Jump to content
mj20sv

Clujean care a spart site-ul Preşedinţiei şi a obţinut date a 62.000 de Carduri

Recommended Posts

Potrivit unui comunicat de pres? transmis, miercuri, de DIICOT, procurorii DIICOT - Serviciul Teritorial Cluj, împreun? cu ofi?eri de poli?ie judiciar? de la Brigada de Combatere a Criminalit??ii Organizate Cluj-Napoca, au desf??urat mai multe activit??i privind combaterea infrac?iunilor informatice ?i sp?l?rii de bani, suportul de specialitate fiind asigurat de Serviciul Român de Informa?ii.

Astfel, în cauz? exist? suspiciunea c?, în perioada 2010 - martie 2014, "numitul B.S.T. a de?inut f?r? drept datele a 62.000 de card-uri bancare unice, date care au fost ob?inute în mod ilicit ?i care permiteau, în urma acces?rii în mod neautorizat a unor sisteme informatice, efectuarea unor opera?iuni de retragere în numerar, înc?rcare sau desc?rcare a unui instrument de moned? electronic? ori de transfer de fonduri, prin utilizarea, f?r? consim??mântul titularului, a unui instrument de plat? electronic sau a datelor de identificare care permit identificarea acestuia, date care urmau a fi folosite în vederea prejudicierii utilizatorilor reali".

De asemenea, exist? suspiciuni c? acesta "a transmis în mod neautorizat c?tre alte persoane 3.449 de card-uri bancare unice, con?inând date de identificare ale unor card-uri bancare apar?inând unor utilizatori, date care au fost ob?inute în mod ilicit".

Potrivit sursei citate, ulterior, sumele de bani reprezentând contravaloarea datelor de card-uri bancare transmise de b?rbat în mod neautorizat erau trimise prin intermediul Western Union sau Money Gram unei alte persoane, U.A., ori erau convertite în moned? virtual?, prin intermediul unor site-uri specializate în achizi?ionarea ?i tranzac?ionarea monedei virtuale bitcoin, site-uri care asigurau anonimatul beneficiarului.

Valoarea monedelor virtuale de?inute de c?tre b?rbat era transformat? în moned? conven?ional? - dolari sau euro - ?i ulterior transferat? în conturile acestuia deschise la b?nci din România sau în conturile numitei U.A, se arat? în comunicatul DIICOT.

Din aceste conturi, ace?tia f?ceau în mod repetat retrageri în numerar, folosind o parte din sumele de bani astfel ob?inute în vederea achizi?ion?rii de bunuri.

Valoarea total? a sumelor de bani ob?inute în urma s?vâr?irii infrac?iunilor identificate pân? la acest moment în cauz? este de 643.564 de lei.

Sursa

Edited by mj20sv
Link to comment
Share on other sites

Eu stau si ma intreb un lucru.Daca ei aveau dovezi ca asta a furat nu stiu cate mii de carduri de ce pula mea nu l-au saltat? Adica, noi il vedem pe ala ca fura carduri dar nu ii facem nimic, asteptam poate sparge vreun site din asta guvernamental. LOL ?

Link to comment
Share on other sites

Eu stau si ma intreb un lucru.Daca ei aveau dovezi ca asta a furat nu stiu cate mii de carduri de ce pula mea nu l-au saltat? Adica, noi il vedem pe ala ca fura carduri dar nu ii facem nimic, asteptam poate sparge vreun site din asta guvernamental. LOL ?

Cam asta e principiul. daca furi carduri, bani, sau spargi site-uri importante(dar te comporti ca un spy si extragi date nu ca un kid si dai deface) te tin sub "observare". Adica te cam monitorizeaza tot ce faci. (de frica, din obisnuinta, sa vada cine esti si ce vrei sa faci).

Daca ai calcat pe un bec, si afla ca este prost, te salta.

PS: In principiu, Nu e bine sa ajungi nici macar in stadiul de "sa fii monitorizat". Dar daca da ghinionul peste tine, comporta-te ca un spion industrial si scapa de orice dovezi.

ON: Bine, se mai curta asa putin tara de carderi jegosi. Noroc ca multi dintre ei sunt prosti si "a transmis în mod neautorizat c?tre alte persoane". :))

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
Ei stiu deja cine esti si ce faci, vor sa vada daca faci parte dintr-un grup infractional organizat. Cand ii salta, ii ia la gramada.

Nu se lauda prin 2012 SRI-ul ca a dat jos RST-ul, un grup infractional organizat (care e format din zeci de mii de membri)?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...