Jump to content
Oust

Propunere membrii noi.

Recommended Posts

Propun ca atunci cand un membru se inregistreaza sa primeasca automat un mesaj privat cu link spre regurile forumului, iar in categoriile cereri sa fie pusa o limita sa nu poata deschida thread daca nu are X postari.

Cer o revizuire a regurilor, sa fie implementate urmatoarele reguli pentru membrii noi.

- Daca iti faci o descriere idioata sa primesti warn.

- Daca pui in numele subiectului "WOW, EXTRAORDINAR, Etc..." sa primesti warn

- Daca nu respecti una din reguli si ai sub 50 de posturi primesti automat ban permanent.

Mai veniti si voi cu altele noi dar sa fiti on topic.

-

Link to comment
Share on other sites

@Oust, ti-am mutat topicul la "Sugestii", ar trebui sa iti dau warn ca ai gresit categoria?

Membrii noi sunt... noi, le ia ceva timp sa se adapteze la regulile de pe aici, tineti cont ca ei sunt obisnuiti cu irc, facebook, tpu.

E buna ideea cu link-ul catre regulament, dar warn-uri sau ban-uri le dam deja destule.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine ii dai link la inregistrare cu regulile apoi in loc de captcha il pui sa raspuna da 3 intrebari din regulament, asa sti ca le-a citit.

Da, dar el poate deschide in new tab....

Sau facem altceva, cand da pe butonul de inregistrare sa apara pagina cu regulile si butonul de register sa fie blocat timp de x minute pana citeste regulile calumea, am vazut pe alt forum si m-a facut sa citesc o parte din reguli.

Intradevar sunt multi care vin de pe TPU, Facebook sau alte forumuri si ei cred ca sunt aceleasi reguli ca peste tot, se inseala, de aceea noi trebuie sa le pune-n in fata regulile si sa "ii obligam" oarecum sa le citeasca.

@Oust, ti-am mutat topicul la "Sugestii", ar trebui sa iti dau warn ca ai gresit categoria?

Membrii noi sunt... noi, le ia ceva timp sa se adapteze la regulile de pe aici, tineti cont ca ei sunt obisnuiti cu irc, facebook, tpu.

E buna ideea cu link-ul catre regulament, dar warn-uri sau ban-uri le dam deja destule.

Ciudat, am cautat categoria de propuneri si n-am gasit-o...

Daca merit, il primesc cu cea mai mare bucurie, sincer.

Link to comment
Share on other sites

Daca ii blochezi regulile timp de x secunde / minute la inregistrare tot nu faci nimic, ca le lasa deschise se revine peste x timp, apoi da next, cel mai ok ca sa le parcurga e sa ii pui regulamentul foarte clar la dispozitie apoi sa il pui sa raspunda la 3 intrebari random.

Cum ar fi:

De cate posturi DE CALITATE ai nevoie pentru a posta in categoria X, Y, Z

Ce trebuie sa faci daca ....

Ce nu trebuie sa faci daca ....

Link to comment
Share on other sites

====OFF====

hai coaie sa facem ca la examenul auto , 22 din 26, cu situatii gen:

Nytro a zis iarasi muie steaua, ce e normal sa se intample conform regulamentului:

A) Nytro sa ia ban ca a injurat

B) Nytro sa fie numit d-zeu la randul lui de catre cei care nu au voie sa injure

C) Nytro sa fie injurat de toti stelisti de pe forum

====ONTOPIC====

Mi se pare o prostie ideea ta, ce-a mai buna idee e un simplu test de verificare a inteligentei utilizatorului, gen sa bata un bot la x si 0, sau plm, ceva simplu la care nu se necesita cunostiinte intr-un anumit domeniu

Link to comment
Share on other sites

====OFF====

hai coaie sa facem ca la examenul auto , 22 din 26, cu situatii gen:

Nytro a zis iarasi muie steaua, ce e normal sa se intample conform regulamentului:

A) Nytro sa ia ban ca a injurat

B) Nytro sa fie numit d-zeu la randul lui de catre cei care nu au voie sa injure

C) Nytro sa fie injurat de toti stelisti de pe forum

====ONTOPIC====

Mi se pare o prostie ideea ta, ce-a mai buna idee e un simplu test de verificare a inteligentei utilizatorului, gen sa bata un bot la x si 0, sau plm, ceva simplu la care nu se necesita cunostiinte intr-un anumit domeniu

Testul cu broastele!

Link to comment
Share on other sites

Stai ca mi-a venit o idee si mai buna, le punem inainte regulile in fata, si o sa scriem ca o sa primesti test din reguli, si noi o sa punem intrebari cum ai spus tu mai sus, dar gen cuvinte cheie, keywords.

Va rog sa nu va intindeti cu postarile, postati doar daca aveti o idee buna sau ceva bun de zis, propun ca cel care face off topic in subiectul asta sa primeasca ban 1 luna, sunt multe topicuri despre cei care sunt noi pe forum si sunt metinari s.a.m.d.

Cum am mai spus-o si pe chat, RST-ul fara acesti noi membrii nu mai are viata, chiar daca ei nu posteaza nimic, dar citesc si invata iar in timp o sa prinda drag de comunitate si o sa puna chestii folositoare.

Link to comment
Share on other sites

Salutari,

Au mai fost discutii de genul (chiar foarte multe) si nu s-a concretizat nimic pentru ca s-a cazut de comun acord ca sunt idei proaste. Aici nu sunt numai Romani iar comunitatea este deschisa pentru oricine este interesat si nu calca pe bec intr-un fel sau altul. Testele de genul ar descuraja inregistrarea in mod sigur.

Da, am face o selectie probabil, dar nu cred ca e cazul sa ajungem la captcha de genul de mai jos pentru inregistrare.

formula3.png

Cred ca e simplu, in orice moment este cel putin un moderator sau un admin online iar retarzii o sa isi ia ban in maxim un minut daca posteaza ceva aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Totusi @Tex, fara captcha dar mesajul sa fie trimis la membrii noi in functie de tara care a ales-o, e doar un plugin atata tot + ala cu limita la fel, un simplu plugin si s-a terminat tot.

Stiu ca's multe threaduri despre testul la inregistrare dar nu asta a fost propunerea mea initiala.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Propun ca atunci cand un membru se inregistreaza sa primeasca automat un mesaj privat cu link spre regurile forumului, iar in categoriile cereri sa fie pusa o limita sa nu poata deschida thread daca nu are X postari.

Cer o revizuire a regurilor, sa fie implementate urmatoarele reguli pentru membrii noi.

- Daca iti faci o descriere idioata sa primesti warn.

- Daca pui in numele subiectului "WOW, EXTRAORDINAR, Etc..." sa primesti warn

- Daca nu respecti una din reguli si ai sub 50 de posturi primesti automat ban permanent.

Mai veniti si voi cu altele noi dar sa fiti on topic.

-

In primul rand, referitor la ideea cu X posturi, nu faci nimic altceva decat sa inrautatesti calitatea forumului. Vor fi posturi numai cu "bun post", "salut" si alte chestii de genul. Cine are de gand sa posteze ceva de calitate va posta si fara sa astepte ceva de pe urma asta.

In al doilea rand, cu 50 de posturi. Practic se face o discriminare intre cel ce are 49 de posturi cu posturi de calitate si cel ce are 51 de posturi cu "salut".

Singura metoda prin care poti imbunatatii calitatea forumului, dupa parerea mea, este sa faci o selectie dintre membrii buni si sa aiba posturi constant despre anumite sectiuni ale forumului.

Link to comment
Share on other sites

nu vreu sa va stric ciorba dar hai sa amanam acest proces, forumul e plin de sugari (sub sub 14 ani si mai mici de 10 ani) , activitatea forumului e asa cum este ... evolutie = 0 ... putini sunt dispusi sa invete ... dar sunt foarte multi ce critica ... ca sa nu mai spun de donatori :| deci hai sa o lasam cum este momentan si respect pentru cei care tin forumul in picioare (ca-s dependent de forumul asta)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...