Jump to content
AlMalalah

Care antena este cea mai buna ?

Recommended Posts

Inainte, cand satelitul de la Digi (Thor) era criptat cu Nagra 2 erau niste recievere cu care prindeai vreo 500 de canale, un reciever costa 100 euro si se comandau din Turcia, asta era prin 2009, acum n-am mai cautat ca nu ma intereseaza, insa sunt convins ca au reusit sa crack-uie si Nagra 3, incearca google...

Pe de cealalta parte, exista un card gen PCMCIA care se baga in smart-tv-urile din zilele noastre care daca ai cel mai eftin abonament de la digi (varianta tv digital) iti decripteaza toate canalele, jucaria costa in jur de 50 de euro, insa e foarte greu sa faci rost de ea, am un prieten care are, daca esti interesat da-mi un PM si il intreb cum faci rost.

Edited by Acidripp
Link to comment
Share on other sites

Dar nu vreau sa platesc lunar. Platesc o data si gata.

Cum adica satelit sau terestru ?

Are o ruda de-a mea o antena parabolica. Prinde toate canalele DOAR daca plateste, primes un cod sau o cartlea (nu stiu exact) valabil o luna, luna urmatoare daca nu plateste, nu mai vede nici un canal nimic. Nu vreau asa, eu vreau sa am o antena asa cum erau antenele inainte pe care le puneai pe casa si vedeai ce canale prindeai, fara sa platesti lunar ca sa le vezi.

Link to comment
Share on other sites

Doar atat? Am o antena foarte veche, prind Tvr 1 la perfectie, Tvr 2 cu "purici" si moldovenii (abia se vede)... Stau intr-o zona joasa, nu ma avantajeaza deloc pozitionarea geografica.

De ce prinzi asa putine posturi TV? Atunci de ce e diferenta asta intre preturile antenelor tereste? Adica, care e diferenta dintre o antena de 50 lei si una de 400 lei? La aspectul fizic, da.. e o diferenta mare, dar ce conteaza cum arata antena daca nu prinzi nimic?

Link to comment
Share on other sites

Cam greu fara abonament. Pentru a receptiona cu antene terestre (cele cu elementi) in coditii bune, mai avem de asteptat, am inteles ca anul acesta or sa introduca Digital Terestru in Romania, abia atunci putem discuta despre receptia (terestra) fara purici, numai ca si atunci, unele (probabil cele mai multe) canale vor fi cu plata, deci vei putea vedea numai platind un abonament, ceea ce am inteles ca nu te intereseaza si oricum, cine stie cand o sa aiba loc "marea transformare".

Pentru antenele satelitare (cele parabolice), se pot receptiona unele programe fara a fi nevoit sa platesti un abonament, numai ca acestea sunt de regula programe care nu prea intereseaza si ar fi nevoie de mai multe LNB-uri, pentru a putea aduna cat mai multe programe, acestea fiind imprastiate pe mai multi sateliti, deci, neconvenabil.

Solutie:

Instaleaza MyWeb Tv, SopCast, VLC Player, leaga-ti PC-ul la un televizor printr-un cablu HDMI, dar ai grija ce cablu cumperi, sa fie 1-4, sau 1-4A. Acum ai programe romanesti si straine, posturi radio, fara sa platesti.

PS: Necesita un abonament de internet bun, altfel se vor incarca greu programele, dar la acest capitol nu-mi fac probleme, Romania chiar sta bine la viteza de internet.

Succes!

@askwrite, in cazul tau, cel putin pentru Europa, nu este vorba de noroc. Antenele satelitare, pot receptiona aproape de din orice punct de pe glob, acesta fiind avantajul in fata celor terestre, care, chiar si atunci cand vom beneficia de Digital Terestru, o sa depindem foarte mult de zona in care vom dori sa receptionam, aceasta fiind conditionata de aria de acoperire, iar despre receptia din afara granitelor..., nici vorba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...