Jump to content
chicco_10

Ca la prosti, mai pe romaneste...

Recommended Posts

As dori sa incep si eu sa invat tot ce trebuie pentru a deveni asa ca voi, adica pt a putea sparge siteuri.Daca se poate va rog sa imi spuneti urmatoarele chestii:

1)Ce trebuie sa stiu pentru a putea sparge siteuri

2)Odata ce am invatat acele chestii,(llimbaje sau ce trebuie), voi folosi si programe?(Precizez ca sunt pe Windoze XP)

3)Ce trebuie sa atac fisiere de pe hostul siteului...Eu cred ca pentru pass trebuie atacata baza de date, iarv pentru fisiere, hostul, dar nu sunt sigur...

Multumesc anticipat, si va rog sa explicati exact cum scrie in titlu, adica, mai pe romanaeste spus, CA LA PROSTI, pentru ca asta ma consider din moment ce nu prea inteleg nimic...

Link to comment
Share on other sites

ca sa intelegi notiuni de securitate si sa poti ataca ceva, trebuie intai sa stii mai multe lucruri...

exemplu:

ca sa poti sparge un site, trebuie sa ai cunostiinte despre retelistica, despre cum se transmit datele de la un calculator la altul, ce e ala ruter, firewall, hub, switch, modem, repetitor, proxy, ftp, telnet, tracer, etc

mai departe trebuie sa cunostii limbajele ce stau la baza unui server, linuxul (pe unde isi tine logurile, parolele etc), c++ (sau echivalente, c, c#, java etc) sa cunostii cum sta treaba cu serverul apache sau iis, cum sta treaba cu serverul mysql, mssql, oracle, postgree (sau alte servere ce tin de baze de date SQL)

sa cunostii limbajul php si/sau asp (.net)

sa stii ce e ala un server de mail si ce e ala DNS, si care sunt diferentele dintre o adresa de ip V4 si ip V6 si care sunt diferentele dintre o clasa de ip de tip 1, 2 sau 3...

stiind astea iti poti face o idee cum sa ataci ceva fara sa fi descoperit, cum sa scrii un cod bun care sa fie greu de spart si in timp (dupa cel putin 5 ani de studiu in domeniu) o sa incepi sa devi incet incet expert in securitate... si poate te vedem angajat pe la cine stie ce banca elvetiana sau la cine stie ce agentie ultrasecreta :D

cel mai bun mod de a incepe e practica... incepe sa inveti programare si apoi pe parcurs o sa vezi si cum sta treaba cu registrii, protectia de memorie, firele de executie precum si pe internet cum sta treaba cu atacurile de retea...

Link to comment
Share on other sites

@birkoff: :| <fundal cu sunet de greieri>

A priceput :)

@chicco_10: apuca-te de citit tutorialele, completeaza-ti cunostintele cu metodele de la showoff, etc. Cand vrei ceva anume si nu-ti iese cu search pe forum mai da prin google:

cuvinte cheie site:rstcenter.com

Link to comment
Share on other sites

"(Windoze XP)" =))) AHAHAHAHAH

Stiu si eu ca se scrie Windows, daca de asta radeai.In caz ca radeai deoarece inca folosesc XP este pentru ca deocamdata am un computer rabla.Imediat cum imi cumpar altu, imi iau Windoze 7 cu licenta.

Totusi, nu inteleg inca, ce legatura are c++ cu programarea web...Stiu ca ma ajuta la creearea aplicatiilor. nu si la spartul site-urilor...

Iar pentru Loki: Multumesc, acum stiu si eu de la tine, unde si ce si cum sa caut pentru nelamuriri.

Edited by chicco_10
Link to comment
Share on other sites

Stiu si eu ca se scrie Windows, daca de asta radeai.In caz ca radeai deoarece inca folosesc XP este pentru ca deocamdata am un computer rabla.Imediart cum imi cumpar altu, imi iau Windoze 7 cu licenta.

Totusi, nu inteleg inca, ce legatura are c++ cu programarea web...Stiu ca ma ajuta la creearea aplicatiilor. nu si la spartul site-urilor...

Iar pentru Loki: Multumesc, acum stiu si eu de la tine, unde si ce si cum sa caut pentru nelamuriri.

2 sfaturi am :

1. Citeste posturile inainte sa dai Submit ( iar ai scris "windoze" si "Imediart")

2. pana sa spargi situri invata sa creezi unele

- incepe cu html apoi php

- citeste un pic despre sql , sql injection ,

cat despre limbaje de programare eu iti recomand c#(ASP.net)

Have Fun :>

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce nu pot spune windoze...Iar Html il stiu deja...Acum mi-am instalat xampp si am niste tutoriale PHP pe care le invat.Stiu ca nu prea conteaza, dar mai stiu si sistemele binar-decimal-hexadecimal(le-am gasit tot pe o pagina din forum)

Edited by chicco_10
Link to comment
Share on other sites

cand aud lumea ca zice ca html il stiu deja... si cand ii intrebi nu stiu nimic...

daca stii html ia zi care e diferenta intre doctype transitional si strict?

sau ce face elementul base din html?

sau cate standarde de encodare a caracterelor speciale sunt in html?

sau care e diferenta dintre html4 si html5 sau xhtml?

incearca sa nu te mai avanti asa in afirmatii pentru ca ti se poate dovedi ca inca nu stii nimic si mai ai multe de invatat... (ca fiecare din noi)

Link to comment
Share on other sites

Daca il cunostea maica-ta pe ta'su lu' @Tin inainte sa te nasti poate aveai o sansa .Asta e ,n-ai avut noroc .

Esti rau:))

Deci pentru inceput intreaba-te singur ce vrei sa inveti ? Sa " sparg" un site?

Bun , pune-ti alta intrebare care e cea mai importanta " Pentru ce ?".

Is curios de raspunsul dat.

Un pont totul se invarte in jurul banilor, eu unul as prefera sa merg la un gratar nu sa stau sa caut sqli in nush care site.Dar e nevoie de bani , pe net pentru bani e nevoie de trafic iar pentru trafic e nevoie de spam.

Intelegi ideea ?

Link to comment
Share on other sites

da v-ati zdrelit cu windoze.

Putini il alinta intentionat "windoze" printre care si eu, replica mostenita de 10 ani. In anumite cercuri devine obisnuita. Lasati-l in pace de cuvant ca "windoze" nu te caracterizeaza cum o fac "w1nd0w2" "..sh.." "..tz.." sau alte mircareli.

Inca nu ma hotarasc unde ajunge offtopicu asta: la penale sau la cosh.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Pentru Codex si toti cei care "ma iau la mishto"....Asa ati fost si voi la inceput si acum ca ati vazut unul care nu stie va razbunati?Sau pur si simplu sunteti rai din nastere?

Pentru toti ceilalti:Multumesc pentru sfaturi, si mi-am dat seama :

1)Am o gramada de invatat.Nici macar HTML nu stiu.

2)Am inteles ca pentru a putea distruge trebuie mai intai sa stiu sa creez.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...