Jump to content
vladmir

Aviz amatorilor de tepe si fraude 2

Recommended Posts

Salut .

Consider ca daca tot se face cazul meu public si toata lumea il dezbate , poate si "vinovatul" poate avea un punct de vedere . O sa incep cu inceputul : era un tip care mi-a cerut initial 10k mailuri . Livrate apoi peste 2 saptamani inca 100k mailuri . Am fost de acord sa i le trimit si mi-a dat plata prin wu (de pe un nume fals bineinteles). Apoi dupa ce m-am apucat sa le fabric l-am intrebat la ce le foloseste si mi-a zis ca da tepe pe craiglist si mai exact vinde obiecte fictive pe bani reali .

Din acest moment restul povestii se stie , dar vreau sa va intreb sincer , voi ce ati fii facut in acest caz ? Sa trimit banii inapoi la om ca sa isi cumpere alte mailuri sa ruineze viata unor oameni ? Sa livrez mailurile si si sa stau cu frica de mascati ? Sau pur si simplu sa il ignor ? Si de aici am devenit "marele tepar" . Legat de @aelius . Eu l-am intrebat cum sa procedez deoarece este administrator si plus ca oricum are experienta ca om in viata. L-am intrebat "sa i le trimit?" . A zis ca ar fii ilegal sa fac asta . Apoi l-am intrebat daca are ceva sa ii dau teapa si el a zis "ma poate suge(infractorul)" . Apoi peste 2-3 zile am ban pe rst . Eu in continuuare cred ca am procedat bine in tot ce am facut si fac acest post nu ca sa mi se scoata banul , ci doar sa incerc cat de cat sa imi curat numele .

Ma intrebam cand ia ban, isi facea reclama mincinoasa site-ului lui de atata timp

exemplu: https://rstforums.com/forum/86143-castiga-bani-din-clickuri.rst dupa nu a mai raspuns

Esti pe langa subiect in primul rand , in al doilea rand nu am timp sa raspund la fiecare om care ma intreaba "cum imi fac cont pe site" , "auzi dar sigur platesti" , "daca dau dublu-click in loc de click primesc dublu puncte nu ?" .

Hai ca e mai ok asa. Deja ma plictisisem sa-l vad pe Iordanescu prin toate topicurile cu bisnita lui de like-uri. No offense vere!

Aha deci practic credeti ca merit sa fiu acuzat de teapa/frauda pentru ca imi faceam reclama . Oricum nu iti dadeam tie cu reclama in ochi , daca nu vrei sa o vezi treci mai departe. Si sa nu uitam ca am ajutat multi useri cu like-uri/backlinkuri/cu ce am putut si ce mi-a stat in putinta , inclusiv pe tine aelius . In unul dintre topicurile mele din market spunea-i "baiat de incredere" .

PS: Scuze the thread aiurea , dar l-ai inchis pe ala inainte sa pot raspunde personal .

PS2: Va rog nu vorbiti pe langa subiect sau nu incepeti sa fabulati despre mine doar ca v-ati saturat de reclama mea .

PS3:

Cine s-a gasit sa vorbeasca despre frauda(se stie ca ai avut partea ta de vinovatie in proces,hai sa nu o dam cotita acum,s-au spus adevaruri si in topicul cu procesul tau,bineinteles ca s-au sters)...Dupa ce te-au sodomizat ciorile in inchisoare acum esti marele justitiar.Te legi de viata unui copil acum, ce jeg de om...

https://www.dropbox.com/s/i76uvqzpcg8n98a/Capture.PNG

Asta nu e postul meu eu nu incep sa injur oamenii cand am o problema serioasa , dar poza a fost facuta de mine si e reala .

Edited by vladmir
Link to comment
Share on other sites

Business-ul tau nu e properly reglementat juridic, asadar nu ai un cadru legal, un model de procedura legala. Faptul ca te-ai decis sa fi con man unui con man all of a sudden, dupa ce stiai ca e doar o chestie pe vorbe (gen eu iti spun ca ajut copii bolnavi de sida cu mailurile alea, dar de fapt le folosesc pt phishing) nu te salveaza de consecinte. Este de apreciat totusi moralitatea latenta.:D

Just my 2 cents..

Link to comment
Share on other sites

Ii dadeai omului banii inapoi si ii spuneai ca nu vrei sa ai probleme si gata, ca e tepar si el (la randul lui) sau nu nu iti scuza fapta.

(dupa vechiul cod probabil dupa noul cod sunt la jumate pedepsele)

Art. 215

În?el?ciunea

Inducerea în eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adev?rat? a unei fapte mincinoase sau ca mincinoas? a unei fapte adev?rate, în scopul de a ob?ine pentru sine sau pentru altul un folos material injust ?i dac? s-a pricinuit o pagub?, se pedepse?te cu închisoare de la 6 luni la 12 ani.

În?el?ciunea s?vâr?it? prin folosire de nume sau calit??i mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepse?te cu închisoare de la 3 la 15 ani. Dac? mijlocul fraudulos constituie prin el însu?i o infrac?iune, se aplic? regulile privind concursul de infrac?iuni.

Inducerea sau men?inerea în eroare a unei persoane cu prilejul încheierii sau execut?rii unui contract, s?vâr?it? în a?a fel încât, f?r? aceast? eroare, cel în?elat nu ar fi încheiat sau executat contractul în condi?iile stipulate, se sanc?ioneaz? cu pedeapsa prev?zut? în alineatele precedente, dup? distinc?iile acolo ar?tate.

Emiterea unui cec asupra unei institu?ii de credit sau unei persoane, ?tiind c? pentru valorificarea lui nu exist? provizia sau acoperirea necesar?, precum ?i fapta de a retrage, dup? emitere, provizia, în totul sau în parte, ori de a interzice trasului de a pl?ti înainte de expirarea termenului de prezentare, în scopul ar?tat în alin. 1, dac? s-a pricinuit o pagub? posesorului cecului, se sanc?ioneaz? cu pedeapsa prev?zut? în alin. 2.

În?el?ciunea care a avut consecin?e deosebit de grave se pedepse?te cu închisoare de la 10 la 20 de ani ?i interzicerea unor drepturi.

Citeam topicuri pe rst si am vazut cateva reclamatii la adresa ta (de sute/zeci USD) revin cu link-uri daca vrei.

Edited by kiranom
Link to comment
Share on other sites

@vladimir

Era doar o parere personala, nu e necesar sa o iei si tu personal :P.

"Oricum nu iti dadeam tie cu reclama in ochi"

- tocmai, imi dadeai, nu-ti targetai bine reclama :)), de aia am facut afirmatia de mai sus

Totusi, cand faci lucruri `nereglementate juridic`, tine-le departe de RST, nu e ok, au mai fost probleme mari in preajma si umbla o angoasa cum ca o sa mai fie daca nu se tin chestiile astea departe. In fond si la urma urmei banuiesc ca 'piata RST' nu e singura ta deschidere :).

Link to comment
Share on other sites

Ii dadeai omului banii inapoi si ii spuneai ca nu vrei sa ai probleme si gata, ca e tepar si el (la randul lui) sau nu nu iti scuza fapta.

(dupa vechiul cod probabil dupa noul cod sunt la jumate pedepsele)

Citeam topicuri pe rst si am vazut cateva reclamatii la adresa ta (de sute/zeci USD) revin cu link-uri daca vrei.

da singura reclamatie este a lui python-noob ala atat si despre el este vorba ....

si tu i-ai fii dat banii inapoi ? avand in vedere ce avea sa faca cu ei ? de recunosc sunt tepar dar doar in acest caz nu sunt de fel o persoana tepara asta e motivul topicului ... am facut multe relatii pe rst care s-au dovedit fructoase pentru ambele capete si nu vreau sa fie oprite doar pentru ca am dat teapa un infractor...

@vladimir

Era doar o parere personala, nu e necesar sa o iei si tu personal :P.

"Oricum nu iti dadeam tie cu reclama in ochi"

- tocmai, imi dadeai, nu-ti targetai bine reclama :)), de aia am facut afirmatia de mai sus

Totusi, cand faci lucruri `nereglementate juridic`, tine-le departe de RST, nu e ok, au mai fost probleme mari in preajma si umbla o angoasa cum ca o sa mai fie daca nu se tin chestiile astea departe. In fond si la urma urmei banuiesc ca 'piata RST' nu e singura ta deschidere :).

da ai dreptate si mi s-a mai zis....prost am fost ca nu am ascultat....de asta nimeni nu da link direct catre businessul lor pe rst....

Edited by vladmir
Link to comment
Share on other sites

@vladmir ti-am scris alea tocmai sa intelegi ca si tu esti infractor la randul tau. vorbeste cu administratorii poate-ti scad "pedeapsa"..ai recunoscut fapta, esti minor, esti primar..alea.

am incercat sa vorbesc cu aelius pe skype dupa , dar am primit block apoi am facut alt cont sa vorbesc cu el pe chat pe rst , dar am primit ban pe el acum imi astept banul si pe contul asta , dar macar incerc sa imi curat numele ca una peste alta asta ramane....banii vin si pleaca dar numele ramane....

Link to comment
Share on other sites

Vre?i s? umple?i feed-ul de prostie?

E?ti un ?epar cum e ?i ?la = 2 ?epari.

@aelius,bag? un lock.

@.Breaker termina in ...... cu spamul copile .

De ce judeci tu omul? Cine te crezi tu , gura mica si la culcare nu va mai luati de om aiurea

De ce nu te-ai luat de el pana sa ia ban , toti prindeti tupeu dupa ce se ''termina totul,,.

Edited by Cartman.
Link to comment
Share on other sites

Inca e tarziu sa-i inapoiezi banii?Sau i-ai stricat?

Banii i-am stricat , dar daca e nevoie pot pune de la economiile mele . Insa eu ii dau banii inapoi el isi mai cumpara 3 runzi de mailuri din alta parte si continua sa vanda masini fictive de cate 5k$ bucata si sa goleasca economiile de o viata a unor oameni .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Banii i-am stricat , dar daca e nevoie pot pune de la economiile mele . Insa eu ii dau banii inapoi el isi mai cumpara 3 runzi de mailuri din alta parte si continua sa vanda masini fictive de cate 5k$ bucata si sa goleasca economiile de o viata a unor oameni .

Asta cu frauda lui, e o scuza, ofera-i omului banii inapoi, nici ceea ce faci tu nu e legal, asa ca nu mai pune problema de tepele care le da el, sunt mii ca si el sau ca si tine, macar fa tu un bine si nu-ti fa probleme, ca pe langa ca ai dat teapa de 400-500 de $ mai risti si sa ai probleme cu politia dupa teapa asta, nu neaparat legat de teapa, ci si legat de emailuri, etc...

Nu mai postez fiindca nu fac cancan aici pentru o teapa de tot rahatul si unde nu este putin respect, chiar daca e sa fie intre doi tepari.

Link to comment
Share on other sites

Asta cu frauda lui, e o scuza, ofera-i omului banii inapoi, nici ceea ce faci tu nu e legal, asa ca nu mai pune problema de tepele care le da el, sunt mii ca si el sau ca si tine, macar fa tu un bine si nu-ti fa probleme, ca pe langa ca ai dat teapa de 400-500 de $ mai risti si sa ai probleme cu politia dupa teapa asta, nu neaparat legat de teapa, ci si legat de emailuri, etc...

Nu mai postez fiindca nu fac cancan aici pentru o teapa de tot rahatul si unde nu este putin respect, chiar daca e sa fie intre doi tepari.

Cred ca stiu ce o sa fac . O sa donez bani la o casa de copii si gata... nu vor fii in mana "marelui tepar" ( eu ) si nici in mana infractorului .... daca aveti careva propuneri unde sa ii trimit sa-mi spuneti....

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa fii om cat de cat calumea, trimiti frumos banii inapoi, si datele pe care le ai despre acest individ le trimiti celor de la Craig si cu asta ai rezolvat problema, tu iesi cinstit, ai facut ceva care sa il opreasca sa faca ceea ce face(atat cat iti sta tie in putere) si cu asta basta. De ce sa risti ca si tu sa ai belele? E mai bine sa fii atat cu constiinta cat si cu reputatia curata. Crezi ca daca el da tepe de genul asta, o sa il opreasca sa faca ce face daca ii dai tu teapa cu cati ti-a platit pentru acele mail-uri?

Din moment ce Stfean/vladimir si-a spus punctul de vedere, nu vad rostul ca acest topic sa fie lasat deschis intrucat nu genereaza decat spam. TC

Daca mai ai ceva de adaugat vladimir, iei legatura cu unul din moderatori, sau cu mine si il redeschid. Pana atunci ramane asa.

Le: Daca vrei sa ii donezi la o casa de copiii, fie alege una din zona ta, fie ai alternativa de a ii trimite catre o fundatie ce ajuta copiii cu probleme(materiale/sociale/de sanatate).

Edited by nedo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca stiu ce o sa fac . O sa donez bani la o casa de copii si gata... nu vor fii in mana "marelui tepar" ( eu ) si nici in mana infractorului .... daca aveti careva propuneri unde sa ii trimit sa-mi spuneti....

Î?i dau mail-ul meu?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...