Jump to content
Nytro

PHP , HTML , Perl ... Programare sau Scripting ?

Recommended Posts

Deci : PHP , HTML , Perl si altele de exemplu , ce sunt : limbaje de scripting sau de programare ? Ce e mai exact un limbaj de scripting si ce e unul de programare ? Care sunt diferentele ? Nu incepeti cu definitii luate de pe wikipedia , spuneti cu cuvintele voastre .

Link to comment
Share on other sites

As fi spus ca toate sunt de programare dar am vazut html in lista. Nu foloseam niciodata "limbaj de scripting" dar html ar fi singurul din acestea. Cum sa definesc ca nu mai stiu... html este doar o asezare in pagina. Programarea presupune executia unor operatii in functie de parametri de intrare, de anumite conditii. Hai ca ma bag singur in ceata ca de ani de zile nu am mai citit teorie. Da ai zis, cu cuvintele mele.

Link to comment
Share on other sites

Cu riscul de a posta eronat am sa incerc sa raspund.

PHP,Perl,Python etc. sunt limbaje de scripting.

Dupa opinia mea un limbaj de scripting este un limbaj care nu are nevoie de compilare pentru a executa o anumita actiune pe cand limbajul de programare trebuie mai intai compilat pentru a putea fi apoi rulat.Mai concret un cod scris intr-un limbaj de scripting poate fi rulat asa cum a fost scris pe cand cel dintr-un limbaj de programare trebuie mai intai transformat din cod "natural" in cod masina ( adica compilat ) pentru a putea fi inteles de PC si rulat.

Spre exemplu avem PHP sau Javascript care sunt limbaje de scripting si Visual Basic care este de programare.

- cele doua de scripting nu au nevoie de compilare sau nu ruleaza doar pe aplicatii particulare mai concret le poti interpreta atat din MAC/Linux/BeOs/SunOS etc. Firefox/Konquer/Opera/IE fara probleme

- cel de programare ( VB ) poate fi rulat doar sub Windows ( lasand la o parte wine or alte emulatoare de .EXE, iar codul nu poate fi rulat daca nu este transformat prin compilare in cod recunoscut de masina.

Imi cer scuze daca informatiile postate sunt eronate.

Link to comment
Share on other sites

Cu riscul de a posta eronat am sa incerc sa raspund.

PHP,Perl,Python etc. sunt limbaje de scripting.

Dupa opinia mea un limbaj de scripting este un limbaj care nu are nevoie de compilare pentru a executa o anumita actiune pe cand limbajul de programare trebuie mai intai compilat pentru a putea fi apoi rulat.Mai concret un cod scris intr-un limbaj de scripting poate fi rulat asa cum a fost scris pe cand cel dintr-un limbaj de programare trebuie mai intai transformat din cod "natural" in cod masina ( adica compilat ) pentru a putea fi inteles de PC si rulat.

Spre exemplu avem PHP sau Javascript care sunt limbaje de scripting si Visual Basic care este de programare.

- cele doua de scripting nu au nevoie de compilare sau nu ruleaza doar pe aplicatii particulare mai concret le poti interpreta atat din MAC/Linux/BeOs/SunOS etc. Firefox/Konquer/Opera/IE fara probleme

- cel de programare ( VB ) poate fi rulat doar sub Windows ( lasand la o parte wine or alte emulatoare de .EXE, iar codul nu poate fi rulat daca nu este transformat prin compilare in cod recunoscut de masina.

Imi cer scuze daca informatiile postate sunt eronate.

Asa ma gandeam si eu , dar multi spun ca PHP de exemplu e limbaj de programare . De ce ? Are o instructiune if , una for , una while etc . Se pot defini functii si clase ... Ca si in limbajele de programare . Java e limbaj de programare si poate rula si pe Linux , Solaris ... Datorita interpretorului Java ...

Link to comment
Share on other sites

Cu riscul de a posta eronat am sa incerc sa raspund.

PHP,Perl,Python etc. sunt limbaje de scripting.

Dupa opinia mea un limbaj de scripting este un limbaj care nu are nevoie de compilare pentru a executa o anumita actiune pe cand limbajul de programare trebuie mai intai compilat pentru a putea fi apoi rulat.Mai concret un cod scris intr-un limbaj de scripting poate fi rulat asa cum a fost scris pe cand cel dintr-un limbaj de programare trebuie mai intai transformat din cod "natural" in cod masina ( adica compilat ) pentru a putea fi inteles de PC si rulat.

Spre exemplu avem PHP sau Javascript care sunt limbaje de scripting si Visual Basic care este de programare.

- cele doua de scripting nu au nevoie de compilare sau nu ruleaza doar pe aplicatii particulare mai concret le poti interpreta atat din MAC/Linux/BeOs/SunOS etc. Firefox/Konquer/Opera/IE fara probleme

- cel de programare ( VB ) poate fi rulat doar sub Windows ( lasand la o parte wine or alte emulatoare de .EXE, iar codul nu poate fi rulat daca nu este transformat prin compilare in cod recunoscut de masina.

Imi cer scuze daca informatiile postate sunt eronate.

ehh or fi ele bune da intre noi fie vorba de pe ce forum leai luat :roll: :roll: :roll:

Link to comment
Share on other sites

aoreas ce cuvinte te-au facut sa crezi asta ?

MAC/Linux/BeOs/SunOS = sisteme de operare cum e Windows-ul

Firefox/Konquer/Opera/IE - browsere web

In rest e vorba de "cultura generala IT".

* Intrebam pentru ca s-a zis ca php e limbaj de programare pentru ca are if,while .. etc

Link to comment
Share on other sites

Guest Kenpachi

sincer pt mine scripting si programare au fost tot timpul sinonime ... dar daca ar trebui sa gasesc o diferenta as putea spune ca un program poate fi o colectie de scripturi care conlucreaza .... nu ? dar daca stau sa ma gandesc mai bine definitia asta era valabila inainte sa se inventeze functiile ... si totusi ...

despre ce vorbeam ?

Link to comment
Share on other sites

eu nu am auzit niciodata de diferenta intre programare si scripting. Si php e limbaj de programare, si basic-ul (vorbesc de basicul in general, daca ati prins un qbasic, etc, nu compilarea vbasic). Diferenta se face intre compilatoare (C# pascal) si interpretoare (basic), dar tot programare se cheama ca faci cand dai echo "hello world". Ori poate scriptingul e o parte din programare.

Algoritmica este stabilirea pasilor unui program, programarea e implementarea sa. Indiferent daca intr-un interpretor sau compilator.

Link to comment
Share on other sites

Un limbaj de scripting este un limbaj interpretat:Cu alte cuvinte codul nu este compilat si nu trece prin nici o forma intermediara majora inainte de a fi executat.(PHP,PERL,PYTHON,BASH...etc,html se incadreaza si el in aceasta categorie insa unii prefera cu perfecta dreptate sa il numeasca markup language = limbaj de marcare deoarece el nu dispune de instructiuni precum for,while sau de functii...etc ci el dispune doar de elemente cu ajutorul caruia se pot organiza informatiile intr-o pagina static...de aceea a aparut php,javascript,asp).

Un limbaj de programare este un limbaj compilat:Cu alte cuvinte codul trece prin mai multe etape pana ajunge intr-o forma finala care poate fi executata.Exemple ar fi : ASM,C,C++.Un exemplu cu etapele necesare pentru a rula un cod C de ex. ar fi:

cod sursa:cod obiect:cod masina Acesta din urma fiind forma finala care poate fi executata.

Deasemenea exista si numeroase limbaje ce se incadreaza in categoria de limbaj "corcitura" care sunt si interpretate si compilate.Un exemplu ar fi Java,C# sau Visual Basic.De ex sursele Java sunt compilate intr-un bytecode specific Java Virtual Machine care apoi este interpretat de JVM la rulare:

cod java -> bytecode -> interpretare de catre masina virtuala la executare.

Sper ca v-am fost de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

s-ar putea sa generalizam inutil. Ma mananca google:

Ce se intelege prin "limbaj de programare"?

Limbajele de programare sunt limbaje artificiale, neexprimate in limbaj natural ci intr-un mod simbolic, avand vocabular si gramatica proprie. Limbajele de programare sunt folosite la crearea programelor pentru calculator pentru a descrie modul de functionare si de rezolvare a cerintelor programului.(vezi si "codul sursa"). Exemple de limbaje de programare: C, C++, FoxPro, Pascal, Pearl, Prolog, Visual Basic, Visual C++, SmallTalk, etc. Dan Livescu, Mircea Badut

Gasesc multe asemanatoare. Pan la urma parerea mea e ca limbajele nu se impart dupa criteriul scripting sau programming ci limbajele scripting sunt o parte inclusa in limbajele de programare. Deci nu exista limbaje "corcitura" ci doar ramuri ale programarii. Parerea mea: programarea e arta de a face un program. Un program este implementarea unui algoritm. Cum vrea muschii mei numai sa faca un comp sa execute ceva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...