Jump to content
CODEX

Windows sau Linux ?

Recommended Posts

In nici un caz nu sunt pasionat de jocuri . Imi place posibilitatea alegerii unui limbaj de programare dintr-o lista destul de mare , milioanele de programele care pot rula pe o platforma Windows si multe altele . Multora le place Linuxul pentru ca e ceva nou . Dupa un timp nu o sa le mai placa .

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa ramaneti uimiti insa mie doom 3 nu mia mers pe windows xp(rasnita de pc cand vine vorba de jocuri) insa sub linux+cedega am reusit sal joc pe 640*480 parca.Deeeeci!!!! :) Si sa stiti ca da am intalnit jocuri care merg mai bine emulate pe linux.Un ex. ar fi CS.Vorbesc din experienta proprie si nu din auzite.

Acum de preferinte ce sa zic.Daca as fi pus candva sa aleg odata pentru totdeauna un os si sa raman cu el ar fi Linux.Ce sa spun amandoua sunt sisteme de operare,amandoua parerea mea este ca sunt cele mai bune sist. de operare(as dori sa ignor mac os(sau osx cum mai este numit)).Windows-ul are avantaje si dezavantaje iar linuxul la fel.O alta remarca care as dori sa o fac este ca Linuxul fara Windows nu prea se putea si nici Windows fara Linux.Amandoua au avut contributii majore in aceasta lume a calculatoarelor.Iar cand aud de dumele astea cu Use Linux It's free and now easy to use like Ubuntu imi vine sa mor.Parerea mea este : daca nu esti genul techy si daca nu iti place sa te joci cu lucruri si nici nu esti interesat de aceasta lume a calculatoarelor atunci mai bine ramai pe windows pentru ca iti faci mai repede treaba minimala care o ai la pc decat pe linux.Ubuntu parerea mea e shit...plus ca incepe sa faca tot felul de probleme la fel ca un Windows.Asa au patit mosnegii de Novell cu Suse.Acum alta faza care pe mine ma atrage foarte mult este usurinta de a gasi programe pentru linux(debian rulez with it's repositories!) si pe deasupra sunt gratuite si nu chiar asa de greu cum crede lumea de instalat.Pe windows daca ar fi treb sa platesc pentru tot ce am avut nev sa folosesc ar fi treb sa platesc 500000$ daca nu si mai mult.Atunci ramane cealalta varianta:cauta warez,crack,serial,malware,virusi...etc si pe deasupra mai este si ilegal.Pe windows it's all about the money.Nu chiar tot insa 80%.Linuxul se misca greu cand vine vorba de inovatii Windows+Microsoft au un pas mai rapid cand vine vorba de asta.Cam atat am avut de zis....concluziile le trageti voi.

PS:Momentan am instalat Vista si Debian(+WinXP,WinServer2003,Backtrack,FreeBSD in Vmware,i know it does not count....but hey...i use them).

Link to comment
Share on other sites

In nici un caz nu sunt pasionat de jocuri . Imi place posibilitatea alegerii unui limbaj de programare dintr-o lista destul de mare , milioanele de programele care pot rula pe o platforma Windows si multe altele . Multora le place Linuxul pentru ca e ceva nou . Dupa un timp nu o sa le mai placa .

Foarte multe limbaje de programare sunt gata instalate pe orice Linux (C, C++, PHP, Perl, Python) si poti instala Pascal, Java, etc. (mi-e lene sa enumar limbajele de programare care pot fi instalate).

De-asta imi place Linux, pentru ca am totul gata instalat, ia mult mai putin spatiu pe hard decat Windows si are si limbaje de programare care merg PE ORICE SISTEM DE OPERARE.

Nu ai nevoie decat de o compilare si gata. (si uneori mici modificari ale codului) :)

Vezi ca pe Linux sunt chiar mai multe limbaje de programare gata instalate si nu cu bani, nu free, ci open source (te uiti in sursa si ai voie sa modifici si sa iti faci propriul program). Nu ai nevoie de decompilatoare (desi sunt si pentru Linux).

Eu nu o sa am nevoie de Wine sau altceva ca sa rulez programele de pe Linux pe Windows sau pe Unix, BSD, etc..

Nu e adevarat ca nu o sa imi mai placa. (Cel putin pentru mine tot ce am zis mai devreme este adevarat si este motivul pentru care am Linux.)

Link to comment
Share on other sites

[Programare]

Exceptand incercarile de limbaje de programare produse de M$ (C#, J#, VB, FOXPRO, etc. ) toate iti merg perfect conform standardelor. Adica daca inveti sa programezi in linux, sigur nu vei avea probleme cand vei incerca programarea embedded. De altfel toate programele scrise pe linux vor merge pe windows (exceptand cele in care folosesti anumite biblioteci), invers nu e valabil datorita "adaptarilor" pe care M$ le face la standardele ANSI.

In alta ordine de idei vei putea invata cum merge un sistem de operare si sa il modifici cum vrei tu.

[Jocuri]

Conform testelor, jocurile sub linux (rulate cu cedega) se misca mai bine, totusi numarul bug-urilor peste care dai te vor deranja. Crackurile sunt greu de rulat, unele nu merg sub cedega.

[Altele]

Nu pot sa folosesc linuxul pentru:

- documentele word oficiale ( OOO nu e o alternativa buna)

- update la softul de la telefon mobil

- anumite kituri de dezvoltare embedded

- unele bdm-uri

Problema o rezolvi daca instalezi doua masini virtuale cu windows. Adica sub linux rulezi windows. Doua masini virtuale iti trebuie ca sa poti da un "reinstall rapid". Astfel daca un windows ti se buseste, in 2 minute ai altul proaspat oricand.

Link to comment
Share on other sites

100% Windows . INCA Linux-ul nu se poate compara cu windows .

Asta e o prostie,nu poti compara linux-ul si windows-ul sau invers,sunt foarte diferite.

Windows-ul e folositor pentru tine,iar Linux-ul pentru mine,tie iti place sa lucrezi pe windows,mie pe linux,tu preferi ca limbaj de programare visual basic,eu perl,tu esti nevoit sa cumperi visual basic si windows-ul,eu nu etc.

Link to comment
Share on other sites

Ce distributie de GNU/Linux folosesti?

Daca ma intrebai pe mine acum folosesc Debian Etch 4.0.

EDIT:

Daca as avea destule resurse la calc as putea testa Beryl sau 3d Desktop. Asta ca sa va arat ca si linuxul are cu ce inafara de programare (grafica era ceea ce lipsea Linux si avea Windows in general). Cine nu stie ce sunt cautati pe Google. :)

Link to comment
Share on other sites

"Windows sau Linux?" este o intrebare hilara.

Linux-ul mai nou decat Windows, este o afirmatie partial hilara. Da, ce-i drept, kernel-ul de Linux a fost scris prima data in '91, dar Unix-ul exista de muuuult mult timp... Amin.

Dar, lasand la o parte, Win, Linux, Unix, chiar si Mac, Plan9 sau alte OS-uri, ideea care trebuie inteleasa de cei care cauta sa puna in antiteza aceste sisteme de programare, este ca, fiecare dintre ele a fost creat cu un anumit scop! Daca le scoti din context, nu rezolvi nimic.

Windows-ul a fost creat pt PC-uri, asa cum le stim noi. Adica pt computere user firendly, care incearca inainte de toate sa arate frumos, sa iti afiseze imagini pe desktop, si apoi sa isi justifice costul hardware-ului continut. Sa nu uitam de games, si aplicatii multimedia.

Unix-ul a fost creat strict pentru servere, pentru echipamente de retea, pentru super-computere, etc. Plan9, FreeBSD, they are all alike.

Linux-ul a fost o varianta de Unix, open source, destinata utilizatorului obisnuit, dar, ATENTIE, acelui utilizator care se incumeta sa isi compileze singur un modul de kernel, care stie sa isi instaleze corect un pachet, celui care stie sa isi seteze dhcp-ul singur, si care este un fan al unui Command Line Interface. Dar, o data cu trecerea timpului, Linux devinde din ce in ce mai friendly. Iar Ubuntu - Linux for Human Beings, este un pas mare pentru omenire.

Mac-urile sunt ceva fancy si exotic. Se chinuie sa adune putin din toate, si cam... reusesc. Nu am auzit pe nici un dezvoltator de aplicatii multimedia, fotografie, etc, care sa abandoneze Mac-ul dupa ce l-a atins o data.

Cine zice ca "limbajul lui de programare preferat" influenteza alegerea OSului, nu are imaginatie. Iar cine nu accepta ideea ca in ziua de azi, e foarte bine si indicat sa ai un dual-boot cu un Win si un Lin, va ajunge la muzeu, este un dinozaur pe cale de disparitie.

Personal, folosesc pe notebook, cele mai "noob-level" OSuri - Ubuntu 8.04 LTS + Vista Business. Dar, trebuie sa recunosc, ca, in afara de aplicatii care cer DirectX exclusiv, nu am nici un motiv real sa folosesc Vista. Ceea ce doresc sa zic este ca, (aproape), nu ai nici un motiv concret in ziua de azi sa ramai "lipit" la un singur OS.

On topic: Raspunsul meu, este deci, Windows SI Linux.

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca nu cunosti bine Windows. Mi se pare ca esti un pic cam naiv. O sa iti povestesc eu un pic despre el.

Windows logheaza toate linkurile (daca folosesti Internet Explorer) si emailurile (daca folosesti Outlook).

Acestea sunt fisierele CU ADEVARAT ASCUNSE ALE WINDOWS. Adica de mult ei incalcau legi etc. doar pentru a CONTROLA UTILIZATORII. (stiind tot despre ei, incalcand intimitatea)

De unde m-am informat? De aici puteti downloada articolul.

Daca te intrebi de ce am incredere in Linux raspunsul e simplu. Pentru ca vad tot ce face, pentru ca eu il compilez de la un capat la altul daca am chef. Adica poti avea incredere ca totul se intampla cu un motiv pe care eu sa il poti intelege.

Eu folosesc doar Linux si nu inseamna ca sunt antic pentru ca gandesc logic. :)

Link to comment
Share on other sites

De unde m-am informat? De aici puteti downloada articolul.

Sau poate fi citit aici: http://sillydog.org/mshidden.php

In orice caz, old news.

Mergeau mai bine linkurile clasice anti-Vista (nu neaparat pentru paranoici). Stiti voi, Windows Vista lets US Government Spy on your PC, A List of Windows Vista Spying Tools bawwwww, etc.

Uite aici un eseu interesant pro-Linux (si pro-dumping Windows)

http://fravia.2113.ch/linux.htm

Edited by wvw
fravia ftw
Link to comment
Share on other sites

lol?

Am spus eu asta? Nici nu am folosit cuvantul hacker..

Era o aluzie catre un user de pe acest forum daca nu ai vazut..

Si oricum sa recunoastem, daca nu esti un impatimit al jocurilor, linux este mult mai bun ca xp..

Sa evitam discutiile pe langa in topicul lui DonPablo.

Acum... trecand peste flama & Co, ce inseamna "Linux este mai bun ca XP?"

Din ce punct de vedere este mai bun? Poate ca eu lucrez zilnic in Visual Studio / sunt developer .NET / fac jocuri in DirectX 10 etc.

La ce-mi trebuie GNU/Linux?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...