Jump to content
HummerCrush

C si C#

Recommended Posts

  • Active Members
Care este diferenta intre programarea in C++ si cea cu C#. din cate am citit eu daca te apuci de invatat C# esti mai putin pregatit decat unul care stie C++. Care dintre cele 2 este mai

"bun " pana la urma?

Voi sunteti viitori programatori. Pun intrebari cretine pe forumuri. Daca nici in era Google nu va gasiti singuri raspunsurile, eu propun sa va omorati sau cel putin sa incetati sa mai existati in societate.

Link to comment
Share on other sites

Cine tia zis ca sunt programator? stii ce meserie am Eu ? sunt Zidar ... ce fac pe calculator o fac ca un hobby totusi in timpul liber in loc sa fac alte chestii invat . am cunostinte de baza in html5,css3,javascript,php acuma vreu sa ma apuc si de C# doar de placere ..... nu sunt viitor programator

Edited by HummerCrush
Link to comment
Share on other sites

Cine tia zis ca sunt programator? stii ce meserie am Eu ? sunt Zidar ... ce fac pe calculator o fac ca un hobby totusi in timpul liber in loc sa fac alte chestii invat . am cunostinte de baza in html5,css3,javascript,php acuma vreu sa ma apuc si de C# doar de placere ..... nu sunt viitor programator

E ca si cum ai spune ca azi repari o masina, maine zugravesti, dupa devii inginer si pe toate le faci prost. N-are niciun sens ce faci si doar pierzi timpu.

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am gandit niciodata sa fac ceva D.p.d.v. profesioanal . Aveti dreptate amandoi , eu vreu sa ma apuc de C# si .Net si asp.net ... deocamdata tot din placere de a invata doar in timpul liber , Oricum ce am invatat pana acuma nu-mi strica chiar daca nu o stiu la un nivel avansat o consider o baza care trebuie stiuta ca sa poti trece mai departe.

Credeam ca C# este un fel de C++ mai avansat dar acuma am aflat ca sunt cu totul diferite

Link to comment
Share on other sites

Pai, C# este oarecum limitat pe Windows in cea mai mare parte a timpului, pe cand c++ este mai mult sau mai putin multiplatform. Ce inseamna asta? C# este un limbaj de programare dezvoltat de Microsoft, si este bazat pe c++. Unele chestii sunt mai simplificate. Limbajul este facut pentru o dezvoltare mai rapida a aplicatiilor. C++ pe de alta parte, este un limbaj de programare de sistem, care este mai complex si iti da un grad mai mare de libertate. Totusi gradul de libertate vine cu un grad de dificultate al stapanirii limbajului ceva mai mare. Daca vrei sa lucrezi doar pentru windows, iti sugerez sa mergi pe C#, nu pierzi mare lucru, cu atat mai mult cu cat faci asta ca un hobby. C++ insa, desi este mai complicat, te poate ajuta sa intelegi alte limbaje de programare, deoarece o buna parte din facilitatiile c++ sunt valabile si in alte limbaje similare precum c#, php(pana la un anumit punct), java, javascript(la un nivel mult mai restrans), D, si Rust(ambele avand ca baza o buna parte din facilitatile c++).

TLDR: C# este bazat pe C++ si este gandit pentru o dezvoltare mai rapida a aplicatiilor si o usurinta mai mare in dezvoltare. Ca si hobby, poti merge linistit pe c# fara regrete, totusi daca vei incerca sa inveti c++ la un nivel cat de cat decent, vei avea cunostintele necesare pentru a invata relativ usor limbajele urmatoare: C#, Java, D, Rust, (si ceva mai greu PHP, Javascript, python, vb).

Link to comment
Share on other sites

Diferentele intre limbajele de programare mentionate sunt relativ mici dar importante.Spre exemplu in .Net (C#, VB, etc) nu poti scrie un driver, si daca vei scrie o aplicatie nu vei avea performanta unei aplicatii compilate nativ.watsonAI, cum adica C# este limitat in cea mai mare parte a timpului?

LE: Am inteles.Esti un om care judeca o carte dupa coperta.

Edited by Erase
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...