Jump to content
wirtz

Blog cu peste 50,000 unici/zi.

Recommended Posts

Salut,

Ma uitam pe blogul zoso.ro ... ala este destul de idiot la ce posteaza... si de regula posteaza 2-3 randuri.

Are trafic:

Daily Unique Visitors: 56,144

Daily Pageviews: 336,864

Intrebari:

1. Am vazut ca inchiriaza spatiu publicitar cu 50 eur pe zi. Credeti ca se merita?

2. Ma intreb de ce nu-l monetizeaza cu adsense (sa zicem ca nu a fost banat) .. am mai vazut bloguri romanesti o groaza cu trafic destul de mare si care erau monetizate prin profitshare si alte porcarii. (am citit la el pe site niste treburi si nu e incepator sa zicem in SEO si advertising deci nu-l putem acuza nici de prostie)

3. Daca fac o porcarie de blog pe nisa asta universala (daca pot sa-i zic asa) va da randament?

Interesant e ca are doar cateva mii de likeuri pe facebook. Pe cand un site cu 5,000 unici pe zi are mai multe likeuri fara popup box.

Voi ce parere aveti despre blogul respectiv?

P.S.: precizari - blogul are 7 ani dupa cum spune si el si ocupa spatiu 2GB si ceva.

Edited by wirtz
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2.Nu se merita.

2. Si'a luat ban de mai multe ori,mai mult ca sigur.

are 16800 postari,normal ca are trafic mare, si fara sa vrea primeste o vizite pe un keyword idiot, pe atata content.

E al 125th site vizitat din Romania si are PR 5, nu ai cei cere.

Oricum nu se merita reclama,nimeni nu o sa dea click, mare parte din vizite is asemanatoare cu "cum dracu am ajuns aici"

Link to comment
Share on other sites

Traficul ala nu e real (care il spui tu)

1. Nu se merita decat pentru vizibilitate (daca vrei branding), nu pt. click-uri.

2. Monetizeaza destul de bine ce are acum si fara riscuri (adsense)

3. (vezi ca ai doua puncte cu 2). Nu va da randament ca al lui, in mod sigur.

4. Nu are legatura aici spatiul ce-l ocupa. Oricum, are in jur de 5 GB

5. Nu totul se rezuma la porcaria aia de facebook.

Link to comment
Share on other sites

App, am mai analizat o nisa destul de ... vizitata.. chiar f vizitata. blogurile de genul: saccsiv , crestin ortodox, deveghepatriei ... si site-uri si bloguri care duc crestinismul la extrem, nerecunoscute bineinteles de BOR. mai sunt si cele de "conspiratii & mistere" ... am vazut ca functioneaza la cati idioti sunt pe net. oricum nu m-as ocupa de asa ceva pt ca nu ma bag pe o nisa care chiar o detest.

Link to comment
Share on other sites

fereasca sfantul, OP, te cred ca esti interesat sa faci bani, dar te rog frumos, traieste ti viata.bucura te de culorile care ti le ofera natura, FI OM,intelege ca virtualul care ti l ofera internetul este pana apesi "shut down" la computer.

te rog din suflet, fi om.accepta realitatea, lasa internetul, adsense, facebook si intoarce te la valorile adevarate ale vietii.

Link to comment
Share on other sites

pai da e atat de interesat sa faca bani incat manipuleaza baietii pe forum cu topicuri "nationalite" in care instigheaza la violenta contra ungurilor,tiganilor(la el pe site e plin de tiganisme ieftine) totul pt a-si promova situl,seo de shit.

lipsa de demnitate pt bani,mi-e scarba de indivizi ca astia

Link to comment
Share on other sites

pai da e atat de interesat sa faca bani incat manipuleaza baietii pe forum cu topicuri "nationalite" in care instigheaza la violenta contra ungurilor,tiganilor(la el pe site e plin de tiganisme ieftine) totul pt a-si promova situl,seo de shit.

lipsa de demnitate pt bani,mi-e scarba de indivizi ca astia

Sincer , m-am plictisit maxim de ciori cu -1 clase care isi cer drepturile dar put si fura tot ce prind , m-am plictisit maxim de unguri care umbla calare prin tara mea ca la ma-sa in curte . Si m-am plictisit sa-i si diferentiez pe aia buni de aia rai asa ca imi bag pula in toti ungurii si tai toate aripile ciorilor care le prind .

Link to comment
Share on other sites

Sincer , m-am plictisit maxim de ciori cu -1 clase care isi cer drepturile dar put si fura tot ce prind , m-am plictisit maxim de unguri care umbla calare prin tara mea ca la ma-sa in curte . Si m-am plictisit sa-i si diferentiez pe aia buni de aia rai asa ca imi bag pula in toti ungurii si tai toate aripile ciorilor care le prind .

sincer nu am tangenta atat de mult cu ei incat pot sa-i diferentiez si sa ma lipsesc de ura generalizata

daca continuam sa le punem pecetea asa de usor nu-i angajeaza nimeni, nu au nici o sansa decat sa se apuce de furat si alte magarii,si la cat de multi sunt ne facem tot noua probleme.

Link to comment
Share on other sites

sincer nu am tangenta atat de mult cu ei incat pot sa-i diferentiez si sa ma lipsesc de ura generalizata

daca continuam sa le punem pecetea asa de usor nu-i angajeaza nimeni, nu au nici o sansa decat sa se apuce de furat si alte magarii,si la cat de multi sunt ne facem tot noua probleme.

Ca si vor al dracului de tare sa se angajeze sau sa-si dea copiii la scoala !!!

Link to comment
Share on other sites

sincer nu am tangenta atat de mult cu ei incat pot sa-i diferentiez si sa ma lipsesc de ura generalizata

daca continuam sa le punem pecetea asa de usor nu-i angajeaza nimeni, nu au nici o sansa decat sa se apuce de furat si alte magarii,si la cat de multi sunt ne facem tot noua probleme.

Ia loc, nota 2. Altfel fiind spus: treci la satra cu ei.

Am fost in Sighet acu vreo 4-5 ani. Un bozgor imi dadea paine in limba lui Han tatar. Si, culmea, numele lui era Vlad Hor(ceva hungureste).

In capitala singurul "cartier" in care iti permiti sa nu te enervezi este zona Unirii, Universitate si Romana. Plus cartierele de "bastani" de genul Primaverii. Ia treci tu si plimba-te cu doi conationali tuciurii in bus si apoi explica-ti de ce ii uraste tot poporul.

On topic: blogul lui zoso este destul de... ciudat. Este un blog, nimic mai mult. Nu cred ca are un target anume. El s-a dezvoltat in virtutea inertiei.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum e cu bannerele la el pe site dar un link intr-un articol are o rata de click foarte mare. Un link intr-un comentariu aduce sute de clickuri.

Traficul de pe hackersblog a avut cele mai mari boom-uri in Romania cand dadea zoso link. Cand de pe site-urile ziarelor veneau 2000 de unici cumulati, doar de la zoso veneau in prima zi 4000 si avea cam 8000-9000 de unici pe atunci din spusele lui. A doua zi veneau cam 2000 de unici iar de la publicatiile online mai venea pula trafic pentru ca se aglomera prima pagina cu alte articole. Pe langa respectivele accesari venite de la zoso ramaneam si cu zeci de followeri pe twitter si destul de multi oameni care se abonau la feed. Plus comentarii destule daca subiectul era "hot".

HB nu vindea nimic totusi asa ca nu stiu ce ar insemna pentru o afacere sa cumperi un banner sau un advertorial. Strict legat de trafic, zoso.ro livreaza cantitate de ani buni si pe anumite nise chiar sunt destul de sigur ca livreaza si calitate. Daca il intrebi iti va da el toate detaliile despre ce nise functioneaza pe blogul lui.

Link to comment
Share on other sites

pai da e atat de interesat sa faca bani incat manipuleaza baietii pe forum cu topicuri "nationalite" in care instigheaza la violenta contra ungurilor,tiganilor(la el pe site e plin de tiganisme ieftine) totul pt a-si promova situl,seo de shit.

lipsa de demnitate pt bani,mi-e scarba de indivizi ca astia

fed eu zic sa-ti vezi de treaba ta. nu-s interesat sa fac bani pe treaba asta sa-i bag in buzunarul meu. daca tu crezi ca activez pe net te inseli. putinii bani proveniti de acolo sunt folositi la propaganda (stickere, afise, tricouri personalizate) si plata hostingului. La ce sa nu profit de trafic si sa-l monetizez in folosul propagandei si in viata reala? Spre deosebire de gruparile nationaliste din afara unde baietii cotizeaza de la obraz (de au sedii in fiecare oras aproape), in RROMania nationalistii trebuie sa monetizeze traficul. daca eram mort dupa bani cum spui tu.. pai atunci imi faceam un site XXX denaturat sau scriam despre lumea mondena. te doare capu'

@Nemessis: am vazut. pai am incercat sa comentez la el pe blog fara sa fac spam in comentariu, puneam link doar la nume dar nu mi-a aprobat. Eu mai comentez pe Times New Roman ca si ei au trafic destul de mare. De regula monitorizez siteul si cum apare imediat un articol incerc sa fiu intre primii care il comenteaza. Ma rog.. mai dau quote si la cei ce apuca inaintea mea si comentez on topic. Imi aduce un comentariu acolo cam 20-30 clickuri. e bine pe TNR pt ca nu necesita aprobarea commentului.

Edited by wirtz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...