Jump to content
UnixDevel

O parere

Recommended Posts

In ultimele 3 luni am trecut cu siteul printrun process de rebranding 

Site-ul am deci sa il mut pe wordpress ( bedrook)
Tema am facut open source se poate descarca de pe githubul meu.
Inca sunt in alfa version.
Inca nu m-am pus pe optimizare.
Planul este sa las siteul vre-o luna de zile pana se stabilizeaza si abia dupa aceea folosind dezvoltare continuua sa aduc imbunatatiri.
Orice opinie este bine venita.

 

@LzoMedia

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum vad altii chestia asta, pentru ca am vazut-o practicata destul de des, dar mie mi se pare ca nu da bine deloc ca programator/echipa care se lauda ca stie si backend si frontend sa foloseasca un WP sau alta platforma pentru site-ul de prezentare. Site-ul de prezentare trebuie sa fie cartea ta de vizita. Tu cu ce te prezinti? Cu un cod scris de altul? - "Tu" in general, cei care practica asta.

E adevarat ca nu-ti vede nimeni codul de pe site "cu ochiul liber" incat sa poata sa-si faca o parere "meh", dar totusi..

Si eu lucrez la site-ul meu de prezentare, trag de el ca de un caine mort pentru ca lucrez si la alta platforma in paralel, dar incerc sa-l fac unic si sa poarte semnatura mea, sa zic asa.

Asta asa, subiectiv.

Obiectiv: imaginile par ca au lag pana se face flip la acel text, link-urile nu e ok sa se deschida in tab nou daca nu e link extern sau daca nu ai vreun motiv intemeiat sa vrei sa ma pastrezi in pagina veche, coloritul e un pic copilaresc (bate spre "hacky boi", nu pare profi), pagina de contact pare ca aproape n-are CSS pe .container.

 

Nu stiu daca e doar la mine dar totul e foarte laggy. Scriu in inputurile de pe contact si apar literele de zici ca vin cu CFR.

 

BTW, e LZO? Cu L? O.o Mereu ti-am citit usernameul ca izomedia. Nici nu pot pronunta LZO.

 

 

Succes!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wav3 said:

Nu stiu cum vad altii chestia asta, pentru ca am vazut-o practicata destul de des, dar mie mi se pare ca nu da bine deloc ca programator/echipa care se lauda ca stie si backend si frontend sa foloseasca un WP sau alta platforma pentru site-ul de prezentare. Site-ul de prezentare trebuie sa fie cartea ta de vizita. Tu cu ce te prezinti? Cu un cod scris de altul? - "Tu" in general, cei care practica asta.

E adevarat ca nu-ti vede nimeni codul de pe site "cu ochiul liber" incat sa poata sa-si faca o parere "meh", dar totusi..

Si eu lucrez la site-ul meu de prezentare, trag de el ca de un caine mort pentru ca lucrez si la alta platforma in paralel, dar incerc sa-l fac unic si sa poarte semnatura mea, sa zic asa.

Parerea mea e ca daca esti pasionat poti sa-ti faci ceva custom, in timpu' liber.

Dar pentru o pagina web cu 10 linkuri e o pierdere de timp sa re-codezi tu Wordpress de la 0.

De ce sa refaci ceva care exista deja facut, bun, testat si folosit de mii de insi?

 

Daca vrei sa faci flex cu skillul tau, fa flex pe github, creaza teme, pluginuri, features pentru altii. Nu te chinui sa refaci ce e deja facut, ca sa te aflii in treaba.

Link to comment
Share on other sites

Da lageaza am vazut si eu e din cauza animatiei svg ca na chrome :)
Stiu dar pana acum am avut numai custom portofoliu (laravel ori symfony) si sincer Ori nu sunt eu bun la seo ori are wordpress ceva special (RPC) asta fiind motivul pentru care am ales wordpress de tura asta si pentru integrare mai usoara cu Mautic.
Sincer am decis sa fac tema de la 0 pentru ca vreau ceva mai iesit din comun.
Toata lumea il incurca e LZO pentru ca nimeni nu a auzit de LZO compression :))
Oricum merci de feedback 
 

Edited by lzomedia
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...