Jump to content
dan13oct

internet pe pc prin mobil cu wap!!

Recommended Posts

si eu am incercat ceva de genu dar nu am reusit. si totusi m-am interesat pe la aia pe la orange.. la aia sunt si eu . dar au zis ca nu are legatura wap unlimited cu datele. So nu stiu ce sanse ai . doar sa fie vreo combinatie care numai lumea de pe aici ar putea sa stie.. dar nu cred ca este.Sry

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa corectez ce a zis Cracknel-Ubuntu mai acum ceva timp - Orange nu restrictioneaza tot in afara de 80! Da, merge doar protocolul HTTP(S), dar acest lucru poate fi "rezolvat".

Pentru a functiona WAP Unlimited pe PC, modemul (USB sau BT, depinde cum conectezi tel.) are nevoie de o setare suplientara : Access-Point-ul, care este "wap". Acesta se seteaza in Device Manager/<nume modem>/Properties/Advanced si la Extra initialization commands pui comanda at+cgdcont=1,"ip","wap" sau +cgdcont=,,"wap" (a doua nu are cum sa nu functioneze ;) ).

Acum te vei conecta prin Acces Point-ul bun. Daca vrei doar sa navighezi pe pagin web, proxy Orange works good. Daca vrei si altele, atunci va trebui sa scapi de restrictii (adica sa faci proxy bypassing) prin tunneling (adica port forwarding, mai ales prin SSH, care este acceptat de Orange (cel putin pe 443/563 merge...) ). Cateva exemple : Blu3net (sau OpenVPN, depinde ce porturi vrei sa forwardezi); Your-Freedom; Freegate; UltraSurf; Hopster; Vampix etc. Exista si programe de tip server-client(i), in caz ca vrei sa iti tii propriul server pt tunneling acasa la tine. Aceste programe functioneaza ca un proxy SOCKS (127.0.0.1:<port forwardat>. Pentru a face toate aplicatiile sa treaca prin acest proxy, foloseste Proxifier.

Mult succes.

PS : Nu te astepta la viteze mai mari de 20 kb/s pe EDGE si maaaxim 60-70 pe 3G..Daca ai 3G+...alta treaba...dar numai semnal 3G nu o fi la tine la tara :)

Link to comment
Share on other sites

Uh , salut .

Pai se poate prin netul de la orange

Adica wap unlimited . Orange are optiunea de wap unlimited care se activeaza de la *100#

Costa 3.5 Euro, adica daca iei un sim , o activezi luna respectiva si mai ramai cu ceva maruntzish.

Pe abonament e limitat la 500 MB de trafic orange wap asta ,adica faci cost daca il depasesti =)), dar pe prepay e unlimited , de ce ? Pentru ca am facut eu aproape un giga si mergea :) . Am sunat la relatii cu clientii zi mi`au zis ca e sigur 500MB . (BA NU)

Treaba e ca e limitat ca si file size de download la 10 mega . Poti sa il pacalesti , daca stai sa cauti ceva care sa traga din bucati , un download manager care sa traga din bucati , sau geva gen torrent care am vazut ca merge .

E un site .mobi facut de ceva romani , poti lua muzica si ringtones si clipuri , ii zice cucurigu.mobi . Acolo cu orange wap asta poti sa tragi maxim 10 mega .

L`am pus pe laptop netul asta , printr`un terminal mobil cu 3G , prinde 47KB/s fara probleme , dar se blocheaza downloadul si pe calculator tot la 10MB . Face clantz de parca s`ar fi terminat de downlodat si desi trebuia sa traga 100 de mega fisierul are fix 10MB . Nu am ma experimentat de mult cu el pentru ca ma plictisisem sa tot adun simuri .

Mi`a mers sa fac stream de tv , si radio gen last fm sau shoucast .

Toata smecheria consta in comanda asta >AT+CGDCONT=1, "IP","wap","",0,0<

Comanda se baga la phone and modem options , dupa ce se instaleaza atomat din plug and play sau ceva asemanator modemul telefonului .

Se baga la modemul telefonului .

Dupa asta se face o conexiune gen RDS , cu user si parola .

user:wap , parola:wap

Dial cu *99#

Nu incercati decat cu ceva care nu are cum sa va arda la cost . Exclus abonament , face cost suplimentar daca nu iese din prima .

Nu merge yahoo messenger , doar yahoo Go . La verficarea mailului in yahoo in browser IE face o chestie dubioasa gen , genereaza mereu =random ala la adresa si isi da refresh singur .

Trebuie de asemenea bagat si un proxy in toata treaba , cel de la orange adica 62.217.247.252 cu port 8799

Ca avantaje poti sa il pui prin bluetooth , poti sa e duci la munte sau mare si sa il folosesti pe laptop , care daca are bluetooth , lasi telefonul in cablu la incarcat si te dai pe net intr`o raza de vro 10 metri , fara nici un stick de la vodafone sau orange .

Costa 3.5 / luna si da 47 KB/s cu 3G . . .

Net bun si frumos pentru cine nu vrea sa se complice se gaseste cu 10 sau 11 euro si la vf si la orange , dar presupune abonamen lunar . . . factura . . .

ATENTIE: Activati mai intai wap unlimited , daca nu , mananca din credit si nu se mai poate activa .

Pentru alte detalii gugle dupa proxy`u ala de la orange sau comanda de adaugat in phone and modem . Sigur o sa se mai gaseasca ceva related .

Cand merge , merge fara probleme si nu se blocheaza , daca nu e setat ceva bine atunci apar probleme

Daca i s`a parut cuiva de interes ce am scris , sau prea imprastiat sa imi zica si il rescriu/editez :)

L.E. AT+CGDCONT=1, "IP","wap","",0,0 se baga la extra initialisation commands

Edited by unqw
Link to comment
Share on other sites

"Pai se poate prin netul de la orange " - nu numai Orange ofera WAP unlimited

"Dupa asta se face o conexiune gen RDS , cu user si parola .

user:wap , parola:wap

Dial cu *99#" - Te contrazici singur. RDS e Point to Point Over Ethernet, conexiunea cu mobilul e Dial-up. Diferenta de la cer la pamant.

"Nu merge yahoo messenger " - BA DA..incercati v9, serverele aleia nu sunt blocate (inca) de proxy-ul Orange. Sau, take a look above - tunneling

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...