Jump to content
blech

loc de munca Qualitance

Recommended Posts

Nu stiu cum stau lucrurile la ei in momentul de fata, dar in urma cu un an si ceva mi-au fost recomandati de mai multe persoane ca fiind o companie de vis - atat in relatiile lor cu clientii, cat si in cele cu angajatii. Eu zic sa le dai o sansa.

Despre ce post e vorba? Something .NET?

Link to comment
Share on other sites

Ca intern la ei primesti 0 lei si nici nu iti garanteaza ca dupa cele 3 luni de internship ramai angajat. In caz ca ai norocul sa ramai iti aleg ei ramura pe care continui la ei -programator java/python/ retelistica/testare etc. Deci pierdere de timp asa cum zice si @cc e hada. La noi la automatica au postat anuntul in care scria 1000 lei la intern full time si in care promiteau ca te invata marea si sarea. Am stat 2-3 ore la primul interviu care a fost banal si la finalul caruia a cerut un coleg mai cu experienta detalii despre contract si salariu. Abia cand a intrebat el ne-am prins ca e firma lu peste. Zambesc frumos la interviu , promit multe si nu ofera nimic
Atentie la clauza de retentie - timp de un an si jumatate nu ai voie sa pleci de la ei decat daca le dai o suma de bani (in functie de client/proiect). In plus, ti se sugereaza subtil ca ai putea avea atat cat ceri daca esti platit ca si PFA.

Pana la urma e decizia ta, poti incerca, ce ai de pierdut ?

Link to comment
Share on other sites

Poti incerca. Diferenta intre plata pe contract legal de munca si pfa este urmatoarea:

- ca si angajat, pentru a primi 1000 ron net, firma cheltuieste 1800 ron, 1000 ron ?ie si 800 ron la stat, taxe pe munca, cass, etc.

- ca si pfa, poti emite factura pe suma negociata, si aia o iei in mana, emitand o chitanta. Daca vrei poti sa platesti tu contributii,. entru asigurari de sanatate, pensie, etc, plm.

Eu personal as opta cu ochii inchisi pentru pfa, caci am mult mai bine grija de banii mei, decat statul.

Singurul inconvenient ca pfa este ca trebuie sa-ti faci contabilitatea si declaratiile fiscale.

Oricum incearca.

Link to comment
Share on other sites

@Sithalkes: multumesc, stiu diferenta intre carte de munca si PFA...chiar am si un PFA dar pe un cod CAEN care nu ma ajuta la acest job... daca ar fi sa fie as opta pentru PFA dar inteleg ca vor sa modifice impozitele si taxele si nu spre binele nostru...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...