Jump to content
dark87

rst logo

Recommended Posts

Ce ma enerveaza pe mine astia de au cateva luni, maxim, de cand sunt inregistrati, si fac pe designerii si programatorii lu' peste, sau mai ales pe avocatii (cazul acestui FakeCN - esti cumva avocat ma?sh..)

In concluzie, Bebe1911 are dreptate, insa mai ales gamer, care observa ca acest mare designer nu cunoaste intregul nume al comunitatii.

FakeCN: vorbesti numa' prostii... din moment ce poza a fost publicata, toti cititorii sunt invitati sa-si dea cu parerea.

Daca unu' vede poza, si nu-i place, si zice:"ce pula mea e panarama asta?", ii sarim in cap si-i spunem ca nu i-a cerut nimeni parerea si ca ar trebui sa taca?

Revenind la discutia originala, cred ca poza este o pierdere de timp, o panarama, o tampenie.. pur si simplu nu inteleg corespondenta intre chestia aia in forma de scut, cu semnul "verified", si comunitatea RST.

Link to comment
Share on other sites

Logo cu drop shadow? Logo cu outer glow? Data viitoare cere permisiunea unui admin de a posta decat sa postezi tampenii de astea. Ai doua shapeuri cu Blending Options si text.

Ai grija, "parerea unui moderator": nu insulta munca omului. Eu mi-am cerut scuze ca ma amuza, dar nu prea inghit cuvinte ca "tampenii" in context.

Vad si tu o dai in petec:

un LOGO de cele mai multe ori nu contine decat curbe. Nu se folosesc transparente, blenduri, reflexii, 3duri, poze, etc. Nici macar contururi (nu isi pastreaza intotdeauna grosimea). Toata lista o gasesti pe istockphotos daca incerci sa aplici ceva la grafica vectoriala. Asta deoarece un logo este folosit in multe domenii (de exemplu taie tu un shadow la cutter-plotter) iar blendurile dau multe erori de imprimanta daca sunt lasate in stadiul psd sau vectorial. Deci parerea mea e cat mai simplu e cat mai ok. Nu confunda un logo cu o arta photoshop sau un banner.

CocaCola este un exemplu de logo reusit. Standard.

Aa, ca vrei pentru un site si numai pentru asta, mda, il faci in photoshop si cum vrei tu, salvat in final ca jpg.

Mie nu-mi place ideea omului, nu modul in care l-a realizat. Pe un site de design mai exista moda asta de a scrie titlul si o coroana deasupra incat clientii spun "nu vrem coroane, V-uri, windingsuri".

Exemple de LOGO-uri (asta inseamna un LOGO):

logo_template_samples.jpg

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Eu ma refeream strict la grafica vectoriala (corel, AI), nu photoshop. Ce e exportat ca jpg da, n-ai probleme cu printarea, doar cu calitatea la redimensionare sau culorile. Nu ai stroke acolo, ci linia de contur care o inlocuiesti creand o figura similara celei initiale, putin mai mare. Ce e vectorial isi pastreaza dimensiunile.

Exemplu de lucratura vectoriala: 97931436.jpg. Desenat, nu in photoshop. O pot scala cat blocul si ramane clara. Desi pare, nu foloseste fill-uri in degradeu, nici contururi, doar figuri din curbe umplute cu culoare.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma refeream strict la grafica vectoriala (corel, AI), nu photoshop. Ce e exportat ca jpg da, n-ai probleme cu printarea, doar cu calitatea la redimensionare sau culorile. Nu ai stroke acolo, ci linia de contur care o inlocuiesti creand o figura similara celei initiale, putin mai mare. Ce e vectorial isi pastreaza dimensiunile.

Exemplu de lucratura vectoriala: 97931436.jpg. Desenat, nu in photoshop. O pot scala cat blocul si ramane clara. Desi pare, nu foloseste fill-uri in degradeu, nici contururi, doar figuri din curbe umplute cu culoare.

n-ai nimerit umbrele la tija de metal, ai impresia ca e intoarsa invers orar (vazut de sus)

edit: pardon, da, reflexii.

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

nu-s umbre! Pe oglinda/metal nu vezi umbre. Sunt reflexii.

Inca tija a fost redesenata inspirandu-ma 80% dupa o fotografie cu un lacat real.

Dar sa stii ca in 3d se folosesc reflexii false care au rezultatul similar celui desenat aici. Pentru reflexii se aplica texturi dinastea

Nu-s foarte incantat de opera asta, a fost bine insa ca am vandut-o prin 2007. :D

Link to comment
Share on other sites

Tot ce faci in Corel si AI poti face si in Photoshop vectorial, te chinui mai mult.

Aaaaa nuuuuu

1) faci muuuult mai greu

2) tampesti cand ajungi la cateva zeci de layere (un prieten facea fulgi de nea si avea vreo 50 de layere pentru fiecare fulg copiat)

3) munca absolut inutila, figurile nu au mobilitatea din programele vectoriale. De exemplu vreau rapid sa le printez la un plotter si-mi trebe conturul pe intelesul plotterului care merge numai pe contur fara fundal.

4) de aia a scos adobe AI-ul. Ca sa nu chinui photoshopul. Fiecare program are scopul lui. Inainte trucam poze folosind corelul si as fi batut pe toti la cap ca ce faci in photoshop poti face si in corel. Acum lucrez cu fiecare separat.

5) photoshopul nici nu prea pricepe vectorialele. Mastile lui sunt pentru alte scopuri, dar daca incarci un fisier vectorial in el, de exemplu un EPS care e cel mai portabil, el ti-l rasterizeaza distrugandu-l.

Aa in photoshop poti scrie si texte. Dar nu recomand paragrafe intregi, prefer word-ul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...