Jump to content
z4rk

Idee "afacere" profitabila

Recommended Posts

Salut RST. Asa dupa niste cugetari in "stare buna" m-am gandit la o "afacere" foarte profitabila.Si anume:

Sa zicem ca vecinu' are nevoie urgenta de bani si vrea sa imprumute de la mine si doreste sa imi dea ceva in schimb ca garantie ( sa zicem un telefon in valoare de 1000 lei) pentru care eu ii dau imprumut 500 lei. El cand vine sa isi plateasca datoria, eu ii cer 750 lei si ii dau si telefonul inapoi. Daca nu plateste, telefonul ramane la mine si il vand. Sunt multi care au nevoie urgenta de bani si ar fi dispusi la asa ceva. Se poate incadra la camatarie fapta mea? Se poate legaliza?

Link to comment
Share on other sites

Este impozabila aceasta afacere? Nu uita ca statul trebuie sa isi ia partea din orice afacere. Magazinele de amanet functioneaza intr-un fel asemanator. Nu cred ca se pot face multi bani astfel; exista vreun X interesat de ceasul lui Y, care nu isi permite sa-si plateasca impozitele, ratele bancare? Cat timp iti ia sa vinzi ceasul? mai mult decat daca ai munci ca si acum pentru aceiasi bani? Daca raspunzi la aceste intrebari iti dai seama daca este sau nu profitabila afacerea ta.

Link to comment
Share on other sites

Da,te poti alege cu nenumarate probleme mai precis cum o dai nu iese.

1. Nu te duci la notar si ii dai banii lui Vasilica pe un galaxy S5 tu ii dai 500 ron stabilind data X cand sa iti dea banii toate bune si frumoase pana cand Vasilica vine si isi vrea telefonul lui care e pe ABONAMENT sau are ACTE la el si zice ca iti mai da prin gura. Nu il dai ? Se duce la garda si o sa sune la 22 22 22 ca in BD in alerta :))

2. Povestea numarul doi e asa, te duci la notar si inchei un contract de bun acord intre ambele terte sub forma de imprumut,dupa cateva astfel de cacaturi si 2 plangeri vei fi urmarit penal pentru camatarie de joasa speta si o sa fi de data asta ca BD se intoarce :))

Deci ia-ti gandul,investeste intr-un site,in hectare de pamant ( nu fac caterinca cu pamantul ) fa altceva si nu mai visa la Toto Riina ca o sa te dai cu capul de pereti tare. Te-am salutat.

@Ganav - Afacerea de genul asta este foarte profitabila,daca esti din Bucuresti si nu ma crezi pe cuvant cauta 3 "firme" de genul si du-te la ei,aia au bani cash sa iti cumpere si casa instant,orice cumpara oamenii insa sunt tinuti in brate de multa lume dubioasa.Stiu caz care a pierdut masina de 15k intr-o seara pe 6.5k parca ca era in febra ruletei. Se fac bani grei crede-ma.

Edited by Eddie91
Link to comment
Share on other sites

Î?i voi ruina visele acesta afacere se nume?te amanet de electronice iar în ora?ele mari dac? nu e?ti b?gat cu interlopi ?i nu dai bani la juc?torii de cazino nu prea faci mare lucru, ?tiu pe cineva care a încercat în bucure?ti

Si in orasele mici la fel e .De fapt peste tot.95% din casele de amanet sunt ale interlopilor.

On: E ilegal,dar daca ai tupeu poti face.Chestia e ca nu e de tine,daca te tinea sa faci asta nu iti mai puneai nici o intrebare, aveai o idee cu ce se mananca.

Link to comment
Share on other sites

Salut RST. Asa dupa niste cugetari in "stare buna" m-am gandit la o "afacere" foarte profitabila.Si anume:

Sa zicem ca vecinu' are nevoie urgenta de bani si vrea sa imprumute de la mine si doreste sa imi dea ceva in schimb ca garantie ( sa zicem un telefon in valoare de 1000 lei) pentru care eu ii dau imprumut 500 lei. El cand vine sa isi plateasca datoria, eu ii cer 750 lei si ii dau si telefonul inapoi. Daca nu plateste, telefonul ramane la mine si il vand. Sunt multi care au nevoie urgenta de bani si ar fi dispusi la asa ceva. Se poate incadra la camatarie fapta mea? Se poate legaliza?

@z4rk atata timp cat nu ai acte DA se incadreaza la camatarie :)
Link to comment
Share on other sites

Deci, am ramas surprins de ideea da geniala. Pe cei apropiati e bine sa-i ajuti si fara dobanzi sau garantii. Si toti prefera sa se imprumute de la rude daca au cazuri de genul sau sa apeleze la amanet. Cand am vazut titlul si am citit primele cuvinte era sa-ti spun ca esti prost ca imparti idei bune, dar m-am inselat :))

Link to comment
Share on other sites

Daca as face asa ceva doar asa "intre prieteni" ma pot alege cu probleme sau se poate legaliza asa ceva la un notar ?

Intre prieteni? pfffff ... sa ne fereasca Doamne Doamne de prieteni ca tine!

Daca mergeti la notar sa faceti un contract in care sa specifici ca trebuie sa-ti inapoieze o suma mai mare de bani si daca dup-aia mergi la finante si platesti impozit pe diferenta de bani, abia atunci ai putea intra cat de cat in legalitate.

De moralitate sa nu mai vorbim!

Link to comment
Share on other sites

100.000 euro capitalul social de depus la banca + cheltuielile de deschidere afacere. Un total de minim 130.000 euro.

Ai banii astia sa-i depui la banca? Daca DA, iti spun eu urmatorii pasi. Daca NU, un admin sa inchida threadul ca te vei gandi la alta afacere sau se va face off topic pana la batranete.

Capitalul social la un cazino sau amanet difera de capitalul social in valoare de 200 RON la o micro intreprindere.

Edited by TYJ
Link to comment
Share on other sites

E legal. Tu, ca detinator de capital ai voie sa imprumuti pe cineva de bani si sa ceri dobanda la inapoiere. Nu sunt sigur daca ai voie sa ceri garantie telefonul, probabil nu. Intreaba pe avocatnet.ro

@DetoX Frate asta o sa fie legala cand vor umbla iar dinozauri pe pamant (sau cand va ajunge Ponta presedinte... )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...