Jump to content
puscarie

Sfat achizitie server dedicat

Recommended Posts

Vreau sa vand servere kvm/xen. Caut sa ies cat mai ieftin pentru fiecare 1gb ram si sa pot avea urmatoarele facilitati;

la fiecare 1gb ram, sa pot oferi asa;

10-15 gb hdd

1 ip dedicat ipv4

Serverele sa fie ori 100MB dedicat (in cazul asta voi vrea 32gb ram) ori 1gb shared (64gb ram or more).

am incercat la urmatoarele dar ori nu imi pot oferi cate ipuri am nevoie ori costa prea mult sa platesc ipurile (ex; hetnzer).

hetzner.com

contabo.net

interserver.net

Ar fi ideal in Romania daca s-ar putea.

Va multumesc, apreciez.

Link to comment
Share on other sites

@alexu; am vazut oferta lor la supermicro 2U, cu 175 euro. ies la 5.5 euro pentru 1 gb ram. le voi da mail sa vad care este pretul pentru ca vad ca se poate mari la 64 gb. poate se merita.

@blech;

1. daca are timp, sper sa raspunda aci'.

2. am avut la voxility, preturile mari.

3. nu as vrea sa ma incurc sa ajung prin 100 de maini la un server. vreau ceva de lunga durata.

Link to comment
Share on other sites

Nu iti iese costul din cauza adreselor IP insa cred ca nici nu ai un "model de business" prea ok.

5 euro per 1GB memorie:

Server 16 GB Memorie / Haswell Intel i5-4570 / 1 x 240 GB SSD: 60 euro

5 euro * 16 = 80 euro, deci iese sub pretul tau, insa diferenta de bani (20 euro) nu este suficienta pentru 16 adrese ip.

De altfel, conform RIPE, nici nu avem voie sa alocam mai mult de 4 adrese ip pe utilizator (se mai trece de asta, dar cu costuri)

Deci, ai putea face pe un server de genul in jur de 15 VPS-uri cu 1GB memorie si appx. 12 GB Storage. Daca le-ai da cu 20 euro bucata, ai incasa 300 de euro pe ele, bani din care cred ca ti-ai permite sa platesti pe server + adrese ip undeva la 150 euro. (sa ai eventual un server cu un raid 1 ...)

Am servere pe care poti pune si 4TB de memorie, nu este problema ca nu sunt solutii, insa nu iese la pretul dorit.

Iti ajung 20 TB de trafic lunar ? Sa fac un calcul

Vezi eventual si in threadul asta -> https://rstforums.com/forum/78138-purehost-ro-hosting-servere-dedicate-vps-vds-cloud-cpanel.rst (am vorbit cu omul despre ce jucarii are in data center si pare ok)

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

multumesc tex, dar nu pot sari de 5 euro pentru 1 gb ram. Initial am vrut sa ies la 3 euro, asa cum ti-am lasat reply in ticketul unde ai prezentarea cu servere, dar este un vis IREALIZABIL pentru servere in Romania.

am si alte costuri precum: licenta solusvm, cpanel, whmcs + plus ce costuri vor aparea pentru administrarea firmei.

Iar ca sa vand un server 1GB ram cu 20 euro mi se pare fenomenal de mult.

Eu in momentul de fata am acces la oferte in adnet, gts si voxility pentru vpsuri cu 1GB ram (kvm), 1 ip, 10-15 gb hdd, la 8 euro lunar. Tot acolo as vrea sa ajung si eu.

De asta voi lua un server cu 32-64 gb ram, as vrea neaparat sa fie in Romania, pentru ca "pere". Daca nu voi gasi in ceva perioada de timp, o sa cumpar un server si il colochez. Dar nu as vrea sa cumpar, pentru ca voi fi obligat sa incep sa investesc eu in hardware si nu am buget pentru asa ceva acum.

Am trimis cateva mailuri, daca apar oferte bune si vrei si tu, pot lasa aici ce raspunsuri voi primi.

Link to comment
Share on other sites

@Tex de mine vorbeste...

Pot sa iti ofer un server dedicat cu 32GB RAM, 2x intel xeon quad-core@2.66Ghz, 2x250Gb HDD (posibilitate RAiD hardware) la fabuloasa suma de 7 euro/GB (33 de adrese IPv4 incluse + 1000 adrese IPv6) adica 224 euro/luna (TVA incl.) sau, daca platesti in avans pe 12 luni, iti las la 6 euro/GB adica 192 euro/luna - respectiv 2304 euro/an

P.S.= conexiune 1Gbps, protectie anti-DDoS, uptime garantat 100% - serverele sunt gazduite in propriul datacenter din Timisoara

L.E.: daca vrei pretul de 5 euro/GB, ramane sa semnam contract pe minim 24 de luni, cu plata in avans pe primele 12

Link to comment
Share on other sites

Acidripp; mercic , dar nu este o suma fabuloasa.

In momentul de fata am 3.9euro (4 euro..) pentru 1 gb ram, de unde imi voi permite sa adaug inca 1 euro pentru fiecare adresa ip ipv4.

Oferta de pe dedicatserver.ro , de la oferte speciale. Le-am trimis un email pentru o oferta cu hdd ssd, ca nu am nevoie de 4 tb.

Ideea este ca voi incerca sa aleg o locatie buna, cu o protectie decenta si preturi cat mai mici pentru a putea oferi servere ieftine dar sa imi iasa si profit, overall.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...