Jump to content
laky_spy

Salutare lume buna.

Recommended Posts

Hello. Tocmai am descoperit acest loc pe net si mam inscris cu speranta sa invat inca cate ceva. Am 18 ani, ultimul an la liceu, si sper sa am o cariera in domeniul informaticii :)

Am cunostinte de programare, am lucrat in tecut pe Pascal, Python, Lisp, si acum ma gandesc ca ar mai trebui sa lucrez cu ceva mai aproape de processor, cum ar fi C, sau chiar Assembly. La cine ar trebui sa ma adresez daca am intrebari?

P.S.: Care facultate de informatica recomandati in Romania? Am auzit lucrui bune de facultatea din Iasi. Voi ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

@Nytro

In general pe un client/utilizator nu il intereseaza limbajul in care ii faci un program/script. Il intereseaza functionalitatea, consumul de memorie si durata executiei. La toate acestea C este net superior C++-ului.

Daca te referi la GUI, cred ca C++ e mai ok. Sunt framework-uri care fac totul pentru tine, gen Qt :)

Link to comment
Share on other sites

^Ca tot ziceai ca esti Linux-ist. Ia dai un time la un program in C si unul C++ :)

In plus, C e cel mai portabil limbaj de programare. Cu C++ daca compilezi static iti faci un program cat casa.

Singura chestie e ca C++ e OOP. Dar sunt curios daca a folosit vreun user de pe forum facilitatea asta :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...