Jump to content
SynTAX

Certificare LPIC 1

Recommended Posts

  • Active Members

O are cineva? Ce credeti in raport cu RHCE? Eu tocmai mi-am luat de pe bookexpress Linux Bible dar ma gandesc serios, dupa cateva cautari, sa ma axez pe LPIC + certificarea aditionala. Am si CCNP-ul si ma gandesc ca ar fi bun si ceva pe Linux. Eu am cateva opinii, dar spuneti-va si voi parerea.

Link to comment
Share on other sites

N-am mai dat LPIC. Daca vrei sa il dai pe asta trebuie sa te uiti si la versiunea manualului. Eu am invatat dupa versiunea 4, cred ca e cea actuala.

Din cate stiu, astia de la LPI si-au bagat in card cu astia de la Comptia. Examenul pentru Comptia Linux + e acelasi cu cel de LPIC si normal iti dau ambele certificari daca il iei.

Nu mai stiu in care centru d-asta (se numesc centre VUE si sunt destule prin Bucuresti) iti dadeau si RHCE in plus.

 

Ideea e ca sunt si bundle-uri daca te hotarasti sa dai si ca bani te duce la vreo cateva sute de euro, depinde si ce noroc ai.

 

Sunt angajatori in Ro care nu angajeaza fara o certificare specifica pentru ca na, trebuie sa isi dea si importanta. Stiu de un exemplu unde angajau doar cu Comptia iar pe cei cu LPIC nici nu ii baga in seama, cu toate ca atesta acelasi drac.

 

Ma gandeam sa dau LPIC ca e cel mai ieftin sincer :), dar de cand cu fuziunea asta a lor, cred ca mai bine dai Comptia.

Cea mai buna varianta pentru tine nu stiu care e, trebuie sa te gandesti la bani, timp si resurse online (cost tutoriale/manuale s.a.m.d.).

 

De Brainbench nu stiu. @aelius, astia au si ceva manuale/ghiduri online sau inveti tu si trebuie sa dai testul ala in 90 de zile?

La ei pe site am gasit asta intr-o nota la sfarsit de pagina:

" ***Certification tests that are free and not taken in an active subscription do not include a certificate, which can be purchased for U.S. $4.95 (electronic download) or $14.95 (mailed, printed copy suitable for framing). "

Certificate se dau doar pentru US sau cum? 

 

Spor la invatat.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Are dreptate @CrazyTank. Examenele se dau la centrele VUE, costa 150 euro, poti da oricand. Daca poti sa astepti pana la anul, te inscrii la Poli, la LPIC si dai examen cu 50 de euro, dar e o data fixa, se da de 2 ori pe an parca.

Vezi aici: http://www.lpic.ro/wiki/ si https://learn.ccna.ro/

Nu-ti recomand sa te duci la cursuri, invata singur. Cel putin la Poli, cursurile sunt tinute de niste studentasi de la Automatica si Calculatoare, membri ai ROSEdu.

Certificarile sunt recunoscute international, valabile pe 5 ani. Adica iei LPIC-101, o sa fie valabila 5 ani, apoi te pregatesti pt LPIC-102 si o iei pe asta, o sa fie valabila alti 5 ani...

O sa va pun la dispozitie, cursuri etc, dupa vacanta, scrieti-mi in privat sa nu uit.

Numai bine!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, CrazyTank said:

...

De Brainbench nu stiu. @aelius, astia au si ceva manuale/ghiduri online sau inveti tu si trebuie sa dai testul ala in 90 de zile?

La ei pe site am gasit asta intr-o nota la sfarsit de pagina:

" ***Certification tests that are free and not taken in an active subscription do not include a certificate, which can be purchased for U.S. $4.95 (electronic download) or $14.95 (mailed, printed copy suitable for framing). "

Certificate se dau doar pentru US sau cum? 

9

 

Au ceva ghiduri pe acolo. Cel mai bine inveti singur si dai testele. Unele sunt gratis altele sunt cu bani (sume simbolice). Certificatele le trimite oriunde din cate stiu contra sumei de 15 dolari

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...