Jump to content
Silviu

[Sugestie] Verificarea existentei unui topic duplicat

Recommended Posts

Dupa cum spun si in titlu, personal, as gasi util implementarea unui cod de genul

<form name="input" action="http://www.google.com/search" method="get" target="_blank">
<input type="text" name="q" value="site:rstforums.com <cod JS care preia titlul introdus>">
<input type="submit" value="Verifica">
</form>

pentru evitarea deschiderii unui topic duplicat, iar plasarea acestei functii, mai bine zis a acestui buton sa fie langa butonul "Submit New Thread".

PS: Stiu, exista functia search, multi n-o folosesc, apasarea unui simplu buton fiind o chestie care nu presupune efortul (pentru aia lenesi) sa dea un search, in plus, folosirea motorului de cautare Google aducand rezultate mult mai concludente decat folosirea functiei de cautare a forumului.

Edited by Silviu
Link to comment
Share on other sites

Ok, stiu ca nu e exact ce va doriti, dar pana va fi implementata sugestia (daca va fi implementata), aveti la indemana un mic "hack":

1. Add new bookmark; (in Chrome: Ctrl + D, Edit)

2. Name: RST Title Checker (or whatever);

3. URL:

 javascript:void(window.open('https://www.google.ro/#q=site:rstforums.com '+(document.getElementById('subject')===undefined?document.getElementsByClassName('blocksubhead')[0].textContent:document.getElementById('subject').value)))

Mod de folosire:

1. Scrieti-va topicul nou, asa cum faceti de obicei.

2. Inainte sa apasati "Submit new thread", puteti sa dati click pe bookmark si vi se va deschide o cautare pe google cu ce va intereseaza;

3. Puteti sa dati "Preview post", apoi sa dati click pe bookmark, va continua sa functioneze.

Testat in Chrome si Firefox. Sper sa va ajute.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

The Google Web Search API has been officially deprecated as of November 1, 2010

Therefore, we encourage you to move to Custom Search, which provides an alternative solution.

Oricum, nu se poate asa.

Daca x posteaza "Programul smecher" si y posteaza "Programul smecher v5" si z posteaza "Programul smecher v6" ce faci?

E vorba de inteligenta artificiala ca sa functioneze ok. Te trezesti ca nu te lasa sa postezi cu titlul "Ajutor" si multe altele.

Link to comment
Share on other sites

The Google Web Search API has been officially deprecated as of November 1, 2010

Therefore, we encourage you to move to Custom Search, which provides an alternative solution.

Oricum, nu se poate asa.

Daca x posteaza "Programul smecher" si y posteaza "Programul smecher v5" si z posteaza "Programul smecher v6" ce faci?

E vorba de inteligenta artificiala ca sa functioneze ok. Te trezesti ca nu te lasa sa postezi cu titlul "Ajutor" si multe altele.

Nu m-am referit mosule la un search legat cu baza forumului, m-am referit la ceva basic care doar sa caute ce ai tastat tu in titlu si vrei sa postezi. In cazul asta nu ar sari niciun captcha, pentru ca faci o cautare practic doar atunci cand apesi butonul , adica la fiecare topic nou maxim.

Edited by Silviu
Link to comment
Share on other sites

Si cum sa se faca mai exact cautarea? Un search simplu si daca exista un topic cu exact acelasi nume sa i se dea link catre el? Ar trebui sa poata insa posta un topic cu acel nume, nu putem cere ca numele unui topic sa fie "primary key".

Un search simplu dar fara sa fie legat la baza de date a forumului, pur si simplu sa ii dea userului rezultatele si el considera daca mai exista un topic ca al lui sau nu, acum ma intelegi?

Link to comment
Share on other sites

Inteleg ideea ta generala, dar eu vreau mai detaliat.

Luam asa: eu incerc sa creez un topic. Vreau sa se numeasca "Ajutor WiFi".

Incep sa tastez "Ajuto.." si ce sa se intample, sa apara titlurile topicurilor care contin "Ajuto"?

Dupa ce scriu complet, "Ajutor WiFi", sa apara topicurile cu acel nume, exact acel nume?

Link to comment
Share on other sites

incercati sa faceti ceva de genul : daca gaseste un titlu identic sau asemanator atunci se baga un algoritm care verifica similaritatea dintre textul celor doua topicuri si daca sunt foarte asemanatoare atunci ii apare autorului un avertisment ca ce vrea el sa posteze mai exista pe forum

Edited by parazitul29
Link to comment
Share on other sites

Mda, cred ca voi vreti mai complicat, eu ma refeream la un buton langa "Submit New Thread", care sa te duca intr-un tab nou cu ce ai scris in titlu.

@Nytro: Vad ca tu vrei ceva mai complex, cum spun si mai sus, ar merge un dialog in jQuery cu numele rezultatelor din lista de pe Google (primele 5 de exemplu) , si ca sa nu fie probleme, acest dialog sa se afiseze atunci cand vrei sa scrii continutul topicului, nu cum am propus initial la apasarea butonului "Submit New Thread" sau alt buton langa acesta. Ma gandesc ca asta ar fi solutia optima care ar impaca pe toata lumea.

Edited by Silviu
Litera inversata. Ma bag la somn.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...