Jump to content
daatdraqq

Internauţii români şi descărcările ilegale: între puşcărie şi suspendarea conexiunii

Recommended Posts

La nivel european, institu?iile comunitare au dat joi posibilitatea utilizatorilor ce descarc? ilegal con?inut online s? se apere înainte de a fi t?ia?i de la Internet. În România, discu?iile despre dreptul fundamental al accesului la Internet sunt înc? în fa??, iar internau?ii risc? în continuare s? li se deschid? dosare penale.

Discu?iile de joi din Parlamentul European au condus la un acord în privin?a condi?iilor în care se poate t?ia conexiunea la Internet utilizatorilor acuza?i de desc?rc?ri ilegale de con?inut. Privarea de acest drept, fundamental în ochii majorit??ii reprezentan?ilor societ??ii civile, se va putea face doar în urma unei proceduri corecte ?i impar?iale, incluzând dreptul de a fi ascultat ?i dreptul la o cale de atac eficace ?i în timp util a celui acuzat, arat? euractiv.ro. Textul nu mentioneaz?, totu?i, explicit obligativitatea unei decizii judec?tore?ti.

Deconectarea de la Internet, dup? trei avertismente adresate utilizatorilor care descarc? ilegal con?inut online, este deja implementat? în Fran?a, iar Marea Britanie este la fel de aproape de o astfel de lege.

"Lupta pentru Amendamentul 138 din Pachetul Telecom (n.r. cel care a fost modificat în urma discu?iilor de joi de la Bruxellers) a înregistrat o victorie par?ial?, prin modificarea textului propus", sunt de p?rere reprezentan?ii Partidului Pira?ilor în România. Potrivit lui Christian Engström, europarlamentar din partea Partidului Pira?ilor, citat de partidulpiratilor.ro, mai sunt, totu?i, multe de f?cut. “Într-o societate deschis? ?i liber?, nimeni nu ar trebui s? fie deconectat de la Internet”.

Tot joi, în România, a avut loc o rund? de discu?ii purtate pe marginea reglement?rii Internetului purtate de reprezentan?ii Guvernului, ai industriei muzicale, ai companiilor media ?i de telecomunica?ii, precum ?i de reprezentan?i ai utilizatorilor, relateaz? NewsIn. Printre prevederile acordului elaborat se num?r? simplificarea "modului de acordare a licen?elor în mediul digital, inclusiv prin analizarea organiz?rii unui ghi?eu virtual unic“, "digitizarea repertoriului na?ional ?i promovarea ?i integrarea sa în repertoriul interna?ional pentru a putea fi utilizat ?i de consumatori din alte ??ri“, asigurarea "transparen?ei metodelor de licen?iere“ ?i reglementarea folosirii operelor "orfane“, al c?rui autor a murit ?i nu exist? mo?tenitori sau care nu au autor identificat.

"Documentul este o ciorn?, unul de lucru. Am stabilit s? avem un cadru de comunicare mai bun?, inclusiv un blog. Ce se întâmpl? acum nu este în regul?, avem o mare parte dintre utiliz?ri care nu sunt clare din punct de vedere juridic ?i oricare dintre utilizatorii actuali de Internet pot face obiectul unui dosar penal, ceea ce nu este în regul?. Vrem s? cre?m un echilibru între interesele tuturor ?i s? avem un mediu care s? promoveze interesele tuturor", declar? pentru REALITATEA.NET Lauren?iu Oprea, pre?edinte ORDA.

Deconectarea de la net, varianta vehiculat? la nivel european, este o solu?ie discutabil?, în opinia lui Oprea, "pu?in dispropor?ionat? fa?? de fapt?": "Nici sanc?iunile penale ?i nici t?ierea accesului la Internet nu sunt cele mai bune solu?ii. Un avertisment este cea mai corect? abordare în acest moment". Toat? lumea trebuie s? profite de pe urma Internetului, apreciaz? ?eful ORDA: "Utilizatorii î?i doresc acces cât mai facil la opere, noi sus?inem ca acest lucru s? se fac? legal, în condi?ii rezonabile din punct de vedere financiar, chiar gratuit. În egal? m?sur? avem o industrie care activeaz? în aceast? zon?, care poate oferi locuri de munc? ?i venituri la bugetul de stat".

071159444af54510b81b6.jpg

Drintre obiec?iile aduse "acordului" de c?tre reprezentan?ii utilizatorilor cele mai grave au fost lipsa definirii conceptelor ?i limitarea dreptului constitu?ional de liber acces la cultur? ?i cunoa?tere. Astfel, utilizatorii de internet sunt numi?i „consumatori“, iar accesul este redus la „acces rezonabil al consumatorilor la cultur? ?i cunoa?tere“. Bloggerul Vali Petcu (****), prezent joi la discu?ii, spune pe blogul s?u c? nu s-a ajuns "nici m?car la o urm? de concluzie". "Problema e delicat?. Mi-am desc?rcat zeci de DVD-uri cu Robert de Niro de pe net ?i când Amazon.com a început s? livreze în România, mi le-am cump?rat. Am piratat albumele Led Zeppelin pentru c? nu se g?seau în România. Când am întrebat la magazinul Muzica, s-au uitat la mine ca la felul 22. Cred c? ne învârtim în cerc. To?i spunem c? muzica româneasc? e proast? ?i nu î?i merit? pretul DC-ului, dar desc?rc?m bucuro?i albumele de pe net", declar? Petcu pentru REALITATEA.NET.

sursa :Stiri, stiri online, stiri TV, stiri video, stiri mobil | Realitatea .NET

Link to comment
Share on other sites

eu cred daca legea ar intra in vigoare toti romani le-ar sari in cap, sau ar iesi in strada cu proteste... dar acuma pe bune cine nu vrea un joc gratis sau un film cu doar cateva clickuri si putina abdare, poate ca si parlamentari descarca la greu de pe net sau macar copii lor.

sa nu crezi ci sa FII SIGUR

poate doar jocurile de PS sau XBOX le cumpara

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...