Jump to content
hatelov3

Cu ce limbaje de programare trebuie sa incep?

Recommended Posts

@begood asta mi s-a parut cea mai mare idiotenie.

De cand la scoala se face programare?Sa-mi spuna mie daca exista cineva care a ajuns la vreun concurs macar judetean cu ce a invatat la scoala.

@hatelov3 depinde de ce ai dori sa inveti.

Algoritmica se lucreaza in general in C/C++

Programare web : PHP,Javascript,Ajax,Html,ASP.NET

Soft : C#,Delphi,VB(.NET)

Nu e neaparat sa lucrezi cu toate,poti sa le inveti pe parcurs insa cam astea sunt limbajele ce sunt folosite in ziua de azi.

Link to comment
Share on other sites

Nu se face pentru ca nu va duceti voi la ore ,bazele in scoala se pun ,ca vrei sa aprofundezi ulterior e alta poveste ..

de acord.

Nu se pune problema "cu ce limbaj de programare sa incep" ci "cu ce sa incep sa ajung in programare". Daca stapanesti algoritmica stapanesti usor orice limbaj de programare daca treci prin obisnuitul "hello world". Deci recomand scoala. Sau carti cu bazele informaticii, nu mai stiu, dar sunt cateva. Poate chiar manuale de scoala daca sunt (eu am prins doar culegeri)

Si apropo, html nu tine de programare.

=Nu poti invata o limba straina pana nu stapanesti ceva gramatica=

Link to comment
Share on other sites

Eu unul la scoala nu am inv nimk (pascal, wtf), ba uneori o contraziceam de multe ori pe profa de info si aveam dreptate... Cel mai bine, consider ca inveti singur, iar cand ajungi in ipostaze in care nu te descurci intrebi pe forumuri de nisa, asta dupa ce te-ai asigurat ca nu s-a mai discutat prin, google. Iti propui sa faci un lucru si te chinui pana iti iese, eu unul asa am inv 90% din ceea ce stiu.

A II-a varianta e sa inveti la o firma, lucrand, evident fara pretentii financiare.

Ca recomandari, ti-as sugera sa inveti 1st php, ca apoi sa fi putin motivat financiar sa mergi mai departe, cu limbaje de programare.

Bafta!

PS: loki nu multi au rabdare sa inv dupa manuale, cel putin eu unul, nu, mi se pare cel mai eficient sa inveti lucrand.

Link to comment
Share on other sites

@daatdraqq

Sunt curios care dintre noi a fost mai mult pe la scoala, eu nu m-am referit la faptul ca vrea sa invete informatica de liceu.Aia o inveti la scoala,pana intra 12a poate vei stapani un BF pe acolo.

Dar daca va stapani informatica de liceu, va ajunge in cel mai bun caz dupa facultate un programator de duzina.

@lokipaki daca asteptam scoala sa ma invete bazele acum stiam sa deschid fisiere in C :X:X:X:

Link to comment
Share on other sites

diferenta e: mie imi pui o sursa in fata intr-un limbaj de duzina si iti spun ce face.

Altuia care a invatat php ii pui o sursa C si zice ca no pablo english. Astia sunt cei care zic ca C si php nu au nik in comum.

E mai sigur sa stii algoritmica invatata in scoala. Daca ai profesor prost pregatit, sau tabietul de a fuma in cimitir in orele de info, e doar o problema personala. Nu vorbesc pe de rost.

Hai ca nu totul e metodica, am fost la nationala fara sa stiu nici macar metoda backtracking, doar programare pe intuitie, si am venit cu mentiune. Stiu ce presupune (sau ce ar trebui sa presupuna) bazele informaticii si materia de scoala si liceu.

Am invatat eu BASIC de capu meu (erau la moda sinclair-spectrum sau HC85) si limbajul de asamblare in OPUS (pe CIP-uri cu 16kROM+48kRAM+16K RAM paginare la ROM) dar programarea structurata am invatat-o la scoala.

Apropo, programare nu inseamna numai sa faci analiza unui <form> in php, mai inseamna si o programare pe obiecte, clase, ierarhii, nu de alta, te mai nimeresti cu CV pe la o firma care cere soft si te faci de ras cu ce stii de acasa ca ti-a spus compilatoru ca e "ok".

@cheater: tema pentru acasa din scoala e mult mai vasta decat ce programezi zi de zi in php pentru un site. Eu am trecut pe php pentru ca mi s-a parut doar de 100 de ori mai simplu decat C si sunt o fire comoda. Si consider ca nu folosesc mai nimic din programare utilizand acest limbaj. Decat niste variabile si niste conditii.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Bine ma stati acasa si fiti autodidacti , mai ales ca-i da afara si pe profesori acum e momentul prielnic ..Facem un slogan mare la intrarea in fiecare scoala "Copiii romaniei sunt autodidacti " :)

edit : pe "timpul meu" erau in laboratoarele de informatica calculatoarele ale vechi de se deschideau in 5 minute :)) ,doamne ce frumos era ...nu stiu acum cum mai este probabil au evoluat ..

Link to comment
Share on other sites

@lokipaki ai fost la nationala folosind programare intuitiva, chiar tu ai spus ca e un noroc.

Desi spui ca la scoala se invata algoritmica, eu iti spun ca algoritmica ce se invata la scoala e nula cu ce s-ar putea invata cu adevarat.Nu stiu cui te-ai adresat cu faza "analizei unui form",insa ma indoiesc ca cineva de aici s-ar referit la asta! :D

Nu inteleg ce tot incerci sa sugerezi cu scoala, scoala nu mai este decat in cazuri de exceptie(pe la Iasi la Grigorie Moisil, la liceul international de info si in alte cazuri) o sursa de pregatire a elevilor.

Un singur lucru il am deacord cu tine,este bun doar pentru baze,ma rog niste baze ale bazelor.

@cheater : Eficient e sa lucrezi si sa inveti sa lucrezi din carti.

@daatdraqq a disparut timpul cand profii sunt "the best from the best"

Oricum am trecut pe offtopic, parerea mea e stabila si nu poate fi influentata de niste cuvinte.Eu am vazut in realitate acest lucru. :)

Link to comment
Share on other sites

acasa nu inveti singur algoritmica. Acasa inveti cum sa faci un program intr-un limbaj pe care il stii care sa iti serveasca unui scop micut. Nu stiu ce profi ati avut, dar cu studiul de acasa cu o carte in mana nu ajungeam prea departe. Nu sunt cazuri de exceptie, materia este aceeasi la orice scoala.

Si niciodata nu inveti singur algoritmica din carti, (nu pare interesanta metodica), ci doar programare. Insist, multi stapanesc un limbaj dar habar n-au ca se poate si in altul mergand pe logica. Am vrut eu sa zic altceva cu back trackingu dar e grele de explicat. Nu a fost noroc, a fost ghinion ca mi-a picat una de back tracking din 4 si am pierdut.

Scoala are rolul sa te coordoneze, normal ca lucrezi si acasa sa prinzi ceva. Nu dau 100% credit scolii, ci temei pentru acasa. Spun simplu ca iti pune pe tava drumul pentru studii. Mai tarziu iti alegi tu ce iti place si inveti singur.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Haha daca spui ca algoritmica se invata la scoala chiar te pot contrazice aici 100% . Am invatat algoritmica doar acasa pana acum(cazul meu,nu discut de alte situatii).

Credeti ce vreti, parerea mea este ca daca doresti sa faci nu ai nevoie de nimeni pentru a face asta,insa recunosc uneori poate de un indrumator sa-ti zica pe unde sa apuci sau sa nu cazi singur in niste greseli care ar putea fi evidate dinainte.

De curiozitate,daca nu din carti de unde se invata algoritmica dupa parerea ta? :D

Link to comment
Share on other sites

Eu ma refeream la faptul ca profesorii de info, cel putin cati am cunoscut eu si am discutat cu amici pusi in aceeasi postura, nu stiu nici macar meserie calumea, da sa mai si predea...teme? eram singurul care le faceam...in cls9...apoi nu mai dadea ++ ne preada pascal, de imi venea sa o bat pe proasta...

Astfel am ajuns la concluzia ca daca reusesti sa inv ceva in liceu/fac nu iti va folosi la locul de munca, asa ca esti nevoit sa inveti prin alte mijloace ceea ce vei folosi mai tarziu. Acum sunt deacord ca sunt si cazuri fericite pentru care am tot respectul ca au avut norocul sa se aleaga cu ceva...

Am recomandat php, php nefiind un limbaj de programare ci scripting, pentru ca e relativ usor de invatat si se aseamana cu C, iar apoi va putea invata mai usor C. In plus daca il invata bine, corect, poate castiga niste bani ca apoi sa il motiveze pentru a invata un limbaj de programare. Cum? stiind ca nu a pierdut timpul degeaba, avand in vedere ca timpul inseamna bani...cel putin de la un anumit nivel, iar timpul "pierdut" pentru a ajunge acolo va fi rascumparat mai tarziu.

Link to comment
Share on other sites

am inteles.

In fine, cei cu mate-info se fac 1) profesori - da in ro isi baga ceva in meserie si-si cauta un salar cat de cat. 2) sunt mai rare in Ro dar sunt servicii care cer programare, stiu pe cineva care programeaza C pentru computerul de bord de wolkswagen si castiga binisor. 3) munca de acasa, programare in care romanu e pe locul 1. PHP, Symbian, hack NASA:) etc.

Dar ca mi-am adus aminte de scandalu Spiru. La Spiru ai ceva mai multe sanse sa iei un examen. Macar se lipeste ceva de tine invatand pe de rost o grila daca nu o pricepi. La stat iei examen pe copiat daca nu te pricepi, sau pe aderenta la profesor... am auzit de povesti gen persoane care terminasera AC nu stiau sa deschida un comp sau clasicul screen saver din Norton Commander cu pesti de acu 10 ani - zicea ca e virus. Sau altcineva care a cumparat huse la monitoare ca sa protejeze de virusi. Tot acu vreo 10 ani.

Link to comment
Share on other sites

Dar stai umpic Cheater. Daca stiu PHP de ce imi va fi mai usor sa invat C ? Dupa cum am vazut pe net PHP-ul nu prea se aseamana cu C sau nu ma pricep eu prea bine. Dar oricum, o sa vad eu cu ce o sa ma apuc dar mai astept reply-uri!

P.S : Cat este salariul unui programator in PHP, C++/Pascal/Delphi etc in Romania?

Link to comment
Share on other sites

La alte limbaje nu stiu, dar eu unul pot spune ca am luat pe siteuri php intre 450 si 1300 eur, depinde de site, ce mai includ in pachetul de servicii, cum ar fi consultanta seo, etc... + prefer sa le fac de la 0 dupa nevoile clientului, sunt anti-cmsuri.

La o firma poate varia in functie de cunostiinte, modul de angajare, full time, part time, colaborare, contract de licenta, cum e calculat castigul, la timpul de lucru, pe proiect, procentual din vanzarea produsului finit si aportul adus la el. Depinde de posibilitatiile firmei, cv, portofoliu, recomandari si cum sti sa negociezi, sa zicem intre 350 si 1500 eur pe luna.

Acum nu te astepta sa castigi atata de la inceput si daca vei ajunge sa fi suficient de bun incat sa castigi atata nu te culca pe o ureche si invata si C, cel putin!!!

PS:vorbind de lup, tocmai mi-a scris cineva ca vrea o oferta pt un site;))

Bafta multa!

Link to comment
Share on other sites

Daca devii bun in algoritmica si stii 2-4 limbaje de programare, putin PHP, mysql, iti promit ca nu o sa mai vrei sa ramai in tara.

Odata ce incepi cu C si mai inveti putin visual basic/c# (poo) poti stapani cam orice limbaj ...

Personal vreau sa stapanesc C/visual c++/c# php&mysql si intr-un final sa ma apuc de ASM. Optimizarile hardware se pot face doar low level. Daca combini softul cu hardware-ul poti face cam tot ce vrea muschiul tau.

In prezent se cauta oameni care sa-ti faca un site, se plateste relativ bine... personal nu ma atrage design-ul web...

Link to comment
Share on other sites

Sunt deacord cu u begood, si eu sunt tare nemultumit de mine ca nu am avut ocazia sa inv si alte limbaje, dar ca priect mi-am propus sa invat C-ul, iar apoi asm, si dc nu in continuare altele, acum timpul nu imi permite, dar la mom potrivit imi voi face si timp si voi gasi oportunitatea prin care voi putea invata limbajul ales calumea.

Iar legat de design, designul e una coding-ul e alta, eu sunt coder caci nu am viziunea , flerul, necesar pentru webdesign, in sensul asta colaborez cu diferite persoane care sunt "specializate" in domeniu.

Link to comment
Share on other sites

Aha, dar s-ar imbina programarea cu flashul/photoshopul si after effects? Pentru ca ma descurc bine in flash/photoshop si destul de bine in AfterEffects!

P.S : Cheater/begood imi puteti trimite niste site-uri etc de unde pot incepe cu programarea?(de unde pot invata) sau daca e trimiteti un id de mess si vorbim acolo !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...