Jump to content
Bateria

Vreau sa imi deschid o firma de hosting / cloud / si alte servicii legate de IT

Recommended Posts

Salutare, ma gandesc de vre-o 3 luni, vreau sa imi deschid o firma de servicii IT online. Ma gandeam sa cumpar 2-3 servere second hand (lucrez ca si technic it, deci as putea obtine echipamente la un pret redus), sa le pun intr-o camera (amenajata corespunzator) + routere si switch-uri de caliatate medie. sau sa inchiriez niste dedicate.. sau sa nu mai fac nimic :))

Vreau sa incep prima oara de la ceva mic. Dispun de 1k euro si sunt in spania, respectiv madrid. Presupun ca as putea primi un imprumut de 5k euro pentru cativa ani. Firma la care sunt angajat acum are legaturi cu alte magazine si firme de IT de aici, le-as putea cere ajutorul pentru putina publicitate.

Servicii, ma gandeam la hosting, cloud, servere dedicate, wordpess joomla etc., web developing, suport 24/24, si un raport bun calitate/pret etc.

Sunt sigur ca imi scapa multe chestii la care nu m-am gandit care pot sa imi scufunde tot visul din primele luni. Asa ca va rog vreau critici constructive!

Ce echipamente indispensabile imi trebuie pentru a oferi servicii de calitate medie?

Ce va trebui sa cumpar de la alte firme, gen cpanel-uri, domenii etc.?

Care sunt costurile indispensabile pentru inceput.

Credeti ca imi vor ajunge 6k pentru echipamente, platirea serviciilor, publicitate, curent, chirie, sa mananc primele luni.. pentru ca sigur nu voi fi pe plus decat peste 6-12 luni aproximez.. (sau poate mai mult...)

Voi ce ziceti? Puneti intrebari, multe intrebari ca asa ma ajutati sa imi fac un oarece plan.

--

Cheers,

Link to comment
Share on other sites

Salut,

In primul rand nu-ti vor aunge 6k $ pentru a-ti indeplini tot visul si am sa-ti spun si de ce.

1. Pentru a amenaja o camera cum doresti tu, iti trebuie printre multe altele:

- Fibre (cu banda garantata, nici sa nu indraznesti sa te gandesti la shared)

Fibre de la cel putin 2 provideri, pentru redundanta/backup.

- Routere/Switch-uri. Enteprise class. Nu te sfatuiesc sa te incurci cu Juniper si porcarii care la un atac de 5Gbps pica. Cisco tata.

- Cabinete (astea le poti face tu din profil de aluminiu, sau sa le cumperi. Un 42U e de la 50 la 100 euro pe eBay)

- Aer conditionat (ar fi indicat sub podea, dar pentru un startup cred ca merge si pozitionat de-asupra)

- Servers, shit load of servers. Ti-ar trebui cam asa:

1xPrivate server

1xDNS

1xStorage (cat mai mare ca sa economisesti curent si chiar si spatiu in rack)

2/4x Servere pentru vServers (aici e discutabil daca vrei Cluster sau Cloud, pe care-l voi discuta mai jos)

intre 5-10 Servere pe care sa le poti inchiria la clienti, pentru ca banuiesc ca doresti sa faci profit.

- Tehnician/eni - Ai nevoie de persoane in datacenter 24/24, dar cunoscatori. Pentru ca daca-ti prica un router e posibil sa nu stii sa-l repui in functiune.

(Doar treaba asta sare lejer de 5K USD).

2. Pentru vCloud

Ai nevoie de VMware. Nu te lua dupa altii cu OpenStack si cacaturi. Just VMware.

Licenta de VMware vCenter + vCloud (daca nu ma insel) ajunge pe la 5,3k USD.

Dupa asta, ai nevoie de un tehnician care sa fie certificat VMware, pentru ca altfel risti sa-si bage pula vreun tampit in munca ta si sa ramai cu buza umflata.

3. Pentru Cluster

Aici e mai lejer. Poti folosi o gama larga de softuri, care nu au aceleasi performante ca VMware vCloud, dar au totusi niste facilitati OK, ca de exemplu:

ProxMox (enterprise, daca tot faci o treaba) - Poti configura High Availability, a.i. daca iti pica unul din servere, vServerele sunt preluate de celelalte noduri.

OpenStack - aici e mai nasol, nu-ti recomand.

CloudStack - cam aceeasi mizerie.

SolusVM - nici sa nu te aud.

VMware vSphere HyperVisor + vCenter - asta e destul de OK, poti face High Availability, dar costa cateva k USD.

3. Webhost-ul. Cel mai indicat e sa-l faci pe un vServer (pentru flexibilitate). Daca e cloud e perfect, daca nu, macar H.A.

O sa ai nevoie de licenta cPanel (15$) + CloudLinux (security hardering, dar e optional, poti intari securitatea manual).

4. Peering-uri

Aici e o cacarie totala. Multe DataCentere cer taxe enorme pentru a te lasa sa deschisi o micuta sesiune BGP.

Va trebui sa incepi cu providerul tau, cu alti provideri de cartier, cu alti provideri independenti (gen nextgen si cacaturi asemanatoare) si apoi sa te extinzi cu peeringul prin media-sat, gts, voxility ... etc. pe masura ce creste firma.

Cam atat imi vine acum in minte. Mai mult ca sigur am omis niste chestii, daca imi amintesc revin cu edit, dar cel mai bine intreaba-ma daca ai neclaritati.

EDIT: Eventual poti inchiria un Cage intr-un datacenter deja existent. Tin minte ca am vorbit eu cu un datacenter mediu despre un cage 4x4m si ma ducea undeva la 10k euro, cu banda garantata de 10Gbps.

Curentu nu era inclus in pret.

Edited by AGSQ
Link to comment
Share on other sites

inchirieaza un dedicat, fa rost de clienti!

inchiriezi alt dedicat, umpli serverul de clienti

etc

si dupa aia iti faci tu "serverele" tale sub pat, altfel dai faliment instant

Mentalitatea asta o sa-l faca sa devina un fel de Despregazduire si nu sunt sigur ca asta isi doreste.

Link to comment
Share on other sites

Nu ar fi bine sa iti faci acasa, si eu m am gandit sa fac asa ceva de acasa, dar dupaia cine stie ce isi pun bajetii pe hosting u meu sau pe vps si dupaia ma trezesc acasa cu diicotu , fara ca eu sa fac nimic :| Nu prea e recomandat de acasa :)

Link to comment
Share on other sites

Nu ar fi bine sa iti faci acasa, si eu m am gandit sa fac asa ceva de acasa, dar dupaia cine stie ce isi pun bajetii pe hosting u meu sau pe vps si dupaia ma trezesc acasa cu diicotu , fara ca eu sa fac nimic :| Nu prea e recomandat de acasa :)

Iti spun ca nu e chiar asa cum se vorbeste. Nu cunosc situatia altor membri care au patit treaba asta, dar daca ai totul autorizat nu ti se intampla nimic.

Eventual vin autoritatile, (cu mandat sau fara) si ridica doar echipamentu clientului.

In cazul serverelor virtuale, de cele mai multe ori vor cere imaginea la hdd + logurile din magistrala.

Nu-i dracu chiar asa de negru daca voi nu faceti ilegalitati.

Link to comment
Share on other sites

@AGSO:

1. Fibre.. ma uit printre cele mai scumpe oferte pentru firme cu 100 euro luna, am doi provideri cu viteza garantizata

- Routere/Switch-uri: ma uit pe site-uri de segunda mano si am gasit un switch Switch Cisco Catalyst 2950 Series la 200 euro, sa spunem ca pe routere si switchuri cheltuiesc 1.5k euro.

- Rack-urile le fac singur.. sunt mai mult DIY :)

- Aer conditionat inca vre-o 200 euro

- DNS server am eu prin casa un pentium 4 cu 1 gb ram si 120 gb hdd cred ca merge

- Servere.. pot sa fac rost acum pe moment de un HP DL380 G4 cu 150 euro si pe langa sa spunem ca mai iau 3 servere... am gasit un HP ProLiant ML110 G4 la 200 euro.. sa spunem ca dau pe ele 1.5k euro, apoi inca 1.5k pentru un server mai bun.

(Am gasit asta http://www.segundamano.es/madrid/pack-de-servidores-dellrouters-hp-pdus-apc-juni/a43609014/?ca=28_s&st=a&c=3 ) dal pe engleza :) eu zic ca e o oferta okey nu?. 5k toate serverele alea ?

Technicianul o sa fiu eu.. cum camera e la mine in casa...

dupa calculele mele la ce m-am gandit eu am nevoie de 6k pentru a deschide, apoi inca 5 pentru a sustine cateva luni + publicitate..

Asa ca urc bara la 10k.. (nu stiu daca o sa imi dea banca atat)

Edited by Bateria
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce a speciicat AGSQ sa nici nu te apropi de Solus VM. Nu s-o compara el cu Proxmox / VMWARE etc, dar pentru un startup ca tine, este exact ce ai nevoie la inceput.

Nu incepi cu aparatura acasa pentru ca simplu nu. Un datacenter nu se afla intr-un apartament, iar net-ul o sa te omoare daca vrei sa ai ceva de calitate. Minim 2 provideri, etc.

Cu 1k Euro iti ajung sa iti iei domeniu + licenta whmcs + un mic tune up la o tema de pe net + un logo de doamne ajuta + 2 servere dedicate ieftine si decente de inceput pana incepi sa ai clienti. Iti mai raman si 200-300 sa arcuni pe un banner doua pe undeva.

O sa iti faci idee despre cum se umbla cu ele. Faliment nu ai cum sa dai, in cel mai rau caz, iti recuperezi cei 1k in maxim maxim maxim 3-4 luni.

Sa stii ca nu iti dau sfaturi din cap, am o experienta de cativa ani cu asa ceva si iti garantez ca lucrurile le poti face si ieftin.

Daca insisti asupra aparaturii tale, poti sa rezolvi asta tot ieftin, dar NU LA TINE ACASA.

Iti procuri 1 server mai maricel, care sa duca 80-100 de vps-uri mici si apoi iti cauti oferte de colocare. Daca nu ma insel spania este FOARTE scump ca trafic, iti recomand DE sau NL.

Pe termen lung, iesi mai avantajos cu aparatura ta, DAR daca se strica ceva, tu trebuie sa cotizezi sa repari, cand la cele inchiriate, ti se strica ceva, a doua zi e reparat fara niciun ban de la tine.

Link to comment
Share on other sites

@Elohim

La SolusVM sunt niste backdoor-uri ascunse care le permite celor de la soluslabs sa cam intre la tine pe servere. Nu mai stiu exact pe unde sunt, dar sunt 100% sigur ca nu le-au scos.

Iar cand ai o firma de gen, cam trebuie sa oferi garantia confidentialitatii datelor, lucru care cu SolusVM nu-l poti oferi.

E o vorba: Closed source = Closed Eyes!

Edited by AGSQ
Link to comment
Share on other sites

@AGSQ pe logica asta, nu mai folosim nici CISCO, ca baga americanii chip-uri prin ele cand sunt in tranzit. Chiar si cum POSIBILA problema care ai descris-o, este utilizat foarte mult pe piata.

Problema intervine cand ai clienti de alta natura, mari, cu bugete mari, nu la vps-uri de 7$ 512

Link to comment
Share on other sites

@AGSQ pe logica asta, nu mai folosim nici CISCO, ca baga americanii chip-uri prin ele cand sunt in tranzit. Chiar si cum POSIBILA problema care ai descris-o, este utilizat foarte mult pe piata.

Problema intervine cand ai clienti de alta natura, mari, cu bugete mari, nu la vps-uri de 7$ 512

Sincer, daca te orientezi catre clienti de 7$ ai sa mori de foame, iar asta ti-o spun din experienta.

E bine sa ai un stock de servere, pe care sa faci Cloud/Cluster cu HA, si sa oferi ceva *oarecum* diferit si mai bun calitativ decat concurenta.

Eu in primele mele tangente cu hostingul, ofeream servere Virtuzzo, de la 3 pana la 10 euro/luna si pot sa-ti spun ca nu aveam profit deloc (asta undeva prin 2009-10 daca nu ma insel), apoi am observat ca din prostiile astea nu scoti mai nimic si am inceput sa-mi dezvolt o firma care sa activeze pe parte de enterprise.

Servere Dedicate, vCloud, Colocare (single server, half/full rack), Management ... iar cu astea am reusit sa am profit.

Daca ramaneam pe VPS-uri low-end, probabil intram deja in dizolvare.

Merge si treaba asta cu low end VPS, dar de-abia dupa ce ai un casting constant si consistent, ca sa-ti permiti sa amortizezi cheltuielile in lunile in care nu faci vanzari deloc.

Link to comment
Share on other sites

@acsQ

"Ai nevoie de VMware. Nu te lua dupa altii cu OpenStack si cacaturi. Just VMware."

Ai habar despre ce vorbesti, chipesule ?

Tie ti-e rece la cur si n-are cine sa te incalzeasca ?

Link to comment
Share on other sites

@Hertz nu cred ca e cazul sa jignesti un concetatean pentru niste produse.

Intr-adevar, ma refeream la RO. Pentru ca putini din afara il vor cauta pe el, mai ales ca e la inceput.

Dar e dreptul omului sa incerce. Nu pot decat sa-i urez success.

Link to comment
Share on other sites

- Routere/Switch-uri. Enteprise class. Nu te sfatuiesc sa te incurci cu Juniper si porcarii care la un atac de 5Gbps pica. Cisco tata.

Come again? Prietene, când ai privit ultima oar? un quadrant Gartner ca s? excluzi cu atâta comoditate tot ce-i nu-i f?cut de Cisco Backdoor Enterprises?

Anyway, î?i recomand s? mergi pe OpenStack având în vedere c? la început trebuie s? înveste?ti banii în alte chestii mai importante, dup? ce ai profit ?i î?i permi?i merit? s? înveste?ti într-un Hipervizor pe VMware pe care îl recomand cu mare c?ldur?. Înva?? OpenStack-ul ca pe Tat?l Nostru ?i cl?de?te pe el baza, nu o s? î?i par? r?u. Dac? vrei s? înfloreasc? afacerea, caut? investitor ?i bag? mult în SSD-uri, Flash storage (uit?-te la Digital Ocean în ce ritm alert a crescut).

PS: Muie Rackspace!

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Tie ti-e rece la cur si n-are cine sa te incalzeasca ?

Bai Awesome Gay Smelling Queefs,

1 la mana: tine cultura de prostii ce ti-ai plantato in cap pentru tine si foloseste un limbaj decent atat timp cat eu ma incadrez in standarde ;)

2 la mana: ai facut o afirmatie ratata demna de o mustrare, dar e irelevant sa intru in detalii daca esti capsoman si "a ta e a buna".

@Elohim - sa-mi arati unde l-am jignit anterior postului asta :)

Edited by Hertz
N-am bodluit cum trebuie ;)
Link to comment
Share on other sites

Prost plan de business.

Daca intrebi un om bun in marketing de ce pleaca de acasa, o sa primesti un raspuns de genul "Sa fac bani". In opinia mea, omul ala nu e chiar asa bun pentru ca nu si-a propus un target.

Referitor la Cisco <> Juniper, nu vreau sa va jignesc, dar cred ca ati testat echipamente destinate utilizarii pentru firmele mici sau conexiunile home. Puteti arunca o privire pe aici.. Va recomand si Force 10 daca doriti wire speed si nu doar un bullshit comercial.

PS: Cisco 2950 nu e recomandat sub nicio forma. Este extrem de slab. Daca vrei iti arat ca-l dau jos cu laptopul conectat prin wireless.

ca o nota suplimentara: Nu inteleg de ce va certati doar pt. ca nu sunteti de acord cu ceva. Atacati si voi ideile in sine, nu persoanele.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

@aelius daca totusi ti se pare prea scump ce ti-am propus eu, sau vrei sa incepi mai ieftin si sa ai profit usor, usor.

Din cate am inteles iti ofera si un oarecare plan de management basic, ceea ce este un plus destul de mare.

Link to comment
Share on other sites

@AGSQ

Am lucrat atat cu VMware cat si cu OpenStack la nivel inalt si pentru perioade lungi, altfel nu postam doar sa ma aflu in treaba :)

Stiu care e diferenta dintre ceva business (VMware), profesional, dar in care te rezumi cam DOAR la ce iti ofera si un produs open source (OpenStack) care e al 2-lea cel mai mare proiect open source din lume (dupa Linux), in care poti veni cu propriile idei noi de implementare / requirements si deci nu esti deloc limitat. Acele nivele de abstractizare sunt foarte bine gandite, deloc "implementate" aiurea, gandestete inca o data la anvergura proiectului. :)

Edit: Adica tu ii spui omului "plateste, fraiere, nu fii destept!" ;)

Edited by Hertz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...