Jump to content
Guest Nemessis

Alegeri

Recommended Posts

Guest Nemessis

La fel ca si Nytro va spun "duceti-va la vot" daca aveti varsta necesara. Totusi va mai cer un lucru. Puneti-va parintii sa se gandeasca cum a fost sub guvernarea psd timp de 3 mandate si sa le aduceti aminte ca sunt exact aceeasi oameni si acum la conducerea psd.

Ajutati-i sa devina impartiali si sa scape de indobitocirea in masa promovata de realitatea si antenele 1 si 3. Nu le spuneti cu cine sa voteze pentru ca trebuie sa aleaga in functie de cum ii duce pe ei capul, nu de ce li se spune sa faca. Puneti-va rudele sa calculeze pe cine voteaza in functie de raul cel mai mic dintre cele doua posibilitati existente si mai ales in functie de ce s-a petrecut in trecut.

Situatia asta ne priveste mai mult ca oricand si nu mai putem merge la risc inca odata doar pentru ca un spagatist e obligat de patron sa spuna lumii intregi pe cine trebuie neaparat sa voteze. Televiziunile s-au pisat pe democratie pentru ca se folosesc de bosorogii care au invatat pe vremea lui Ceausescu ca ce e la tv e real si trebuie urmat.

Bosorogii astia or sa va decida viitorul voua asa ca dati-va interesul de pe acum daca vreti sa aveti o viata linistita pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

Interesant si foarte adevarat ce zici Nemessis.Dar vezi tu, pentru unii dintre romani conteaza "vorba buna" si "aspectul fizic placut" mai mult decat faptele in sine.Rade lumea de Basescu ca`i chel si are privirea crucis dar nu vad de fapt inteligenta de care da dovada.Rade lumea de Boc ca`i mic de statura ( si rad si eu cand imi aduc aminte cazatura din studioul TV ) dar nu vad puterea de munca si caracterul de care da dovada.Multi zic ,"da` ce`a facut, draga Basescu in 5 ani?".Dar ce`a facut PSD & Co in 16 ani ? PSD+PNL profita de ignoranta de care dau dovada o parte din romani.Mai vine si UDMR sa intre la guvernare desi Constitutia Romaniei prevede ca doar Partidele Politice au voie sa intre in Parlament, pe cand UDMR este Uniune, dar are structura unui partid( ca sa vezi hotie ).De ce crezi ca s`au inventat acele televiziuni de care zici ? Ca stiau ca ne`au ajuns cutitu` la os si s`ar putea sa facem de data asta tamabalau mare si adevarat ( nu ca si`n `89 )

M`am saturat sa imi spuna despre "viitor" un bosorog besinos trecut cu mult de varsta a treia.Pai ce viitor vede el pentru mine si copii mei cand pe el il cauta moartea ?

Ar fi multe de scris..........

Link to comment
Share on other sites

Basescu e bun ca presedinte ,dar atat .El vrea sa conduca tot : presedentie ,guvern,senat ,camera deputatilor si de aceea s-a saturat lumea de el .Un om mai pervers ca el e greu de gasit ,a se revedea faza cu plansu' ca iese Stolo ("draga Stolo" ) din cursa :)) .Pe de alta parte ,Geoana este Pinochio incarnat .Un mare mincinos ,care dupa ce a propus impozitul forfetar ,iesea pe toate posturile de televiziune si striga in gura mare ca el e impotriva impozitului forfetar si care striga in gura mare ca va da ficarui roman 25 de mii de euro sa vina acasa :)).De altfel numai uitandu-te la el iti dai seama ca e un om fals ,mincinos si condus de interesele altora. Din pacate avem de ales dintre un rau si un rau si mai mare.

Cea mai buna combinatie : Basescu presedinte :Pnl-ul sa puna prim-ministru .

Link to comment
Share on other sites

Basescu o fi vrand el putere suprema. Dar o face in limita constitutiei, "dictatura" inca e o exagerare. Multi zic ca a fost bine si acu nu e bine, nu noua ci politicienilor le-a fost bine sub PSD, intotdeauna era liniste si pace. Cand au fost in opozitie au facut tot posibilul sa se opuna. Basescu este un om puternic de a ajuns sa lupte de unul singur si ca presedinte mi se pare ok. Macar faptul ca nu vrea sa-i dicteze nimeni ce sa faca.

Ca niciodata este un intreg scandal politic pe fata, campanii electorale nu cu "ce vom face" dar cu "nu-l votati pe ala" de aia cel mai bine e sa votezi pe cine crezi ca e capabil.

Nu presedintele baga tara in groapa. Rolul lui tine cel mai mult pe plan extern (si aici noroc sau nu am intrat si noi in UE). Si alegerea primului ministru. Daca face o alegere proasta atunci economia merge in jos dar presedintele este acuzat ca el a facut asta.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Ce m-a intaratat cel mai tare e retardatul de Badea pe care il ridica toti handicapatii in slavi. Cum sa te dai om de popor si sa promovezi psd-ul pentru ca asa iti zice seful? Un ipocrit mai mare decat fututul ala nu o sa intalnim prea curand in televiziuni. Fanii lui Badea si ai antenelor trebuie sa inteleaga ca orice dobitoc poate sa spuna "ala ne fura, ala face manevre, i-as omori pe toti hotii". O facem cu totii zilnic si ca sa vezi, nu e deloc greu pentru ca sta in natura romanului sa isi dea cu parerea si sa se dea zmeu.

Problema e cand spui doar despre o singura persoana ca face escrocherii si promovezi un partid care a facut de 10 ori mai multe hotii decat respectiva persoana. Eu personal prefer 5 ani de dictatura basesciana, decat 5 ani de democratie psd-ista, dar nu o sa ii sfatuiesc pe oameni sa il voteze pe Basescu. Ii sfatuiesc sa decida singuri pentru ei, nu sa ii lase pe toti balosii si spagatistii de la tv sa faca asta.

Cand ajungi sa asculti orbeste de un show man devenit peste noapte analist politic si blogger inseamna ca esti prost de behai. Cand ajungi sa il consideri imbatabil doar pentru ca e karatist si zice la tv ca ii bate pe toti inseamna ca esti bou. Cand ajungi sa il consideri un om inteligent, venit din popor, care cica iti apara interesele de cetatean roman, cu toate ca a facut campanie electorala mai mult sau mai putin ascunsa timp de 2-3 ani unor comunisti, inseamna ca iti meriti viata de cacat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Paxica nu stau sa ma cert pe chestii politice dar tu nu stiai ca Vadim si PRM s-au aflat la guvernare inainte de mandatul Basescu si au facut fix pula, plus ca au furat impreuna cu PSD tot ce au putut timp de 4 ani? Sau ca era marele poet iubitor de Ceausescu caruia ii dedica ode si era sifon la securitate, lucru care inseamna ca oameni nevinovati faceau puscarie din cauza lui? Sau ca din 10 cuvinte 9 sunt minciuni de om nebun (vezi scandalul Emil Constantinescu o fute pe Rona Hartner)? A da, e aliat cu Becali. Becali -> machedon + mafiot. Unde e nationalismul si corectitudinea? Nu ti se pare ca macane cam tare ratza?

Link to comment
Share on other sites

daca ar fi iesit presedinte ar fi maturat cu toti

nope, asta a incercat si basescu. Si uite unde a ajuns.

Noi suntem tara care recita "unde esti tu Tepes doamne" dar daca vine Tepes il fute presa si guvernu, boierii, de fapt mi se pare ca asa s-a si intamplat pe vremea lui. Tot romani am ramas.

In vadim nu am incredere. Are gura mare. Si nici in politicienii care zic ca au bani de investit pentru popor. Toti dupa schimbari au dat vina pe guvernul anterior ca i-a lasat fara bani. Ce sa faca urmatorul in 5 ani de guvernare cand am fost in criza de 20 de ani? Sa-si faca ziar poate in care sa zica ca e bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Pax de ce dai link catre Libertatea? Libertatea e tabloid, nu ziar de stiri. Adica e un CanCan cu alta grafica. Uita-te unde se precizeaza sursa in articol. O sa observi ca nu exista. Articole ca asta apar de 50 ori pe an incepand cu '90. Libertatea scoate subiecte din burta, lucru ce ti-l poate probabil confirma si loki ca are pile pe acolo.

Oricum nu are legatura cu subiectul discutat :)

Link to comment
Share on other sites

:) politica Libertatea esta titlu sunator subiect de scandal nesemnificativ (cutare vedeta s-a futut a n-spea oara, inedit), constructie tehno ochioasa (profesionista). Identic Averea.

Considerati doar autorul articolului si patronul.

intr-adevar, nu bagati ziare ca este bine stiut zilele astea ca toti maharii presei sprijina partidele din interes. Articole confectionate la cererea patronilor.

Si orice ziar isi castiga venitul pe un an de zile din campania electorala. Daca aveti ocazia umblati dupa confectionat situri, flyere, postere etc, sau lipit afise, indiferent pentru cine, ca iese banul greu in perioade electorale.

PS: Aa si sa stiti ca orice ziar nu e facut de articole, ci de publicitatea din subsol. La fel televiziunile (d-aia lu Pro ii merge bine cu sfertu de ore de reclame iar la televiziunile fara, gen dd merg pe talk-show-uri platite si eventual regizate)

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

evz a pus link catre articolul ala. are indirect legatura cu subiectul discutat pentru ca daca'i adevarat, noul presedinte o sa aiba zile grele, si presupun ca asta o sa fie basescu ...

am mai trecut prin asta.

Cel mai rau va fi ca se vor scumpi toate de vom ajunge in stadiul de acu cativa ani cand s-a ajuns la taierea zerourilor. Va apare Ronul greu.

Din perspectiva asta l-as vota pe Geoana. Sa se repete perioada PSD da sa fie tot vina lor. :D

PS: in articol zice bine "statul roman", nu presedinte nu partid. Datorii externe au existat dintotdeauna in ultimii 20 de ani.

Link to comment
Share on other sites

vadim e nationalist si e impotriva ungurilor si a evreilor. publicului i s-a indus ideea ca el e un comunist nebun. tuturor le e frica sa intre in polemici cu el ca se pisa pe ei, e crizat cand vede cum ajunge handelul asta tara si pe viermi cum fura, cred ca e singurul politician care are cultura, in adevaratul sau sens. daca ar fi iesit presedinte ar fi maturat cu toti. daca o sa iasa basescu sau geoana astia ce-or sa faca ? or sa traga pentru ei si haita lor, asa cum se intampla de 20 de ani.

vadim?!

Link to comment
Share on other sites

ganditi si voi logic. Atunci era comunism. Cu alte cuvinte, daca nu faceai ce spunea regimul, nu era bine pentru sanatatea ta. Nu aveai ce face. Iti convenea sau nu, trebuia sa te supui regimului. Oricat de rebeli si cu principii si mai stiu eu ce ati fi, daca ati fi fost crescuti in mentalitatea vremurilor nu aveati ce sa faceti. Si mie mi se pare greu de crezut, dar asa e. In plus, un comunist(cel care a acceptat, nu care a fost de nevoie) ramane comunist toata viata.Cred ca e evident.La fel cum si un hot ramane hot toata viata, un parsiv ramane parsiv toata viata, etc.

Link to comment
Share on other sites

PCFV (Partidul Copiilor Fara Viitor) cea mai buna optiune

Cat despre vot ....degeaba mergem la vot "sa alegem raul cel mai mic" deoarece poate la anu "pentru tara si popor" ei or sa isi dea mana ...iar noi o sa ramanem cu constinta ca i-am votat si nimic mai mult

Oricine ar iesi presedinte noua tot mai rau o sa ne fie si o sa o ducem tot mai greu....iar ei poate o sa isi mai ia ceva vile, masini de lux, haine scumpe...bineinteles din slariul de parlamentar sau poate o sa mai aiba ceva vanzari anterioare....(cum plm sa ai costum de 10.000 de euro sau pantofi de 1000 cand salariul maxim este de 5000 pentru functia de presedinte...trebuie sa fii retardat sa asculti la ce le iese astora din gura

PS: Politica nu e nimic altceva decat o gluma proasta...deci de ce sa te gandesti la asta cand pe lumea asta curvele si bautura se gasesc pe toate drumurile....

Link to comment
Share on other sites

ori ca votati pe unul ori pe altul ...ei au "COMBINATII" intre ei facute deja..nu vezi cum vorbeste "ALA ESTE OMUL MEU" , "AM FACUT IMPREUNA TREABA AIA.."... ROMANIA ESTE DE KAKAT IN ACEST MOMENT ORI CU BASE ORI CU GEONY si nimeni nu o sa poata sa o scoata timp de 2-3 ani.

IMPRUMUTL DE 19 MILIARDE DE EURO , PRIMA TRANSA UNDE S-A DUS?

-S-A DUS LA BANCI PENTRU CA BANCA GUVERNEAZA SI IMPRUMUTA STATUL, ESTE CEL MAI VECHI ORGANISM DE INJECTIE SQL DINTR-UN STAT DEMOCRATIC.

-NU AVEM PRIM MINISTRU SAU VIITOR PRESEDINTE NU VA FIE FRICA...AVEM BANCILE CARE NE CONDUC DIN TOTDEAUNA! CAT TIMP SANT BANCILE NU VOR EXISTA CONFLICTE INDUSE DE TARILE OCCIDENTALE !

-ORICE GUVERN PUPA IN CUR BANCILE PT CA NU AU FONDURI LICHIDE ..PARDON BRB SA MA CAC

-SI CU ASTA INCHEI :P

SA TRAITI BINEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE !!!!! VA PUP PE PORTOFEL CUM V-AM PUPAT PARINTII LA SALARIU !

Daca candida "banca BIROUL DE CREDIT" la PRESEDENTIALE SI VA GARANTA CA VA STERGE DIN BAZA DE DATE EU GARANTEZ CA IESEA PRESEDINTE AL ROMANIEI + GUVERN BIROUL DE CREDIT, DEASEMENI INSTITUTIE ILEGALA CARE ACTIVEAZA PE TERITORIUL TAILOR EX COMUNISTE SI CU PUTERI EXECUTORII IMPUSE DE PRIM PROCURORUL ROMANIEI IMPREUNA CU TRAIAN BASESCU SI FUNDATIA EBA !

Edited by asu
Link to comment
Share on other sites

decat sa iasa basescu inca un mandat, mai bine vadim.

Nu stiu cum era pe vremea lui iliescu, dar sigur tara nu avea datorii de 75 de miliarde de euro si sigur in politica nu era cacatul asta de acum.

Iliescu este si va fi un comunist veritabil, dar nu hot. Nu am auzit niciodata de averile lui Iliescu sau de rudele lui cu apartamente de 800 de mi de euro.

Si nu inteleg mentalitatea stupida cum ca Iliescu ar fi in spatele lui Geoana. Ce interes ar avea Iliescu sa mai conduca tara? Pentru cine sa fure? Putea sa fure in mandatele lui pentru inca 2 generatii, dar nu a furat.

Nu imi amintesc eu foarte bine cum a fost pe vremea lui, dar sigur nu a fost haosul care e acum in tara asta. Si sunt sigur ca daca ar iesi orice partid in afara de cel al lui Basescu ar face treaba(nu inseamna ca nu o sa fure) doar pentru a isi asigura un al 2-lea mandat. Basescu ar face bine sa se intoarca pe mare a 2-a zi dupa ce va pierde alegerile.

Link to comment
Share on other sites

N-W-A...nu se vb de Iliescu si a lui consoarta, Nina.Daca s`ar vorbi ai afla cate si ce anume au in Delta Dunarii, impreuna cu S.O.Vantu si la munte pe la Sinaia.Si de ce ar vrea sa conduca Romania? Raspuns simplu: PENTRU PUTERE.

Era "misto" pe vremea lu` Iliescu.Era un fel de...democratie comunista, la fel cum sunt chinezii acum.Acum avem ocazia ( si cred ca va fi ultima data daca nu ne punem pe treaba) sa scapam de cei care au fost inainte de `89 sefi pe la PCR si C.C.( Comitetul Central , pt cei care nu stiu ) si dintr`o data au imbratisat democratia.Iliescu a fost mana dreapta al lui Ceausescu ( i`l poti gasi pe Youtube in sute de videoclipuri ), Voiculescu a fost ofiter de securitate la fel ca si Marko Bela, Patriciu a fost bisnitar in Constanta si Bucuresti, un oportunist devenit peste noapte "mare afacerist" ,Antonescu este un tigan "de matase", iar Geoana este catelu` lor de suflet.Uitati`va in continuare la cele 3 televiziuni de rahat....indoctrinare tipic comunista.Atata repeta pana incepi sa crezi.

Un vot in plus poate face diferenta intre libertatea de exprimare si pumnul Comunist infipt in gura... NU lasati votul vostru pe mana taranului sarac cumparat cu ulei si zahar de catre PSD... votati inteligent.Exista 2 optiuni : Comunism + afaceristi sau Basescu + poporul.I`l votez pe marinar, cel putin nu a mintit in cei 5 ani fata de "restul" in 19.

P.S. Pana la 31 de ani ai mei , am avut timp sa vad si sa traiesc si`n comunism si in democratia comunista !!!

Edited by hozarares
Link to comment
Share on other sites

da, stiu ca iliescu e un comunist imputit, dar realitatea politica e ca toti sunt ori comunistit, ori bisnitari ori hoti.

Eu sunt sigur ca oricine ar iesii nu va mai fi "democratie comunista" din mai multe motive. Astea sunt himere ale unor vremuri de demult. Deja nu se mai pune problema in modul asta.

Dar nu ma contrazic cu nimeni, astea sun opiniile mele irelevante in fata oricarei persoane.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

N-W-A este simplu. Iliescu vrea sa conduca tara pentru ca este dependent de putere. Stii cum sunt oamenii care au activat in cadrul armatei sau a politiei zeci de ani si nu pot trai cu gandul ca odata iesiti la pensie lumea nu mai are nevoie de ei si tot incearca sa isi bage coada? Asa e si cu Iliescu.

"Nu imi amintesc eu foarte bine cum a fost pe vremea lui, dar sigur nu a fost haosul care e acum in tara asta."

A fost mult mai rau. Un simplu exemplu din viata de zi cu zi. Daca aveai 3 facultati terminate, puteai sa te angajezi vanzator la un chiosc. In rest te pisai pe ele de studii ca alte locuri de munca nu prea gaseai. Fabricile cele mai mari din tara s-au inchis si s-au vandut bucata cu bucata turcilor si oamenii au fost bagati in somaj.

Basescu cand a inceput sa vanda flota era guvern fsn-ist/psd-ist si fiecare si-a primit partea.

Haosul pe care il traim acum este rezultatul muncii psd-iste din ultimii 20 ani. Cand noul guvern a incercat sa schimbe ceva in bine, sarea opozitia cu motiuni de cenzura. Logic ca nu ai cum sa schimbi ceva atata timp cat adversarii tai au dreptul legal de a opri orice actiune de-a ta. Dupa care se prezinta la alegeri si spun ca nu ai schimbat nimic si ca ei pot face mai multe. S-au luat de Boc ca a dus pe timp de criza tara de rapa ca prim ministru, cu toate ca in situatia asta s-au aflat toate tarile din Europa. Nastase a fost prins cu o gramada de furaciuni de zeci de ori dar de el nu mai zice nimeni nimic.

- daca asta nu e spot comunist eu ma impusc.

Anyway, ideea e ca oamenii sa voteze Geoana sau Basescu pentru ca asa considera ei ca e bine, nu pentru ca le spun niste gaozari de la tv ca ei detin adevarul absolut si ca trebuie ca oamenii sa faca ce le spun ei. Ca eu il prefer pe ratatul de Base in locul idiotului Geoana e doar o chestiune personala. Numai ideea ca o sa il vad pe agramatul de Vanghelie la putere imi da fiori.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...