Jump to content
yceman

1 Iulie ..TVA`ul creste cu 5%( ziua in care boc ne falimenteza)

Recommended Posts

cerea cineva aici solutii.

Pai hai sa vedem.

Limitari la achizitiile publice, orice firma care participa la o licitatie publica sa nu aiba voie sa aduca o oferta cu mai mult de 10-15% fata de oferta standard oferita alte firme de profil din afara tarii( la noi metrul de sosea este mai scump de x ori decat in germania/franta/america/ smd, si asta doar pentru ca le este permis sa vina cu oferte mult mult mult mai mari)

alocarea unui fond limitat pentru deplasarile in teren, pentru telefoane(un deputat a chieltuit 10-15 miliane lei pe telefon mobil pentru ce naibi??) si anume deplasarile sa se faca in functie de fondul alocat nu fondul sa se aloce in functie de deplasari)

Reducerea aparatului bugerat(avem MULT PREA MULTI BUGETARI IN APRATUL DE STAT, si nu ma refer la firmele de stat ci in primarii, in administratiile publice, in multe alte domenii legate de birocratie), introducerea legii 13 a ilicitului, prin care sa se verifice veniturile si achizitiile persoanelor fizice si juridice),

disparitia anumitor sporuri care nu exista in mediul privat, reducerea unor pensii(nu cred ca un pensionar are nevoie, sau ce face, cu o pensie de 200-300 milioane de lei, nu zic ca nu isi merita banii, poate da poate nu, dar majoritatea care au ajuns la o pensie asa mare aproape sigur nu au facut ceva care sa merite acei bani, si in cazul in care ii merita nu are ce face cu 300 milioane pe luna la varsta aia si sa calatoresti peste tot in lume si nu cred ca chieltuiesti asa mult pe luna)

facilitarea angaraii persoanelor care au fost eliberate din functiile din administratia publica in domeniul privat, ministerul economiei are niste legi date prin care firmele care angajeaza bugetari dati afara, nu vor platii taxe pentru acestia (nu vor palti asigurarea somas si sanatate, nu vor plati impozit - deci ceva mai bun pentru firma un angajat nou pentru care nu trebuiasca sa plateasca decat salariul), reducerea tva-ului la 17 la suta pentru a impulsiona oamenii sa cumperemai mult(deci mai multi bani la buget) in loc sa cumpere de pe piata neagra si sa si ajute firmele pentru a produce mai mult) un impozit ceva mai mic pentru angajatii cu salarii mici(astfel firmele mici vor fi ajutate sa creasca) si un impozit marit foarte putin pentru cei cu salarii mai mari(peste 5000 ron spre exemplu)

introducerea unor taxe mai mici pentru firmele care lucreaza in PRODUCTIE, fie ca e vorba de productia alimentara, fie ca e vorba de productia de electronice, de masini de extractie minereuri, orice inseamna productie bunuri(orice economie bazata pe consum,cum a fost a noastra, v-a ceda la un moment dat, dar daca se bazeaza pe o productie serioasa atunci v-a fi mult mai sustenabila).

Si asta e doar ce am reusit sa gasesc eu in cateva minute, cu un pic de calcule se pot aduce mult mai multe solutii bune,nu aberatiile astea care nu fac altceva decat sa sporeasca infractionalitatea si evaziunea fiscala

Link to comment
Share on other sites

cerea cineva aici solutii.

Pai hai sa vedem.

Limitari la achizitiile publice, orice firma care participa la o licitatie publica sa nu aiba voie sa aduca o oferta cu mai mult de 10-15% fata de oferta standard oferita alte firme de profil din afara tarii( la noi metrul de sosea este mai scump de x ori decat in germania/franta/america/ smd, si asta doar pentru ca le este permis sa vina cu oferte mult mult mult mai mari)

alocarea unui fond limitat pentru deplasarile in teren, pentru telefoane(un deputat a chieltuit 10-15 miliane lei pe telefon mobil pentru ce naibi??) si anume deplasarile sa se faca in functie de fondul alocat nu fondul sa se aloce in functie de deplasari)

Reducerea aparatului bugerat(avem MULT PREA MULTI BUGETARI IN APRATUL DE STAT, si nu ma refer la firmele de stat ci in primarii, in administratiile publice, in multe alte domenii legate de birocratie), introducerea legii 13 a ilicitului, prin care sa se verifice veniturile si achizitiile persoanelor fizice si juridice),

disparitia anumitor sporuri care nu exista in mediul privat, reducerea unor pensii(nu cred ca un pensionar are nevoie, sau ce face, cu o pensie de 200-300 milioane de lei, nu zic ca nu isi merita banii, poate da poate nu, dar majoritatea care au ajuns la o pensie asa mare aproape sigur nu au facut ceva care sa merite acei bani, si in cazul in care ii merita nu are ce face cu 300 milioane pe luna la varsta aia si sa calatoresti peste tot in lume si nu cred ca chieltuiesti asa mult pe luna)

facilitarea angaraii persoanelor care au fost eliberate din functiile din administratia publica in domeniul privat, ministerul economiei are niste legi date prin care firmele care angajeaza bugetari dati afara, nu vor platii taxe pentru acestia (nu vor palti asigurarea somas si sanatate, nu vor plati impozit - deci ceva mai bun pentru firma un angajat nou pentru care nu trebuiasca sa plateasca decat salariul), reducerea tva-ului la 17 la suta pentru a impulsiona oamenii sa cumperemai mult(deci mai multi bani la buget) in loc sa cumpere de pe piata neagra si sa si ajute firmele pentru a produce mai mult) un impozit ceva mai mic pentru angajatii cu salarii mici(astfel firmele mici vor fi ajutate sa creasca) si un impozit marit foarte putin pentru cei cu salarii mai mari(peste 5000 ron spre exemplu)

introducerea unor taxe mai mici pentru firmele care lucreaza in PRODUCTIE, fie ca e vorba de productia alimentara, fie ca e vorba de productia de electronice, de masini de extractie minereuri, orice inseamna productie bunuri(orice economie bazata pe consum,cum a fost a noastra, v-a ceda la un moment dat, dar daca se bazeaza pe o productie serioasa atunci v-a fi mult mai sustenabila).

Si asta e doar ce am reusit sa gasesc eu in cateva minute, cu un pic de calcule se pot aduce mult mai multe solutii bune,nu aberatiile astea care nu fac altceva decat sa sporeasca infractionalitatea si evaziunea fiscala

Foarte bine, acum punerea in practica, si anume cum? Cu siguranta nu tot cu aceeasi oameni care timp de 2 decenii nu au facut decat ... stiti voi toata istoria...

Eu cred ca in felul acesta ar fi trebuit sa procedeze fiecare /cetatean/ din tara asta, sa se intrebe si apoi sa puna in practica in functie de raspunsurile dansului... s.a.m.d. adica, e logic... nu vi se pare? Problema este: numarul, si anume cand se stabileste ceva, sa se urmeze, e vorba de CUVANT.

Link to comment
Share on other sites

are dreptate daatdraqq ... dar si strike in felu lui are dreptate....

-sa il vad pe nea mitica din deal la mercedesu lui cobra de 2.5 diesel din 90 ce mai face... Plateste impozit cat 10 masini dealea. E corect ?

Asta face legi sa fie date. Nu le gandeste ce fac legile alea...

zau asa legile in tara asta sunt aruncate o data si asa raman...nu se muleaza si ele sau sa se updateze... politia confisca masini si asteapta rugina sa le manance in loc se le scoata la licitatii...

- ma bucur ca am masina la bulgari ... creca si cealalta o sa o inscriu tot in bulgaria...

-nu mai vreau sa platesc nimic pt romania. taxe taxe si iar taxe.. o taxa ca suntem romani nu se face ?

Link to comment
Share on other sites

Stiti care-i faza misto???

La urmatoarele alegeri tot pe ei o sa ii votam :D

Trist dar adevarat.

Nu are rost sa va bateti capul...am ajuns la concluzia ca ne plangem cat ne plangem, dar degeaba. Ne meritam soarta, "noi" i-am votat, chiar meritam sa o luam in bot. Si asta explica multe despre mentalitatea romaneasca.

Sincer, mentalitatea generala nu merita o tara mai buna si punct.

Link to comment
Share on other sites

Foarte bine, acum punerea in practica, si anume cum? Cu siguranta nu tot cu aceeasi oameni care timp de 2 decenii nu au facut decat ... stiti voi toata istoria...

Eu cred ca in felul acesta ar fi trebuit sa procedeze fiecare /cetatean/ din tara asta, sa se intrebe si apoi sa puna in practica in functie de raspunsurile dansului... s.a.m.d. adica, e logic... nu vi se pare? Problema este: numarul, si anume cand se stabileste ceva, sa se urmeze, e vorba de CUVANT.

punerea in practica se poate face, problema e clasa politica actuala, daca vrem sa facem ceva pentru tara asta, trebuie schimbati aproximativ 90% din politicienii romani, avem destui oameni de caracter si cu destule cunostinte pentru a putea administra o tara, problema e ca nu sunt mediatizati.

De asemenea este si vina media pentru ce se intampla, pentru ca ridica la rank de vedeta niste non valori care sunt apoi copiate de catre tineret.

Daca ar aparea cateva vedete cu niste valori reale atunci si alea ar fi copiate si probabil tineretul din prezent v-a fi mai cu capul pe umeri.

Exista 2 motive principale pentru care avem atatea "gasti" si atatia "baietasi de cartier" si atatia "jmecherasi" 1 saracia (parinti care nu au putut sa ofere copiilor tot ce vor dintr-un salariu normal dintr-un program normal de lucri, care au fost fortati sa lucreze 10-12 ore pe zi lasand educatia acelor copii de izbeliste) si 2 modelele ridicate la rank de vedete de mass-media actuala, si anume baitasi cu aspect de "gangsa' " care canta despre furat, despre droguri despre alcool si alte probleme de genul, acestia uita ca indiferent de ceea ce canta, in cea mai mare parte din timp cei care le asculta muzica nu vor face altceva decat sa copieze ceea ce ei canta sau fac, si nu sa invete din acele melodii.

Revenind la acele solutii, bineinteles ca se reduce la oamenii de rand, dar si acestia trebuie ajutati si invatati sa ajute la implementarea acestor regului si solutii.

Din moment ce oamenii au fost invatati sa dea spaga la orice, nu vi se pare corect creerea unor legi care sa interzica asta(macar in domeniul bugetar) si nu numai creerea acestor legi dar si asigurarea respectarii lor(prin anumite cadre care sa verifice aceste lucruri), eventual niste pedespse mai mari pentru asta. La noi in tara muncitorii de la stat au salarii mult mai mari decat la privat. In majoritatea tarilor europene si in America, cei care lucreza la stat au salarii mai mici decat orice post similar din privat.

Romani din pacate au fost invatati sa faca altii treaba pentru ei, altii sa ii ajute, altii sa ii scoata din cacao, vorbea acum ceva vreme pe nu stiu ce post un domn care spunea ca mereu Romania a avut mereu nevoie de un stalp de sustinere extern, fie a fost Rusia pe perioada razboaielor si inainte de 90, si acum comunitatea europeana.

Ar trebuii ajutati sa invete sa faca treaba pentru ei insisi. Cum ar fii niste suplimente pentru firmele care produc si pentru muncitorii care produc cu adevarat ceva.

De ce naibi am ajuns din "Granarul europei" intr-o tara care importa cereale?

Pentru ca legile au ingradit si nu au ajutat de loc producatorii de cereale, sute de hectare de dispozitive de irigatii au stat si au ruginit pentru ca nu le-a mai folosit nimeni, pentru astfel de firme ar trebuii reduse taxele si impozitele. Ieri aratau astia comparatie de pret intre produse de la noi si de la vecini de-ai nostri, pretul la noi era in general cu 2.5-3 ron mai mare, in unele cazuri ajungand insa si la 50% mai mult si asta doar din cauza numarului enorm de accize, taxe si impozite pe care trebuie sa le plateasca producatorii de la noi.

Desii cu toti vom avea de suferit in urma unei astfel de acctiuni va sugerez sa cautati pe facebook pe domnul Mugur Mihaiescu, are publicata acolo o scrisoare deschisa care are potentialul de a trezii "ilustrii" nostri alesi la realitatea sumbra in care traim.

PS:scuze tuturor pentru zidurile de text pe care le postez :-S

Edited by nedo
Link to comment
Share on other sites

Impozitele pentru motociclete si masini cu o capacitate cilindrica de pana la 1.600 cmc cresc de la 7, la 8 lei/200 cmc sau fractiune din aceasta, cele pentru autoturismele cu o capacitate intre 1.601 - 2000 cmc - de la 15, la 18 lei/200 cmc, iar pentru cele de 2001-2600 cmc - de la 30, la 72 de lei.

si cica nu se vor oprii aici... urmeaza cota unica

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...