Jump to content
Silviu

Primele smartphone-uri cu Ubuntu vor fi pe piata in acest an.

Recommended Posts

primele-smartphone-uri-cu-ubuntu-vor-fi-pe-piata-in-acest-an-video_size1.jpg

Anuntul vine tocmai de la Canonical, companie care se afla in spatele sistemului de operare

Ubuntu ajunge in sfarsit pentru telefoane destinate consumatorilor, in acest an. Doi producatori, BQ din Spania si Meizu din China vor folosi acest sistem de operare pe smartphone-urile lor, a anuntat Canonical.

Fondatorul companiei, Mark Shuttleworth, a declarat ca ambii producatori vor pune pe piata telefoane cu Ubuntu cu specificatii bune sau foarte bune.

Ubuntu e o alternativa la Android - Shuttleworth

Deocamdata nu avem detalii despre aceste gadgeturi, insa mai multe informatii vom afla la Mobile World Congress de la Barcelona, saptamana viitoare.

Compania BQ merge pe dual-SIM-uri, in timp ce cei de la Meizu sunt recunoscuti pentru faptul ca au un sigur tip de telefon pe piata la un anumit moment din timp. Actualul smartphone, MX3, are un procesor cu 8 nuclee Samsung Exynos, iar ecranul are rezolutia 1800x1080p.

Smartphone-urile cu Ubuntu vor fi disponibile in toata lumea, online. BQ se va axa pe Europa, in timp ce Meizu va acoperi China, Hong Kong, Israel si Rusia, scrie arstechnica.

Cei de la Canonical vor avea concurenta mare, daca vor ca Ubuntu sa atace Android. Mai mult de 3 sferturi din smartphone-urile vandute anul trecut folosesc acest sistem de operare. In 2013 s-au vandut peste 750.000.000 de telefoane cu Android.

Sursa.

Link to comment
Share on other sites

Cum sa elimine iOS si sa mentina Android? iOS este peste Android din toate punctele de vedere si tu zici sa elimine iOS? Daca iOS s-ar opri din evolutie, Android nu l-ar ajunge niciodata din urma.

Nu cred ca stii despre ce vorbesti sau posibil sa fii un hipster ce se lauda "am iPhone".

ON@: Pe urma va apare SuseOS, mai apoi CentOS, si tot asa? Pur si simplu nu-i vad rostu.

Link to comment
Share on other sites

iOS este si va ramane peste Android, ubuntu va fi peste Android si va concura cu iOS-ul; Sper ca cei de la canonical ( sau cei care mentin acest proiect) sa nu adopte strategia de "colectare anonima a datelor"; Android este peste iOS doar la vanzari , nimic mai mult; (Si nu , nu detin un iOS si nici nu sunt hipstar)

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Nu cred ca stii despre ce vorbesti sau posibil sa fii un hipster ce se lauda "am iPhone".

ON@: Pe urma va apare SuseOS, mai apoi CentOS, si tot asa? Pur si simplu nu-i vad rostu.

Prietene, Apple inca merge pe doual core, in timp ce altii merg pe quad core. Si ghici ce? Este mult mai stabil si mult mai performant ca acel quad core. Nu am iphone, am culmea, un telefon facut de cei de la Android, Google.

iOS era inainte un os rigid ce-i drept, dar acum, de la 7 incolo, va fi imbatabil.

Dar voi nici macar nu stiti cum arata un Android curat. Cel mai curat Android este pe gama Nexus. Android este personalizabil de comunitate, tocmai d-asta nu va fi niciodata un os stabil. Niciodata.

Link to comment
Share on other sites

iOS este si va ramane peste Android, ubuntu va fi peste Android si va concura cu iOS-ul; Sper ca cei de la canonical ( sau cei care mentin acest proiect) sa nu adopte strategia de "colectare anonima a datelor"; Android este peste iOS doar la vanzari , nimic mai mult; (Si nu , nu detin un iOS si nici nu sunt hipstar)

Cum drq poti sa spui ca iOS e mai bun ca Android daca n-ai avut un iPhone in mana? Normal ca iOS e mai bun ca Android daca te limitezi la el fara sa-l rootezi. Joaca-te cu ambele si apoi fa concluzii, nu din spusele prietenilor sau comentariilor de pe net.

@SynTAX : Merge vorba despre sistemul de operare, n-am zis nimic de dual core/quad core.

Link to comment
Share on other sites

Prietene, Apple inca merge pe doual core, in timp ce altii merg pe quad core. Si ghici ce? Este mult mai stabil si mult mai performant ca acel quad core. Nu am iphone, am culmea, un telefon facut de cei de la Android, Google.

iOS era inainte un os rigid ce-i drept, dar acum, de la 7 incolo, va fi imbatabil.

Din cauza integrarii mai bune cu hardware-ul... Smartphone-ul lor, OS-ul lor... Cum Samsung si compania nu produc si OS-ul, integrarea lasa de dorit. Doar produsele sub brand Nexus (Google) stau mai bine la capitolul integrare software-hardware.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

In primul rand, nici un telefon din lumea asta nu va avea nevoie vreodata de 4 nuclee, niciodata. Deci inca un lucru din care s-ati dia seama ca gandirea Apple este buna.

Multe din telefoane au quadcore, adica consum de energie dublu si aceleasi performante.

BTW: Daca scoatem Asia din statisticile Samsung, o sa vedeti cat Android mai este folosit in lume.

BTW2: Cate sute de telefoane folosesc Android? Cate ~5 telefoane folosesc iOS?

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Eu sincer sunt foarte curios, acum ca mai apare si Ubuntu ce vor face cei de la Windows. Inca este o paine de mancat si sunt curios ce vor face Microsoft cu Nokia. Daca il optimizeaza mai bine sau continua sa scoata telefoane cu acelasi os in alta carcasa. Au cu cine sa se bata pentru #3. De Blackberry n-am mai auzit nimic interesant de la z10/30.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

iOS este peste Android din toate punctele de vedere.

nicolas-cage-laughing.gif

Acum serios: iOS este aproximativ egal cu Android (out of the box). Adaugand ca + pentru Android ca poate fi customizat, rootat, modificat si este in mare parte open-source si ca - pt iOS faptul ca este in realitate un spyware, menit sa intercepteze conversatiile private. Putem spune cu indulgenta ca iOS = Android.

Acum nu vreau sa vorbesc de modul prost in care este construit iOS 7 si de resursele IMENSE pe care le consuma..

Revenind: Ubuntu pe piata mobila pare o alegerea foarte buna. Desi pare ca va avea consum de resurse cam mare, daca iti poti modifica setarile (cum poti si pe pc) cred ca meritra!

Pare ca asta ar fi viitorul. Oricum direct de la lansare, Ubuntu o sa ocupe un onorabil loc 3 (dupa iOS si Android).

PS: Tipii fani iOS probabil sunt si fani win8/xp .. poate si miley cyrus.

Link to comment
Share on other sites

yoyois - ios este ?i va fi întotdeauna peste android ca performan?? ?i aici nu vorbim de customizare ci de performan??. Având în vedere c? ?i ios po?i s?-l customizezi dac?-i faci jailbreak..

...deci am avut toate telefoanele de la s2 pân? la s4 ?i de la 3g (f?r? 4s) pân? la 5s.. ?i ghici ce? am r?mas la iphone.

?i uite, am ?i eu o întrebare pentru tine

Tu ?i-ai lua un pc cu un i7 ?i vreo 48 de GB ram ?i s? rulezi pe el windows 97 ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...