Jump to content
OrIaX

logica

Recommended Posts

Intr-un cos sunt 14 Kg de mere.

Avem o balanta si o greutate de 2 Kg.

Cum facem pentru a masura 3 Kg de mere numai din doua cantariri ?

Punem in balanta

1) 2kg+6kg mere _=_ 8 kg mere

2) 3kg mere _=_ 3kg mere (alea 6 cantarite)

Intrebare php:

$s="abc";

if(strpos($s,"a")==false) echo "Nu este in sir

";

else echo "Este.

";

de ce zice ca "nu este in sir"? Adaugati un singur semn ca sa faceti programul sa afiseze corect.

Link to comment
Share on other sites

Un bazin de natatie este echipat cu conducte avand orificiile situate la fiecare extremitate a fiecarui culoar, una fiind prevazuta pentru evacuarea apei si toate celelalte (avand acelasi debit constant) fiind folosite pentru umplerea bazinului. Cu toate conductele de umplere in functiune , apa din bazin ajunge la nivelul prevazut de regulament in exact 3 ore.

Intr-o zi de concurs, in urma unor defectiuni tehnice, nu pot fi folosite decat 10 conducte. In baza experieteni sale, administratorul bazei sportive apreciaza( corect ,de altfel) ca bazinul va fi pregatit corespunzator intr-un interval de 4-5 ore.

Daca umplerea bazinului a inceput la ora 5.15, in ce moment al zilei (ora si minut) pot incepe incalzirea primii concurenti?

Link to comment
Share on other sites

chestia asta mi-a dat ceva de gandit....

la o bifurcatie de drumuri e o casa cu doi gemeni. sa le zicem A si B... unul din ei minte intotdeauna, celalalt spune adevarul intotdeauna. fiind gemeni, nu pot fi deosebiti, deci nu stim care-i care. trebuie aflat drumul printr-o singura intrebare pusa unuia din ei. (sunt 2 drumuri posibile, sa le zicem C si D)

Link to comment
Share on other sites

@lokipaki: daca il prinzi p ala care minte iti va spune da, daca il prinzi p frac-tu iti va spune da (esti p drumul cel bun)

@hertz: ai pus 2 intrebari

iti va spune da la drumul bun si nu la drumul rau, indiferent pe cine prinzi.

Problema e clasica. CLASATA!

ala cu adevarul nu zic, zice da sau nu corect

mincinosu: "asta e drumu bun?" daca e rau zice DA. "DACA te-as intreba?"

aa as zice nu" care e alta minciuna si problema devine negarea negatiei.

sa-l prinzi tu pe frac-meu ca s-a dus avorton

Link to comment
Share on other sites

@lokipaki: daca il prinzi p ala care minte iti va spune da, daca il prinzi p frac-tu iti va spune da (esti p drumul cel bun)

@hertz: ai pus 2 intrebari

iti va spune da la drumul bun si nu la drumul rau, indiferent pe cine prinzi.

Problema e clasica. CLASATA!

ala cu adevarul nu zic, zice da sau nu corect

mincinosu: "asta e drumu bun?" daca e rau zice DA. "DACA te-as intreba?"

aa as zice nu" care e alta minciuna si problema devine negarea negatiei.

sa-l prinzi tu pe frac-meu ca s-a dus avorton

scuze ptr greseala... aseara eram... obstaculat logic/neuromotor (nu mai fumez porcarii!!) da, ai dreptate si mai sus am vrut sa zis "daca il prinzi pe frac-su"... asa-i, e cum zici tu... eu aveam un raspuns un pic mai complicat totusi... eu gasisem o intrebare de genul "unde mi-ar spune fratele tau ca e drumul GRESIT" si mereu va indica drumul corect, oricine ar fi

daca il prinzi pe A, iti spune ca B te va minti in legatura cu drumul gresit, aratandu-ti-l pe cel corect, iar daca il prinzi pe B te va minti ca fratele lui ti-ar arata drumul gresit, aratandu-ti-l tot pe cel corect...

macar e bine ca acum mai stiu o solutie...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...