datele bancare ale peste 100.000 de detinatori de carduri, pentru un prejudiciu estimat la peste 17,5 milioane de dolari.

Adrian-Tiberiu Oprea, în vârsta de 29 de ani, extradat de România, si Iulian Dolan, în vârsta pe 28 de ani, au pledat vinovat pentru complot la frauda informatica si acces fraudulos la un sistem securizat. Primul a recunoscut printre altele ca a realizat transferuri bancare frauduloase.

Conform documentelor judiciare citate de un comunicat al ministerului, cei doi români, alaturi de un compatriot în vârsta de 27 de ani, au piratat între 2009 si 2011 sute de calculatoare din Statele Unite pentru a fura numere de carduri bancare si de plata din magazine mari, precum si date asociate apartinând cetatenilor americani.

Conform aceleiasi surse, cei doi au piratat de la distanta sute de puncte informatice din magazinele americane, unde datele bancare ale clientilor erau stocate electronic.

Oprea, seful echipei, si Dolan, consilierul sau apropiat, au aflat prin intermediul Internetului care sunt punctele de vânzare vulnerabile, înainte de a le lua în posesie si a instala un software care înregistra si stoca toate datele.

Apoi ramânea doar ca aceste date bancare sa fie transferate electronic catre diverse locatii de stocare implementate de Oprea. Acesta a încercat ulterior sa foloseasca datele furate pentru a face plati neautorizate sau pentru a le transfera complicilor pentru a fi folosite în acelasi mod, conform comunicatului.

Source:

Edited by hate.me
Link to comment
Share on other sites

hacker sau ne hacker, prost sau nu, e aproape imposibil sa furi 17 mil de dolari si sa scapi nepedepsit.

Sumele din presa nu-s reale tot timpul .Mai ales astia , daca au luat datele le-au vandut pe 2-3 $ bucata , nu aveau cum sa foloseasca 100.000 .Prejudiciul o fi de 17 milioane , dar nu ca ala ar fi fost castigul lor .

Link to comment
Share on other sites

Vine vorba de copii, nu prea pot sa spun care este copil dintre noi.

Uitati-va la deciziile voastre iar dupa incercati sa-mi spuneti mie ce as face in cazul X.

Am mancat din aceeasi farfurie ca sa ai tupeul sa-mi pretinzi ca ma cunosti?!

Terminati odata, daca doriti sa fiti carderi o faceti oriunde dar NU aici!

Link to comment
Share on other sites

Am refuzat de n ori proiecte ilegale ca sa vina unul cu 17 posturi sa-mi demonstreze mie ideile lui cand vine vorba de deciziile mele?!

Tu crezi ca o sa-ti vina unu de pe rst cu un "proiect ilegal" sa valoreze macar 100.000$ ? Stai cuminte. Majoritatea de aici au 15 - 16 ani care viseaza sa sparga nasa ca sTinky.

Iar astia care vor ca mass-media sa le zica "carderi" si nu hackeri. Daca mamaia de la tara o sa stie diferenta asta .. o sa va simtiti mandrii ?... Va afecteaza chiar asa tare ? Copii de 15 - 16 ani care mna...va raneste orgoliu de hacker :)

LE: In primu' rand, au "patruns" ilegal in PC-uri de unde au sustras informatiile , nu ? Deci sunt hackeri , apoi au devenit carderi :))

Edited by lolzerbuzz
Link to comment
Share on other sites

Bai lolzerbuzz asta, de ti-ai scris "nicu' " cu litera mica, ar fi bine ca toata lumea sa fie educata si sa cunoasca diferenta intre doua definitii total diferite. Tu de exemplu daca ai fi olog, ai avea handicap locomotor, ti-ar conveni sa iti zica lumea ca esti prost? Nu!

Si nu a ranit nimeni orgoliul nimanui, dar defapt stai, cine te-o fi bagat in seama pe tine??? :-??

Link to comment
Share on other sites

Tu crezi ca o sa-ti vina unu de pe rst cu un "proiect ilegal" sa valoreze macar 100.000$ ? Stai cuminte. Majoritatea de aici au 15 - 16 ani care viseaza sa sparga nasa ca sTinky.

Iar astia care vor ca mass-media sa le zica "carderi" si nu hackeri. Daca mamaia de la tara o sa stie diferenta asta .. o sa va simtiti mandrii ?... Va afecteaza chiar asa tare ? Copii de 15 - 16 ani care mna...va raneste orgoliu de hacker :)

Intre noi discutia nu era despre numele carderilor care clar nu ar trebui sa fie hacker. Intre noi discutia era ca a face bani legal da mai multa dovada de inteligenta decat a face bani ilegal.

Eu nu inteleg de ce toti care apreciaza ilegalul ma injura ca nu avem acelasi gusturi. Mai era unul care-mi lua integritatea la pula ca nu vreau sa-l ajut sa faca scam la o banca din Franta.

Daca faceti lucruri ilegale, o puteti face si silentios, dar lasati-ne pe noi astia cu constiinta impacata linistiti.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca mediafax tot nu a inteles definitia unui HACKER.

Ar trebui sa se faca o deosebire inainte de a posta un articol, deoarece mai sunt persoane care raporteaza vulnerabilitati pe la site-uri, si incepe lumea sa creada ca avem aceleasi interese ca si carderii.

Cat despre cei doi tineri, numai bine, si nu regret nimic pentru ei.

Link to comment
Share on other sites

Tu crezi ca o sa-ti vina unu de pe rst cu un "proiect ilegal" sa valoreze macar 100.000$ ? Stai cuminte. Majoritatea de aici au 15 - 16 ani care viseaza sa sparga nasa ca sTinky.

Iar astia care vor ca mass-media sa le zica "carderi" si nu hackeri. Daca mamaia de la tara o sa stie diferenta asta .. o sa va simtiti mandrii ?... Va afecteaza chiar asa tare ? Copii de 15 - 16 ani care mna...va raneste orgoliu de hacker :)

LE: In primu' rand, au "patruns" ilegal in PC-uri de unde au sustras informatiile , nu ? Deci sunt hackeri , apoi au devenit carderi :))

"Majoritatea de aici au 15 - 16 ani care viseaza sa sparga nasa ca sTinky."

Asa e, pentru ca toti care au peste 18 nu baga in seama copii care isi fac cont de 2 luni si vin aici sa isi expuna prostia.

Totul bine si frumos pana ai dat tu reply, apoi a-ti inceput sa va injurati ca nise copii de maxim 15 ani, daca tot te crezi asa matur puteai sa iti dai cu parerea fara sa injuri.

@ON

Au primit ce meritau.

Link to comment
Share on other sites

bine ca ai schimbat in cardarar(vati prins? card,caldarar/tigan => cardarar), inselatoria nu e hacking.

Amuzant cum toti(cei cu sub 50 posturi) au sarit pe eusimplu pentru ca a zis ca oricine poate face 1 milion ilegal, posibil ca ei inca se chinuie cu hajivu sau inca cauta COAILII ca sa faca si ei 1 milion :)) .

Link to comment
Share on other sites

bine ca ai schimbat in cardarar(vati prins? card,caldarar/tigan => cardarar), inselatoria nu e hacking.

Amuzant cum toti(cei cu sub 50 posturi) au sarit pe eusimplu pentru ca a zis ca oricine poate face 1 milion ilegal, posibil ca ei inca se chinuie cu hajivu sau inca cauta COAILII ca sa faca si ei 1 milion :)) .

Daca am sub 50 de posturi ce ? tu ai 256 si habar nu ai ce au facut aia. Pe cine au inselat ?

Link to comment
Share on other sites

Daca am sub 50 de posturi ce ? tu ai 256 si habar nu ai ce au facut aia. Pe cine au inselat ?

Pe oameni. Carderi iti spune ceva? E acelasi motiv pentru care domeniul este rstforums si nu rstcenter!

Incepi sa injuri aici in stanga si in dreapta fara nici macar un argument, tu nu observi ca nu are nimeni nevoie de aprecierea ta pentru carding?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...