Jump to content
toofast

Cat castiga emag la un produs electronic

Recommended Posts

Salut,

Intreb din pura curiozitate, care este profitul emag la vanzarea unui produs electronic? Din cate am inteles, cumpara produsul de la producator cam la 50-60% din pretul afisat pe site. Practic, din pretul afisat se scade TVA-ul si inca ceva si iese 50-60%.

Astept cateva explicatii sa ma luminez si eu cum functioneaza toata treaba.

Link to comment
Share on other sites

NU , NU EXISTA PROFIT DE 50% 60% .

Am lucrat la un magazin online si nici vorba de asa profit per produs .

Depinde foarte mult de cantitatea vanduta si mai ales de contractele pe care le are caci majoritatea banilor vin din contracte sau cel putin asa era unde am lucrat eu .

dar profitul era undeva de 10% 20% chiar si sub 10% la anumite produse si-n acelasi timp mai mari de 50% .

Dar la preturile pe care le are emag si la cum s a dezvoltat ecommerce si la noi in ziua de azi ma indoiesc ca face 50-60% per produs .

Link to comment
Share on other sites

Se negociaza cu importatorul in RO pretul produselor si se adauga procent peste ( costuri + profit). Tinand cont ca emag-ul vinde cat toti ceilalti la un loc cred ca se intelege ca pretul de achizitie este poate cel mai mic posibil. Sau se poate negocia cu un alt importator dintr-o alta tara, dar aici apar alte cheltuieli. In orice caz, emag merge pe volum si preturi printre cele mai mari, iar treaba asta iti ofera o marja de pret si profit cu care te poti juca. Cat castiga emag la fiecare produs vandut? Nu prea putem sti, conteaza foarte mult ce cheltuieli are in perioada respectiva ( reclama tv, reclama online, pret achizitie + costurile fixe (angajati, depozite, masini, spatii de inchiriere, servere etc)...)

Link to comment
Share on other sites

emag face NUMAI profit din vanzarea produselor. Magazine ca emag nu au niciodata stocul lor, ma refer sa achite in avans marfa ca modelul clasic de retail. Marfa ajunge la ei pe stoc fara niciun ban, ei o vand, si ulterior platesc o parte furnizorilor.

Cat despre adaos, ele variaza, dar daca ne uitam atent la unele produse, media e cam de 30%, in special la produsele peste 300-400 RON.

Asta nu inseamna ca o sa gasesti mai ietin cu 30% in alte parti ( ma refer intern, in RO ).

Link to comment
Share on other sites

Sursa sigura:

la emag, adaosul este destul de mare (intr-adevar poate ajunge si la 50% in unele situatii) dar nu la toate produsele.

Au contracte cu mai multi distribuitori pe aceleasi produse si normal cand e sa vanda iau de la distribuitorul care ofera cu cel mai mic pret (pretul afisat oricum e minim 30% mai mare)

Au avantaj ca datorita volumului mare de vanzari, obtin cele mai bune reduceri la contractele cu distribuitorii (in IT se negociaza la volum, la 10 laptopuri e un pret, la 100 alt pret si la 1000 normal ca va fi cel mai mic pret oferit, si nu multe firme isi permit sa negocieze contracte cu volum mare de achizitie)

A doua chestie e ca au in magazinul online si produse care nu le vand ei efectiv ci alte firme (la produsele respective o sa vedeti sub poza "acest produs nu este vandut direct de emag" sau ceva de gen -> produsele alea sunt primite prin api de pe site-ul celui care le vinde si ei doar isi primesc comisionul (un fel de profitshare)

Deci, daca te gandeai sa iei mai ieftin din alta parte, greu ajungi sa iei ceva la pret de achizitie (doar daca lucrezi la emag, dar si asa, ai un adaos intre 2 si 10% fata de pretul de achizite daca esti angajat emag)

Sugestia e, vezi ce distribuitori autorizati sunt la produsul dorit de tine si compara preturile la fiecare si ia de la cine e mai ieftin (desi nu intotdeauna cel mai ieftin e si ok la service, chiar daca sunt distribuitori nu toti fac si service la produsele distribuite de ei) - Recomandarea mea personala e intereseaza-te legat de garantie unde il duci si cum procedezi, la emag e sigur si simplu dar la altii distribuitori te trezesti ca te plimbi cu el cine stie pe unde pana il repara...

[edit]

revin cu niste detalii... mai sus am specificat doar care e adaosul efectiv la produse, dar tine cont ca ei au peste 400 angajati in toata tara (peste 120 programatori) si gandestete ca din profitul vanzarilor sunt platiti toti + cheltuieli de transport/depozitare/retur/chirii => castigul real al firmei e mult mai mic (dar e destul de mare datorita vanzarilor)

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

1. Emag cumpara in general de la distribuitori (ex: qmobile)

2. Daca esti interesat de a face bani cu ei poti face parteneriat si sa vinzi cu acelasi pret ca ei dar cu profit.

3. Nu toate sunt mai ieftine la emag (cand S4 era top, la Sellgros era cu 240 lei mai ieftin ca la Emag (unde era si putin redus) iar Samgung Gear cu 180 lei mai ieftin) -> am ajuns acolo ca vroiam chestiile "acuma!" :) si am fost :o:O

Link to comment
Share on other sites

mai mare de 20% cu siguranta, isi permit sa iti transporte produsul gratuit daca este peste 100 ron ( transportul parca era 10-15 ron asta fiind 10%, si mai tin ei cel putin 10% ca altfel nu e afacere ).

gandesti invers:)

profitul se calculeaza dupa ce scazi toate costurile

la unele dintre comenzi se vinde chiar pe -

si nu au mai mult de 10%

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...