Jump to content
BLKoldSUN

Unghiul romanesc - articol de citit

Recommended Posts

Am citit acest articol de-abia astazi. Sunt cateva puncte care sunt, posibil intentionat, omise:

  • americanii sunt extrem de marginiti in inteligenta. Am avut ocazia sa studiez intr-un grup in care majoritatea studentilor erau americani. Sunt lipsiti de orice forma de simt practic, nu sunt capabili sa analizeze o problema din mai multe unghiuri. Ce sunt in stare sa faca este insa, sa memoreze un algoritm(un set de pasi) si sa-l aplice unei probleme. Daca nu ajung la o rezolvare, se blocheaza, nu sunt in stare sa gaseasca alte mijloace de abordare.
  • in respectivul articol, autorul ii supraestimeaza intr-un mod obscen. Sunt curios daca autorul a analizat vreodata structura invatamantului american. Am avut o cunostiinta care terminase clasa a II-a si parintii au hotarat ca ar avea un viitor mai bun in state. Ajuns acolo a fost pusa in fata unui "test de aptitudini". In urma rezultatelor comisia a ajuns ca nivelul sau nu este de clasa a III-a(in care urma sa treaca daca ar fi ramas in Romania) ci de clasa a VI-a.
  • sunt extrem de specializati; un dezvoltator Java crede ca EAX, AX, ECX, EDX sunt cifre romane cu relevanta istorica.
  • crescuti dupa modelul crede si nu cerceta, iau de buna orice apare pe sticla si tind sa manifeste atitudini ostile fata de cei cu opinii divergente.
  • cat despre modelul de afaceri ar fi de remarcat ca ar face totul pentru bani indiferent daca nevoia acestora este relevanta sau nu. Practic sunt tepari cu brevet, imbracati in costume, cu o acceptare publica alarmanta.

Cam aceasta ar fi, pe scurt, o perspectiva asupra unghiului american.

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

Am citit si eu articolul. A fost bun ca lectura de dimineata, mai ales ca avea rolul sa ma trezeasca. Totusi, autorul mi-a lasat impresia ca nu e chiar atat de deschis la minte pe cat se crede. Au fost mai multe beculete rosii care s-au aprins, printre care:

1. Autorul generalizeaza grosolan:

- nu toti romanii au aceeasi atitudine;

- in anumite situatii "unghiul romanesc" este perfect adecvat, in anumite meserii nu ai ce cauta fara sa ai un spirit critic, iar societatea are nevoie atat de protagonisti cat si de antagonisti;

- cum zicea si @Ganav mai sus, nu e ok sa-i generalizezi pe americani ca fiind spuma culturii actuale. Pot ei sa critice mancatul alunelor din farfurii de plastic, dar sa nu uite de copii lor care-si baga chimia-n vene la colt de strada si invata educatia culinara la McDonald's;

2. Discursul lui e frumos structurat, dar neargumentat. Povestirile lui de la inceput pot fi cel mult argumente empirice, dar nu au consistenta pe care mi-o doream;

3. Autorul prefera 3 luni de work'n'travel in SUA oricarei facultati din Romania. Normal, ce naiba, toata lumea care se duce sa spele farfuriile americanilor are parte de revelatii fenomenale, asa cum toti care-si urmeaza un parcurs profesional riguros raman prosti. Corect, nu? Nu...

4. Autorul e "prea superior" ca sa accepte feedback-ul comunitatii cu privire la articol. Asa arata un unghi neromanesc?

E bine sa citim cat mai mult, dar sa filtram putin invatamintele sofiste si sa ramanem doar cu ce e bun. Pentru ca de multe ori ce e bun pentru autor nu e bun si pentru noi.

Link to comment
Share on other sites

Un dobitoc, cu pupincurismul lui american. Sa stea acolo dar nu 3 luni work'n'travel ci 3 ani only work si sa vedem atunci ce zice. Si da, americanii sint in mare parte lipsiti de rafinament intelectual ca sa nu zic prosti de-a dreptul. Dar au Constitutia buna si o mai si respecta....

Link to comment
Share on other sites

"Work and travel" sa fie solutia combaterii unghiului romanesc?

Asta macar stie ce e ala "Work and travel" sau ii place sa vorbeasca?

Pai Manac imi spune:

"Inteligenta. Exista din plin, dar este folosita in scopuri proaste. Nu face decat sa amplifice impactul negativ si sa hraneasca egouri mici." Si ma pune sa ma duc in SUA sa spal la vase la americani?

Edited by mah_one
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...