Jump to content
Hertz

Intrebare intrebatoare

Recommended Posts

Cand codezi de ceva vreme si apare vreun program care gaseste sau face "nu-stiu-ce", iti vine de-al naibii sa-l faci cu propria ta mana, stiind ca vei sti exact cum functioneaza, va face exact ce iti doresti cum iti doresti si cu timpul ai sa intelegi ca chiar nu exista acel program care sa merite sa-l cumperi. Singurul lucru in materie de programare pe care ar merita sa dai bani ar fi informatia. Informatia este cel mai important lucru, pana sa ajungi sa codezi ceva ai nevoie de ea, ai nevoie sa te documentezi, sa intelegi cum sa prelucrezi anumite date sa obtii ceea ce vrei si ce sunt acele date si cu ce scop. Bine sa zicem ca as fi un mic bogatas si as avea extrem de putin timp sa ma complic cu sf-uri de astea si as sari cu banii la vanzator direct la soft ... eu as lasa timpul si as investi in ceva open source, o companie ceva nu neaparat destul de cunoscuta ci cat de cat si sa se scoata soft-uri destul de folositoare ca pe banda rulanta apoi banii o sa vina de la sine, chiar daca initial totul va fi freeware si nu numai freeware ci si opensource.

Deci eu zic ca nu exista program pe care sa ajungi sa dai bani ci doar informatie, doar ea merita. Cine nu ar vrea un tutorial complet care explica pas cu pas perfect protocolul yahoo cu tot ce contine el de la servere pana la metode de encryptie si sa-si faca el propriul cookie generator pe baza acelui api stricat din webmessenger ?

Link to comment
Share on other sites

Tare cmiN, iti dau dreptate, citind postul tau ma gandesc la sacacu php-ul care il stiu si la cate siteuri de succes am vazut, toate sunt de la 0 construite; nu as alege sa iau un cms de-a gata pentru simplu fapt ca, consider, fiecare site trebuie sa isi pastreze structura dupa specific si daca as folosi un cms modificandu-l dupa preferintele si viziunea mea in final dupa multa munca mi-as da seama ca ar iesi o varza si l-as fi facut mult mai flexibil si mai la obiect de la 0 implicand si mai putina munca.

In alta ordine de idei mai bine iti faci singur programele necesare ba chiar daca sti bine programare mai dezvoltate si mai flexibile!

Iar legat de program...hmm, as dona la Ubuntu cred :D

...sa nu mai spun de zeci de idei de afaceri:P

...legat de informatie e vorba aia tare adevarata, informatia inseamna putere...da dar trebuie sa sti sa o si folosesti...fiind vb de o abilitate de aceasta data.

Link to comment
Share on other sites

@cMIN absolut, knowledge is power.

poate as dona pentru un antivirus, de platit nu cred.

stii...hertz ai pus intrebarea pe forumul gresit, deoarece aici vei gasi doar oameni care vor sa faca cu mana lor programele, nu sa le pice mura-n gura ( evident intotdeauna sunt si exceptii ).

de platit nu cred ca as plati decat pentru photoshop/genuine fractals.

pentru un tutorial descris de cMIN as plati sa zicem...5 dolari. dar sa fie frumos aranjat si cat de complet posibil, daca se poate printat, urasc sa citesc pe computer.

pentru informatie as plati. restul opensource...iar daca nu ...exista reteaua bittorrent :D

as plati pentru traducatorii care isi fac treaba cu succes pe internet.

Poate (it's a huge if ) as dona 1-2 euro / film si vreo 2 centi pe melodie luata.

pentru driver genius poate as plati :-? dar in niciun caz >10 dolari.

autopano giga - 20 dolari.

asta dupa ce incep sa castig banii mei, pe mustata, munca mea. oricum dupa ce ma angajez prespun ca o voi lasa mai moale cu piratatul si SIGUR voi cumpara toate filmele care mi-au placut / seriile tv care le-am vazut in tinerete, trase de pe net. vreau original.

pentru ce as mai plati eu...poate pentru un service de streaming online...pe baza de bittorrent, gen bitlet, dar aplicatie windows...nu scris in java, sau flash. dar abonament de maxim 50 euroi/luna ..."all you can consume", sa vizionezi cat ai chef, ce ai chef, la orice ora, filme, muzica etc.

As plati pentru un service *bun* care sa poata sa-mi proceseze in mod distribuit informatia pe care o vreau eu. Gen boinc, dar ceva mai bine facut-mai usor de folosit, poate ceva care sa nu necesite cunoasterea arhitecturii boinc, ci doar sa bage un hook si sa execute aplicatia de pe desktopul tau pe alte 1000 calculatoare si sa-ti returneze informatia procesata.

cam atat...restul ideilor is private...

Link to comment
Share on other sites

Dap ... ar trebui sa fie cam totul gratis si sa faca lumea din bun simt donatii :). Daca n-as avea ce face cu banii, pe care nici macar nu-i am :)), as dona pentru proiectele open source si in special pentru python si tot ce tine de el. Dati un search pe un sistem unix dupa fisierele cu extensie .py si dupa cele cu extensie .pl sau .c sau .o sau .sh sa vedeti diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...