Jump to content
AndrusKanu

Problema cumparaturi online

Recommended Posts

Am gasit un site care are diverse produse pentru masini. Unele produse aveau pretul 0 lei, am sunat si au spus ca nu mai sunt pe stoc cele cu 0 lei, dar inainte de asta am dat comenzi in masa, suma minima fiind 30 lei. Ce e de facut? Am facut print-uri, am filmat, etc. Am vreo sansa sa primesc produsele actionand in instanta? :)) Dupa parerea mea trebuiau scoase, sau trebuia specificat ca produsele nu sunt pe stoc. Astept pareri.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai ce face. Magazinul nu isi creeaza obligatie in momentul in care dai o comanda pe site. Cam asa merge treaba.

Corect,gandeste-te cum a fost la altex cand au avut bugul ala de era pretul de 300 ron la samsung galaxy tab 3 7 inch.. o gramada de lume a comandat si nimeni nu a primit,plus ca au primit o amenda usturatoare.

Nu are rost sa te complici,pune-te in locul lor...

Link to comment
Share on other sites

Nu ai ce face. Magazinul nu isi creeaza obligatie in momentul in care dai o comanda pe site. Cam asa merge treaba.

Depinde daca este sau nu specificat in ToS-ul magazinului online.

@AndrusKanu : Ar fi utile mai multe informatii cu legatura la ToS, magazinul respectiv, etc...

Link to comment
Share on other sites

Nu scrie nimic despre asta, doar despre livrare si pasii care trebuie urmati pentru a finaliza o comanda + cateva detalii despre retur.

EDIT: Am primit si mail de confirmare a comenzii sub forma de factura

Numar Comanda: 3575
Data Comenzii: miercuri 19 martie, 2014

Produse
------------------------------------------------------`
4 x produs x = 52,00lei
100 x produs y = 0,00lei
100 x produs xx = 0,00lei
100 x produs xy = 0,00lei
------------------------------------------------------`
Subtotal: 52,00lei
Curierat Rapid: 12,00lei
Total: 64,00lei

Edited by AndrusKanu
Link to comment
Share on other sites




Nu scrie nimic despre asta, doar despre livrare si pasii care trebuie urmati pentru a finaliza o comanda + cateva detalii despre retur.

EDIT: Am primit si mail de confirmare a comenzii sub forma de factura

Numar Comanda: 3575
Data Comenzii: miercuri 19 martie, 2014

Produse
------------------------------------------------------`
4 x produs x = 52,00lei
100 x produs y = 0,00lei
100 x produs xx = 0,00lei
100 x produs xy = 0,00lei
------------------------------------------------------`
Subtotal: 52,00lei
Curierat Rapid: 12,00lei
Total: 64,00lei



Pai bine ma, vrei sa iei 300 de produse cu 0 lei si tot tu faci pe gica duru.

Nu pentru 60 lei, pentru cateva miliarde, de 60 lei am adaugat alte produse in cos care aveau pretul corect.


NU SUNT ALE TALE, CE CACAT E GREU DE INTELES. LA MUUUNCAAAA Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

@synkron nu cred ca pentru 60 de lei ci pentru valoarea totala a produselor comandate - cele en gros.

Intradevar legislatia nu este asa de stricta ca in tarile vestice incat sa oblige site-ul respectiv la onorarea comenzii.

Au fost cazuri in Germania din cate stiu de exemplu pe ebay cand s-a scos la licitatie pe site un Yacht cu pretul de inceput 1€ si pentru ca nu au existat interesati s-a adjudecat cu 1€ la un baiat destept iar vanzatorul a refuzat ulterior tranzactia si Bundesgerichtshoful a decis in favoarea cumparatorului si i-a dat omului "barca" cu un euro. Asta ca si analogie chiar daca nu este chiar aceeasi situatie de drept simde fapt.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...