Jump to content
contsters

Risc Paypal?

Recommended Posts

Nu iti trimite nici un ban si nu vine dupa nici o masina. Iti trimite un email de la "paypal" in care-ti zice ca ai primit X mii de euro, apoi iti zice ca banii ii deblocheaza paypal dupa ce confirma cumparatorul ca a fost totul ok. Intre timp, "cumparatorul" iti zice sa-i trimiti o parte din bani celui care vine dupa masina. Rezultatul? Platesti transportul si nu te alegi cu nimic.

Link to comment
Share on other sites

sal....azi am primit si eu acelasi mail de la acelasi individ...doar copy/paste.....:))))

Ai primit un mesaj de la christian cole (christiancole911@gmail.com; 1234567890, 197.210.248.35) in legatura cu anuntul:

Vw -passat 2010 -2,0tdi-140cp euro-5 - tocmai.ro

hello, is these car still for sale ? Vw - passat 2010 - 2, 0tdi- 140cp euro- 5....i-am raspuns ca mai este de actualitate...si am primit asta :

"Thanks my name is christian cole how much do you want to sell it to me?I will also want to know if the engine is still in good condition and i will want you to send me picture if possible,i want you to know that i will pay you the full price for it and i will be paying you by PayPal after the payment has been made i will contact my shipper to come for it at your home i am doing that because i am on sea now(I am a marine Engineer so i can not come for the pick up myself.."

Deci,stai linistit ca este un mare escroc...sau doar incerca sa fie mare...:))

Cred ca au mai primit cateva zeci de persoane acelasi mail...'

O seara placuta si bafta la vanzare !!!

Link to comment
Share on other sites

Nu are ce teapa sa va dea, doar nu sunteti prosti sa trimiteti masina fara sa fie banii restrasi din paypal. Daca vrea sa trimita bani in avans eu zic sa-l lasati, macar asa de curiozitate, sa vedem ce face. Dar eu zic ca in cel mai rau caz da un email fake de la paypal cum ca s-a facut plata, de parca cine-i prost sa nu-si verifice contul.

Link to comment
Share on other sites

Salutare...

Acelasi email l-am primit si eu de pe tocmai.ro si am conversat ceva... a incercat prima oara cu paypal si i-am zis ca nu sunt de acord, am zis ca vreau fie western union fie in cont. I-am dat numarul de cont si am primit un email de la Bank of America in care zicea ca tranzactia are nu stiu ce probleme si ca sa trimit banii pe transport prin western union nu stiu unde. Oricum e cam dubios... mailul avea cateva logouri bank of america si atat... in fine. Acum sunt 2 variante... fie e unul care spera sa arda pe vreunul cu aia 700 euro pe transport, fie e vreunu care a furat vreun card si trebuie sa cheltuie banii rapid. In orice caz, daca prin absurd trimite banii ii dau fix ciuciu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...