Jump to content
Nytro

How to install Android 5.0.1 Lollipop on Samsung Galaxy S4

Recommended Posts

In mare e ok, DAR eu am avut probleme cu Camera si din aceasta cauza l-am abandonat. Mai exact, daca tii apasat sa faci poza (asteptand sa se puna focusul) se blocheaza si apoi nu mai poti face poza.

Mai era dubios ca nu am gasit un meniu accesibil de unde sa pun telefonul pe Silent iar "Alarm clock" l-am descoperit din greseala dupa o saptamana :))

E interesant, alt design + aplicatii de la dezvoltatori care iti permit sa dai Deny cand o aplicatie cere drepturi de Location de exemplu.

Nota: Din cauza problemelor cu Camera m-am intors la 4.4.2, dar merita "descoperit" Lollipop asta. Daca aveti timp puteti sa va jucati cu el.

Link to comment
Share on other sites

@all:

Problema cu camera am rezolvat-o folosind ceva 3rd party: Camera Zoom FX.

Il legatura cu silent mode, a fost introdus un nou concept, il poti accesa de pe butoanele de volum: este configurabil si mai interesant decat inainte.

Eu zic ca se merita, pe langa cateva bug-uri minore. Se misca mult mai bine, arata mult mai bine, are built-in features bune (e.g. privacy manager). Doar ca ramai fara softurile proprietare Samsung.

Link to comment
Share on other sites

L-am instalat si eu pe S4.

1. E frumos...chiar arata bine.

2. Launcher-ul stock e groaznic mi-am pus Nova. Daca stie careva un alt launcher bun Lollipop sa-mi spuna si mie.

3. Butoanele "Options" si "Back" nu au haptic feedback :( - am vazut pe xda ca a postat un fix pt asta dar la mine tot nu merge.

3. Parca nu e asa sprinten prin applicatii iar la acel task/app viewer chiar se vede lag in rest prin meniu merge bine.

4. Lockscreen-ul si multe alte functii de customizat care le stim din CM inca nu sunt valabile.

5. Bateria scade cam repede. Probabil trebuie sa ii fac unu ciclu complet de incarcare/descarcare si isi va revenii.

6. Se aude super in casti.

7. Camera la mine nu face probleme inca.

In mare, inca e de lucru la el. O sa il tin pana apare ceva official de la Samsung.

Chiar daca sunt fan CyanogenMod, pe Samsung parca tot TW as tine...because reasons.

Link to comment
Share on other sites

E pentru varianta I9505?

Stiu ca a aparut pe xda acum vreo saptamana o varianta leaked, aparent oficiala a lui Lollipop 5.0.1, dar era pentru varianta I9500.

Aici e link-ul.

E o modificare a versiunii pentru I9500. Se pare ca nu merge Wi-Fi ul, un bug major din punctul meu de vedere.

Edited by Usr6
4 x post
Link to comment
Share on other sites

@hypert

Am avut instalat Lollipop pe un S3 acum câteva s?pt?mâni, dar am renun?at pentru c? nu era stable rom-ul. Developerii înc? mai lucreaz? la fixarea bugurilor ?i imbun?t??irea lui. Pe S4 Mini pe care-l de?in rulez un 4.4.2. Nu sunt prea mul?umit, a?teptam s? fie mai smooth. Rom-ul din topic e înc? în stagiul beta, nu merit? s? fie folosit dec?t pentru test?ri. A?teapt? o variant? stabil? ?i abia atunci po?i spune dac? merit? sau nu s?-l folose?ti zi de zi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...